Skocz do zawartości

Montaż neq6 vs eq6-r


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam myśleć nad kupnem lepszego montażu (obecnie męczę się na eq3-2). Wydaje mi się, że montaż klasy eq6 da mi spokój na dłuższy czas. I tu mam prośbę o opinie na temat dwóch tytułowych wersji eq6. Czy różnica w cenie rzędu 1500 zł jest uzasadniona? Dodam, że jestem osobą, która oczekuje dobrego działania sprzętu bez rozkręcania, modowania, dodatkowego smarowania itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dobrychemik napisał:

Zaczynam myśleć nad kupnem lepszego montażu (obecnie męczę się na eq3-2). Wydaje mi się, że montaż klasy eq6 da mi spokój na dłuższy czas. I tu mam prośbę o opinie na temat dwóch tytułowych wersji eq6. Czy różnica w cenie rzędu 1500 zł jest uzasadniona? Dodam, że jestem osobą, która oczekuje dobrego działania sprzętu bez rozkręcania, modowania, dodatkowego smarowania itp.

Kiedyś o to pytałem i odpowiedział mi @Pav1007 :

 

Nie noooo, Tutaj porównujemy NEQ6 i EQ6-R

EQ6-R to nowsza wersja NEQ6, jest już opaskowana (NEQ6 nie ma pasków i jeśli chce się wykonać upgrade to trzeba wydać dodatkowe pieniądze + rozbebeszyć montaż, bo dostęp do silników jest mocno utrudniony). Poza tym jest lżejszy, ma nowy design i rączkę do przenoszenia :-)

 

 

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, dobrychemik napisał:

Dodam, że jestem osobą, która oczekuje dobrego działania sprzętu bez rozkręcania, modowania, dodatkowego smarowania itp.

Więc kup ASA. Niestety, każdy montaż SW, Celestrona, iOptrona, Meade, czy co tam jeszcze jest na rynku wymaga przynajmniej regulacji, a najlepiej kilku poprawek. Sensowną opcją jest dla Ciebie zakup używanego, odpowiednio wyregulowanego przez poprzedniego właściciela montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

Zgaduję, że ceny ASA są odjechane, a ja jednak chciałbym się zmieścić w równowartości sw eq6 mniej więcej.

Tak, są odjechane. Chodzi mi o to, że w "normalnej" półce cenowej nie unikniesz grzebania w montażu. Bez tego stracisz połowę jego potencjału (albo więcej, jak masz pecha).

19 minut temu, dobrychemik napisał:

No tak, ale kto by sprzedawał sprawny, dobrze działający eq6? Zawsze bym podejrzewał, że pewnego dnia odkryję, iż kupiłem minę.

Są 3 powody, dla których ludzie sprzedają dobrze działający sprzęt - przejście na coś lepszego, przejście na coś mniejszego (bo nie chce im się tego targać), rezygnacja z hobby. Myślę, że większość montaży jest sprzedawana z takich powodów.

Osobiście dużo bardziej bym ufał montażowi używanemu, wyregulowanemu i stuningowanemu, niż fabrycznemu ze sklepu, który na pewno wymaga dopracowania.

No i te absurdalne ceny, 2k wyższe, niż jeszcze kilka lat temu...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, isset napisał:

No i radzę też wziąć "do ręki" neq6, bo możesz się zdziwić jaki jest wielki i ciężki po eq3 :-)

Dla mnie to nie problem. Większym wyzwaniem będzie przekonać żonę, że ten nowy, wielki sprzęt jest dość tani, coś koło 2k zł :)

 

Ale wracając do meritum: czy ktoś z Was ma doświadczenia z obu montaży ( neq6 i eq6-r) i może ocenić, czy warto dopłacać do tego droższego?

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mi ktoś kiedyś powiedział, ,,jest to sprzęt dużej nośności produkcji chińskiej, więc nie spodziewaj się czegoś wyjątkowego".  Czy Neq6, czy wersja R i tak prędzej, czy później  wyślesz to do opaskowania ( wersja R już ma paski), smarowania, wymiany łożysk itp.  To taka baza, do późniejszego tunningu. Wtedy jest szansa, że tym pociągniesz większą skalę. Używam od 5 miesięcy Neq6, obserwuje prace montażu, ale w przyszłym roku, gdy będzie przerwa ze względu na krótkie noce,  absolutnie wyślę sprzęt do modyfikacji. Generalnie dramatu nie ma, ale .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byś nie kupowal, to kup uzywke że znanego źródła po modyfikacji wymiany pasków, łożysk i smarów. Wtedy zaoszczędzisz jakieś 2k zł, a sprzęt będzie śmigła lepiej niż nowiutki SW. 

 

@MateuszW na upartego ja w swoim cem60ec mógłbym nic nie robić i prowadziły z rms ok 0.65"/px prosto po wyjęciu z pudła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tayson napisał:

@MateuszW na upartego ja w swoim cem60ec mógłbym nic nie robić i prowadziły z rms ok 0.65"/px prosto po wyjęciu z pudła

W iOptronie jest lepiej no i powiedzmy, że poprawki nie są niezbędne. Ale takie proste rzeczy jak choćby regulację pasków wypada zrobić. Jednak poziom jest lepszy niż SW to fakt. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem swój HEQ5 od sprawdzonego astromaniaka tj. Janusza Wilanda za 700 zł mniej niż jest w ofercie Delta Optical, i to montaż już po opaskowaniu. Nie wspominam o różnych gratisach, które mi dorzucił. Zgadzam się zatem w pełni z opinią poprzedników - ze względu na cenę i oszczędność czasu lepsza dobra używka niż sklepowa nówka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ASA pomimo że "odjechana cenowo" może nie wymaga opaskowania i regulacji  ale za to wymaga zmiany filozofii podejścia do montażu i fotografowania.

Możesz poczytać ( sorry za offa ale po Twoim pytaniu o ASA nie mogłem sobie darować :) )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.