Skocz do zawartości

Widmo Słońca w dużej rozdzielczości


bajastro

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, bajastro napisał:

Zwykłe siatki dyfrakcyjne zawierające 1800 l/mm nie są już dostępne zarówno w ThorLabs jak i EdmundOptics, zastosowałem więc holograficzną. Niestety zakres pow. 700 nm nie jest dostępny, rozszerzenie wymagałoby zmodyfikowania projektu mocowania siatki dyfrakcyjnej wraz z mechanizmem regulacyjnym.

Większy wybór siatek dyfrakcyjnych jest w Richardson Gratings (Newport). Ja tam kupiłem swoją 150 l/mm, której Thorlabs nawet nie miał wcale w ofercie.

Np. siatka 1800 l/mm:

https://www.newport.com/p/33009FL01-290R

Ceny mniej więcej podobne (chociaż jest lepiej bo nie liczą za wysyłkę, a Thorlabs wysyła w cenie 30 EUR !!!). 

Edytowane przez Jagho
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że to nie będzie takie proste... i bynajmniej nie dlatego, ze musisz dzielić widmo na wiele klatek. Przy takiej rozdzielczości, pewnie cale widmo jest dosyć daleko od źródła. Pomyśl jak wypracować sobie sprawny system znajdowania "dawcy widma" / "widma dawcy" gdy nie będzie to coś oczywistego. Jak daleko masz widmo od źródła? W sensie ile kadrów?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi, to nie Star Analyser. Kamera ma duże pole widzenia, ale tylko niewielki fragment jest ostry, różne długości skupiają się w innych miejscach, dlatego wydaje mi się że tilter powinien umożliwić takie pochylenie matrycy, by większa część widma była ostra. Poniżej przykład:image.png.40de047be8eac8f57bd58c7a909d94e1.png

Edytowane przez bajastro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 12.02.2021 o 12:59, lemarc napisał:

Niedawno nabyłem prosty spektroskop siatkowy do celów zabawowo edukacyjnych i dzisiaj mogłem przetestować go na widmie słonecznym. Umieściłem go w tulei wkręcanej w gwint filtrowy starego obiektywu od Praktiki, mocowanego w Canonie. Linie absorpcyjne widać i daje się je sfotografować, ale nie są tak ostre jak w spektroskopie z regulowaną szczeliną. Przy okazji zrobiłem fotki przez kilka filtrów jakie posiadam. 

IMG_6449b.jpg

IMG_6447b.jpg

IMG_6446b.jpg

zestaw.jpg

 

Patrząc na widmo przepuszczalności filtra H-alpha 35 nm Baadera to chyba jakaś ściema, najważniejsza linia na granicy...w dobrym filtrze powinna być dobrze wycentrowana (w środku pasma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lemarc napisał:

Powtórka z przed chwili. Prawdopodobnie do H-alpha użyłem zbyt krótkiej migawki i brzegi pociemniały.

halfa35nm..jpg

Jak na "renomowanego" Baadera to ten filtr z butów nie wyrywa. Można pokusić się o wyznaczenie transmisji filtra ale oba pomiary muszą być zrobione w tych samych warunkach pomiarowych (te same czasy, ISO, przesłona i jasność wzrorca światła). Dzielisz widmo źródła po przejściu przez badany filtr przez widmo źródła bez filtra x 100 (wynik będzie w %, nie może przekroczyć 100%). Analogicznie jak tu kiedyś robiłem:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.