Jump to content

Recommended Posts

14 godzin temu, bajastro napisał:

Zwykłe siatki dyfrakcyjne zawierające 1800 l/mm nie są już dostępne zarówno w ThorLabs jak i EdmundOptics, zastosowałem więc holograficzną. Niestety zakres pow. 700 nm nie jest dostępny, rozszerzenie wymagałoby zmodyfikowania projektu mocowania siatki dyfrakcyjnej wraz z mechanizmem regulacyjnym.

Większy wybór siatek dyfrakcyjnych jest w Richardson Gratings (Newport). Ja tam kupiłem swoją 150 l/mm, której Thorlabs nawet nie miał wcale w ofercie.

Np. siatka 1800 l/mm:

https://www.newport.com/p/33009FL01-290R

Ceny mniej więcej podobne (chociaż jest lepiej bo nie liczą za wysyłkę, a Thorlabs wysyła w cenie 30 EUR !!!). 

Edited by Jagho
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Obawiam się, że to nie będzie takie proste... i bynajmniej nie dlatego, ze musisz dzielić widmo na wiele klatek. Przy takiej rozdzielczości, pewnie cale widmo jest dosyć daleko od źródła. Pomyśl jak wypracować sobie sprawny system znajdowania "dawcy widma" / "widma dawcy" gdy nie będzie to coś oczywistego. Jak daleko masz widmo od źródła? W sensie ile kadrów?

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Nie o to chodzi, to nie Star Analyser. Kamera ma duże pole widzenia, ale tylko niewielki fragment jest ostry, różne długości skupiają się w innych miejscach, dlatego wydaje mi się że tilter powinien umożliwić takie pochylenie matrycy, by większa część widma była ostra. Poniżej przykład:image.png.40de047be8eac8f57bd58c7a909d94e1.png

Edited by bajastro
Link to post
Share on other sites
 • 1 year later...

Pewnie      ze szczelina ma bardzo duże znaczenie jako ciekawostkę powiem że fabryczne szczeliny produkowane są z dokładnością nawet do 0,01 mm ( jedna setna milimetra) a ich budowa jest dosyć skomplikowana.

Link to post
Share on other sites
3 godziny temu, lemarc napisał:

Niedawno nabyłem prosty spektroskop siatkowy 

 

 

W sklepie w PL gdzieś go da się dostać ? Bo znalazłem tylko w zagranicznych taki sprzęt.

 

 

Edited by chemik22
Link to post
Share on other sites
W dniu 12.02.2021 o 12:59, lemarc napisał:

Niedawno nabyłem prosty spektroskop siatkowy do celów zabawowo edukacyjnych i dzisiaj mogłem przetestować go na widmie słonecznym. Umieściłem go w tulei wkręcanej w gwint filtrowy starego obiektywu od Praktiki, mocowanego w Canonie. Linie absorpcyjne widać i daje się je sfotografować, ale nie są tak ostre jak w spektroskopie z regulowaną szczeliną. Przy okazji zrobiłem fotki przez kilka filtrów jakie posiadam. 

IMG_6449b.jpg

IMG_6447b.jpg

IMG_6446b.jpg

zestaw.jpg

 

Patrząc na widmo przepuszczalności filtra H-alpha 35 nm Baadera to chyba jakaś ściema, najważniejsza linia na granicy...w dobrym filtrze powinna być dobrze wycentrowana (w środku pasma).

Link to post
Share on other sites
10 godzin temu, lemarc napisał:

Powtórka z przed chwili. Prawdopodobnie do H-alpha użyłem zbyt krótkiej migawki i brzegi pociemniały.

halfa35nm..jpg

Jak na "renomowanego" Baadera to ten filtr z butów nie wyrywa. Można pokusić się o wyznaczenie transmisji filtra ale oba pomiary muszą być zrobione w tych samych warunkach pomiarowych (te same czasy, ISO, przesłona i jasność wzrorca światła). Dzielisz widmo źródła po przejściu przez badany filtr przez widmo źródła bez filtra x 100 (wynik będzie w %, nie może przekroczyć 100%). Analogicznie jak tu kiedyś robiłem:

 

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 130 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 238 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.