Skocz do zawartości

Szybki projekt Półksiężyc z zagadką


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Maro21 napisał:

bardzo fajne , jaki gain i offset ustawiasz i dlaczego nie korygujesz darkami?

tu był gain 130

kalibruję darkami ale materiał się nie kalibruje (co widać na załączonej miniaturce tlenu)

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego uważasz że ciemna krawędź może być brzegiem jakieś mglawicy? Obstawiam że powinna być to jansa krawędź.

Prawdopodobnie to artefakt z tła.

Zakładam że będzie to takie "smigielko" w m13. 

 

Sprawdzę później u mnie jak to wygląda na moim tlenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta krawędź jest interesująca. Chyba warto nad tym popracować. Brzeg  mgławicy to chyba nie jest, ale coś tam jest...

Wessel dał dobry kontakt.

edit:

popatrzyłem na moje stare zdjęcie w Ha i widać w bliskim sąsiedztwie NGC 6888 sporo takich włosowatych ciemnych struktur. Bardzo ciekawe. Super, że to zauważyłeś!

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman zerknij sobie na moj tlen w nieco szerszym ujeciu. Moze cos pomoze.

bez resize, tylko STF na stacku i wersja SHO bez gwiazdek, 22x15min QHY695A, TS 100Q (f5.8)

NGC6888_OIII.thumb.jpg.a8a192a5561877a2cf3a6c50fa55d0a0.jpg

 

NGC6888_sho.thumb.jpg.4c53dcefb63a24fd9b494229189f3204.jpg

 

edit.

dlaczego Ty masz odbicie lustrzane?

moze dlatego masz pewne problemy z kalibracja materialu.

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ryszardo napisał:

Ta krawędź jest interesująca. Chyba warto nad tym popracować. Brzeg  mgławicy to chyba nie jest, ale coś tam jest...

Wessel dał dobry kontakt.

edit:

popatrzyłem na moje stare zdjęcie w Ha i widać w bliskim sąsiedztwie NGC 6888 sporo takich włosowatych ciemnych struktur. Bardzo ciekawe. Super, że to zauważyłeś!

Te struktury są skatalogowane. Głównie w katalogu TGU.

Masz tu trzy adresy- także na przyszłość. Ten pierwszy jest od mgławic

Daniel W. E. Green
[ e-mail address:  dwe_green@eps.harvard.edu]
 
IAU Central Bureau for Astronomical Telegrams
[ e-mail address:  cbatiau@eps.harvard.edu; cbat@iau.org]
 
Cometary Science Center and International Comet Quarterly
[ e-mail address:  icqcsc@eps.harvard.edu]
 
I jeszcze jeden od mgławic i nowych odkryć
sakibrasool@yahoo.co.uk
Co trzeba zrobić? Przepis poniżej. Nie wystarczy zgłosić
 
"Do all the research you can in the literature and online, looking at
as many photographs that you can find going back a century or more,
and keep a list of all references and photographs searched that you
can cite in an article that you can prepare for publication in
the literature if you cannot find anything mentioned"
 
Powodzenia ! Pozdrawiam
 
Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel -dzięki! :like: Czasami coś widać na zdjęciu...i nie bardzo wiadomo co to jest :) . Mam sporo takich fotek - na ogół nie nadają  się do pokazania bo szumią itd. ale za to jest dobry zasięg.

Pozdrawiam!

P.S.

Te ciemne "włosowate" struktury zauważyłem na zdjęciu zrobionym obiektywem 40mm f/10 ! Trochę mnie fascynuje stosowanie kamery CCD do różnych starych szkiełek z dzieciństwa...trochę tego udało mi się odnaleźć - może pokażę to kiedyś na forum.

@kubaman - przepraszam za małego offtopa - ale jak jest ciekawy i inspirujący wątek to tak się już dzieje.

Pozdrawiam.

