Jump to content

Ghost Nebula: Kosmiczne Duchy


Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Zdumiewające. Zrobiłem ten obiekt we wrześniu

 

co prawda za pomocą OSC ale za to bardzo czułą.

Zebrałem ponad 6 godzin na RASA F2.2 i miałem sporo ciemniej.

Nie wiem jak to tak mocno wyciągnąłeś.. piękna praca

Link to comment
Share on other sites

34 minuty temu, Mateusz_D napisał:

Rany jakie to gładziuśkie :icon_eek:

Cały sekret w rozbiciu zdjęcia na mgławicę i gwiazdy. Dzięki temu możesz sobie przefiltrować tło do woli, a przy tym zdjęciu można sporo, bo sama charakterystyka jest taka "lejąca" i gładka. Wydaje mi się, że już sto lat temu nagrywałem tutorial, jak to robię... czy coś mi się pomyliło?

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

No ja bym jednak przed wydrukiem trochę popracował nad gwiazdkami . Zakładam

że kolor robiłeś CMOSem i ten kolor „ wystaje „ spod luminancji. Trochę to razi Adamie ....szczególnie na czerwonych gwiazdach. Poza  tym mgławica absolutne mistrzostwo!

Edited by wessel
Link to comment
Share on other sites

Jeżu, jak patrzę na listę rzeczy do nagrania, które obiecałem, to... odpadam ;)  Sorry. Ale z drugiej strony z tego co widzę, jest sporo w tym filmiku na vimeo. Rzućcie okiem.

 

Paradoksalnie kolor jest taki sobie i sporo musiałem go w niektórych miejscach rozmyć. Gwiazdy są jakie są - powinny być lepsze, ale nie ma z czego, a ręcznie malować mi się już nie chce. Może z 12” ASA, która teraz jest w obserwatorium, uda się kiedyś zrobić lepszy kolor do gwiazd (mamy też FLI 11k, co skompensuje fov przy dłuższej ogniskowej, choć z kolorem ode mnie z obs nie będzie łatwo, bo ten co tu jest był zbierany w Bieszczadach). Znając życie, wrócę do tego za następne 8 lat :P przy okazji dozbieranego materiału z kolejnego teleskopu :P 

 

ps. Zamiast czarować na raty przez lata w photoshopie to powinno się mieć po prostu dobry materiał, który sam się tak składa bez retuszu (np. w Pixie).

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Paradoksalnie kolor jest taki sobie i sporo musiałem go w niektórych miejscach rozmyć. Gwiazdy są jakie są - powinny być lepsze, ale nie ma z czego, a ręcznie malować mi się już nie chce

Trochę ten rozjazd koloru na gwiazdach widać, ale jestem przekonany, że na wydruku nie będzie się do czego przyczepić :) Dla mnie zdjęcie - marzenie.

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Stary wątek z 2013 roku doczekał się szczęśliwego finiszu. Po kilku latach ukończyłem moją Mgławicę Duch. Ma w sobie materiał zbierany w różnych okresach mojej kariery - począwszy od FLI ML8300, przez FLI PL16803, a skończywszy na sesji zlotowej, gdzie dozbierałem materiał z CMOSa (ASI 1600). Główny kadr i niejako luminancja do tego zdjęcia pochodzi z ASADDM85, ASA10" i FLI ML8300.

 

W sumie zebrało się około 10 godzin (może i więcej) i pewnie niewiele mniej zabawy w Photoshopie :P Wyzwanie polegało na tym, żeby odpowiednio "rozdmuchać" zdjęcie do skali wymaganej przez wielkoformatowy druk. Ostatecznie przeszło test dla 70x100 cm, więc dla mnie już jest w porządku.

 

Trudno znaleźć w widocznym kosmosie bardziej antromorficzne kształty niż w Mgławicy Duch. Ten metafizyczny obiekt oznaczony Sh2-136, VdB 141 jest w rzeczywistości mgławicą refleksyjną znajdującą się w gwiazdozbiorze Cefeusza, w odległości ok. 1500 lat świetlnych od Ziemi. W centrum zdjęcia bardzo dobrze widoczna Globula Boka skatalogowana jako CB230 mająca średnicę 2 lat świetlnych. Brązowy kolor mgławica zawdzięcza emisji sąsiadujących z nią młodych gwiazd.

GhostNebula-vdb141_small.jpg

Wessel pisze Hmm

A ja pisze WOW ;)

Ta gładkość a zarazem ostrość zdjęcia do mnie przemawia.

Świetne zdjęcie Adam.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, dziki napisał:

Trochę ten rozjazd koloru na gwiazdach widać, ale jestem przekonany, że na wydruku nie będzie się do czego przyczepić :) Dla mnie zdjęcie - marzenie.

Hehe, dokładnie. My puryści na ekranie wypatrujemy każdego defektu - zoom x10 :) Potem robisz print i co? Nikt tego nie widzi, a co więcej, sami też tego nie widzimy. Nie usprawiedliwiam dziadostwa, ale zawsze trzeba sobie postawić jakąś granicę i zdjęcie oceniać globalnie. To już drukowałem testowo i dla mnie jest na papierze już "good enough", jak to mawiali starzy górale :D.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 46 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.