Skocz do zawartości

Problem z wyważeniem - 200/1000 na HEQ5


Tuvoc

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

chciałbym zapytać, czy spotkaliście się może z problemem prawidłowego wyważenia po zmianie montażu?

Sprawa wygląda tak - posiadam tubkę SW 200/1000, którą kupowałem z montażem EQ5. Po przesiadce na HEQ5 pojawił się jednak problem z wyważeniem w osi RA.
Przy EQ5 znałem już nawet miejsce na pręcie gdzie obie przeciwwagi (2 x 5 kg) w miarę dobrze wstępnie wyważone. Potem dokładne wyważenie i wszystko hulało.

Teraz jest to praktycznie niemożliwe, wygląda to tak jakby przeciwwagi były mocno niedoważone. Pytanie czy to możliwe? Zmienił się jakoś środek ciężkości czy coś? I jak z tym walczyć? Dodać przedłużenie pręta przeciwwagi czy dodatkowy ciężarek?

Będę wdzięczny za pomoc i wskazówki.
Pozdrawiam,
T (M)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, miałem dokładnie takie zestawy wcześniej. HEQ5 ma dłuższe ramię od strony tuby, niż EQ5, a pręt krótszy. Do 8" dwie przeciwwagi nie starczają. 

Proponuję dokupić przedłużkę pręta, bo brakuje niewiele, a dodatkowa przeciwwaga to dodatkowy ciężar do noszenia. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

To normalne, miałem dokładnie takie zestawy wcześniej. HEQ5 ma dłuższe ramię od strony tuby, niż EQ5, a pręt krótszy. Do 8" dwie przeciwwagi nie starczają. 

Proponuję dokupić przedłużkę pręta, bo brakuje niewiele, a dodatkowa przeciwwaga to dodatkowy ciężar do noszenia. 

Mateusz dzięki wielkie za pomoc. Hehe... Odgrzebałem na astromaniaku przed chwilą post gdzie pisałeś dokładnie to samo ;)

 

Widzę, że i wydatek mniejszy na pręt. Tylko nie rozumiem skąd dwukrotne przebicie cenowe na teleskopy.pl względem delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr4d napisał:

Dziwne to, że sprzedaje się zastawy HEQ5 z Newtonem 8" f5 i standardowym kompletem przeciwwag, które nie da się wyważyć :uhm:

Ale w sumie, nie taki absurdy się zdarzają.

Zakładam, że nie przewidział dodatkowego obciążenia po stronie tuby (z drugiej strony ileż można zwiększyć wagę aparatem, guiderem, focuserem etc). Ewentualnie zoptymalizowali pod niutka 150 ;P

 

Jeszcze takie pytanie dotyczące samego pręta. Jego należy odkręcić do istniejącego?! Trochę mi się to nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.