Skocz do zawartości

Baader UHC-S i Light pollution


Bioslasher

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Ostatnio zebrałem trochę materiału z M33 i mam duży problem z light pollution, tak przypominanej mi się wydaje. Czas ekspozycji 300s.

 

Dla przykładu materiał z M31 po DBE i przed  :

M31.JPG.f80e41164d7bd0931364e957a6c2cd41.JPGM31_NODBE.JPG.74db85017e55aa2c9402d0ddb6baba03.JPG

Jak widać LP występuję z prawej strony, ale jakoś udało mi się z tym poradzić.

 

Tutaj M33 po DBE i przed :

 

M33_DBE.JPG.8e14f0ebf7c2be687bc875a0310875f0.JPGM33_NODBE.JPG.8460b23d94d6afeee1f52be7fb437003.JPG

 

Ale tutaj niestety nie mogę usunąć LP. Ile bym nie siedział nad modelowaniem próbek to i tak efekt jest podobny.

 

I teraz pytanie jak sobie z tym poradzić ? Myślałem że UHC-S Baadera wytnie LP ponieważ nie mieszkam w dużym mieście.

 

 

 

Może zmiana filtru pomoże, albo jakieś inne sugestie ? Bedę wdzięczny za sugestie.

 

 

 

Edytowane przez Bioslasher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie uważasz, że może warto byłoby podbić nieco wartości tolerancji podczas ustawiania siatki przy DBE? Wygląda na to, że tutaj pominięte zostały całkiem ciemne miejsca. Ponadto popróbuj klasyczne ABE. Możesz np. nieco zmniejszyć dwie pierwsze wartości przy suwakach (są domyślnie ustawione na 5).

 

To są zabiegi na pierwszy rzut. Podeślę Ci zaraz tutorial bardzo przydatny przy takich zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie pisałem posta w tej sprawie że chodzi o podniesienie tolerancji, w moim przypadku do wartości 2.700  i zagęszczenie próbek w miejscach dużego LP.

 

Może komuś się to przyda, a wygląda to tak :

 

M33_Final.thumb.JPG.0e560b6e7dd8ca020ff3ab6bf19c630c.JPGM33_Final1.JPG.90510e2e486afad42e170568268cee7d.JPG

Edytowane przez Bioslasher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, pytanie czy 300 sek. na klatkę czy to całkowita ekspozycja? Co do filtrów. Galaktyki nie fotografujemy z filtrami. Tylko ciemne niebo. Ewentualnie można sobie dopalić np. sam wodór. U mnie do wodoru idealnie nadał się l-enhance Optolonga. Wtedy już mniej mnie obchodzi LP.

Edytowane przez Tuvoc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że filtry LP dzielimy do wizuala i do astrofotografii :)

 

Filtrów IDAS jest całkiem sporo, który konkretnie ? A jeśli w przyszłości chciałbym zakupić kamerkę mono i zbierać materiał LRGB. To mogę zostawić Optolonga albo IDAS przed kołem filtrowym  ? Żeby zmniejszyć LP na poszczególnych kanałach ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.