Edytowane przez ryszardo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do oglądających. Moje zdjęcia w zasadzie zawsze zyskują tu relatywnie małą popularność. Nie zależy mi szczególnie na lajkach ale chętnie bym poczytał co Wam nie pasuje by móc się rozwijać. Fajnie by było znaleźć jakiś punkt odniesienia względem krytyki. Za wszystkie komentarze będę bardzo wdzięczny.

.

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zauwaz ze nikt sie nie czepia gwiazdek :)

tlenik wyszedl Ci troche siny, ogolnie cale zdjecie jest jakby przykryte poswiata od tlenu, brakuje mi soczystej czerwieni wodoru.

wiem ze to trudny obiekt, poniewaz bardzo szybko przepalaja sie detale na polksiezycu jezeli che sie cokolowiek grzebac przy tle lub gwiazdkach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, to jest konkretny temat. Siądę do tego jeszcze raz. I tak chciałem to zrobić jeszcze w zieleni.

W celu wyrównania tła zrobiłem dwie rzeczy - dałem Bkgd neutralization na każdym, a później linear fit przed sklejeniem.

Jedno z niewielu, choć na szczęście proporcje się szybko zmieniają na lepsze - gdzie kolor wyszedł od razu bez rzeźby, a tło nie świeciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kubaman napisał:

Mam prośbę do oglądających. Moje zdjęcia w zasadzie zawsze zyskują tu relatywnie małą popularność. Nie zależy mi szczególnie na lajkach ale chętnie bym poczytał co Wam nie pasuje by móc się rozwijać. Fajnie by było znaleźć jakiś punkt odniesienia względem krytyki. Za wszystkie komentarze będę bardzo wdzięczny.

.

 

Mnie się Twoje zdjęcia podobają akurat, a ten temat jest szczególnie interesujący. Ale ja lajkuję Twoje prace akurat ze względu na zawartość merytoryczną, że tak to określę. Poza tym obserwowałem Twoje zmagania ze sprzętem i bardzo Ci kibicuję. Osobiście mam takie podejście do astrofotografii ( o czym kiedyś wspominałem Taysonowi w prywatnej rozmowie), że staram się mieć materiał, który nie wymaga niczego poza pracą nad histogramem i to w minimalistycznym stylu. Oczywiście niezbyt często to się udaje, ale fotografie z których jestem najbardziej zadowolony, właśnie tak powstały. Myślę, że problem o którym piszesz jest następujący: masz świetny sprzęt i większość obserwatorów spodziewa się nie wiadomo czego, więc jeśli Twoje fotografie są po prostu bardzo dobre, to jest trochę za mało. Jednak w astrofotografii amatorskiej jest ściana wynikająca ( u nas ) głównie z warunków LP i seeingu.

Nie mnie jednak oceniać astrofotografie pod względem artystycznym - nie znam się na tym i nie specjalnie mnie to interesuje, chociaż....czasami zachwycam się kolorowymi pracami, ale z tej feerii kolorów musi jednak coś wynikać. I w tym jest chyba sedno - to potrafi zrobić tylko kilku z nas. Po prostu w tych pracach zawsze najważniejsza musi być nie zniekształcona informacja dzięki której zdjęcie ma wartość poznawczą w ścisłym tego słowa "astronomicznym" sensie. :) . Kiedy wiele lat temu zaczynałem moją fascynację astronomią to chciałem przede wszystkim traktować to tak "naukowo". Nasze Forum chyba takie nie jest. Kilku z ans mających naprawdę duże osiągnięcia w astronomii ( tak, w astronomii właśnie) opisuje czasami swoje osiągnięcia i spotyka się to z uznaniem niewielu...

Co ciekawe i dla mnie ogromnie miłe, te same osoby często "lajkują" moje skromne czarno białe fotografie...  :) . I to jest super!

Pozdrawiam!

P.S.

Rozumiem, że chcesz czegoś dużo, dużo więcej - powodzenia!

 

Edytowane przez ryszardo
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.