Skocz do zawartości

Jak skutecznie zwiększyć możliwości teleskopu. System EEV P8079HP.


midimariusz

Rekomendowane odpowiedzi

Taka mała poprawka: w instrukcji piszą, że tuba ma rozdzielczość 40 par linii na milimetr, czyli 80 l/mm.

 

Jak zmontuję do swojego jakąś sensowną obudowę (już ją sobie wstępnie zaprojektowałem, tylko muszę jeszcze parę rzeczy przemyśleć - no i znaleźć kogoś kto mi to wykona), to będę w stanie napisać coś więcej, ale póki co pochodził w sumie z dwie godziny na dwóch sztukach CR2032 i jakoś nie widać, żeby baterie zamierzały się zaraz rozładować (choć fakt, że to w domu - pewnie na dworze zimą nie będzie tak różowo). W Ikei osiem sztuk takich bateryjek kosztuje 4zł (już chyba taniej nie da się ich kupić) i są całkiem porządne, więc nie mam nawet zamiaru się bawić w jakieś zasilacze. Zresztą, z tego co ludzie piszą w internetach, to ta tuba pobiera bardzo mało prądu i baterie starczają na długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, midimariusz said:

Nie miałem  nigdy do czynienia z taką kamerką choć z chęcią bym przez takową popatrzył :)

To akurat żaden problem, np Samsung SDC-435 (SCB-2000) czy coś podobnego jest do wyłapania za 100-200 zeta. Oczywiście nie da się przez nią "popatrzeć", konieczny będzie monitor z wejściem video CVBS albo jakiś grabber do kompa.

 

I tu mam pytanie, jako że z noktowizorami nie miałem do czynienia - czy to ustrojstwo ma jakieś wyjście umożliwiające podpięcie monitora/rejestratora czy też ewentualna rejestracja odbywa się tu "przez okular" (drugą kamerą)?

 

I druga sprawa - czy mamy tu do czynienia z obrazem w czasie rzeczywistym czy też jest on opóźniony lub kumulowany (tak jak w kamerach astrovideo)?

Mam na myśli ewentualne zastosowanie takiego noktowizora w obserwacjach zakryciowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Midimariusz, 

W moim odczuciu to jest rewolucja za niewielkie pieniądze. Moje ulubione obiekty jak Kalifornia i generalnie tam gdzie jest czerwono za zdjęciach byłyby prawdopodobnie w zasięgu. Chciałbym mieć to x2 do lornety. To jednak jest ciagle wizual bez tachania monitorów.

Ktoś kto skomercjalizuje to urządzenie ala Quark halpha zarobi dobre pieniądze.

Wspaniale i inspirujące opracowanie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakaś nowość. Ta technologia była już w latach 70 tych. Aktualnie nieprodukowana. 

Następne noktowizory 3 generacji jak I3 Collinsa też już nie są produkowane bo zabiła je cena 4800 usd

.Ten konkretny P8079HP jest w porządku i jest tani Co ma znaczenie.

Są jeszcze noktowizory europejskie 2 generacji które aktualnie kolega testuje.  Ale to cena niestety rzędu 7000 zł.

Czyli porządnego teleskopu.

 

Rozwiązanie powinno być tanie i skuteczne.

Wg mnie tylko ten jeden model spełnia oba warunki.

Ostatnio poszedł P8079HP na allegro za 235 zl. Jak za darmo.

Niestety przegrałem licytację.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Agent Smith napisał:

I tu mam pytanie, jako że z noktowizorami nie miałem do czynienia - czy to ustrojstwo ma jakieś wyjście umożliwiające podpięcie monitora/rejestratora czy też ewentualna rejestracja odbywa się tu "przez okular" (drugą kamerą)?

"Wyjście" z noktowizora to taki ekran, więc do kamery/aparatu potrzebny jest jakiś obiektyw. Można też np. spróbować podpiąć na wylocie jakiś okular astro i nagrywać w projekcji okularowej.

Ale wymyśliłem sobie, że skoro trzeba sfotografować/nagrać ten niewielki ekranik, no i chcemy dawany przezeń obraz dość mocno powiększyć, to jest to właściwie zagadnienie z zakresu fotografii makro. W wersji budżetowej całkiem fajnie nadaje się do tego zwykły kitowy obiektyw 18-55mm od Canona podłączony odwrotnie (akurat mam już odpowiedni pierścień; oczywiście należałoby to odpowiednio połączyć z obudową noktowizora, której jeszcze nie mam :D). Jak pomyślałem - tak zrobiłem i po pierwszych próbach wyniki są całkiem obiecujące.

 

5 godzin temu, Agent Smith napisał:

I druga sprawa - czy mamy tu do czynienia z obrazem w czasie rzeczywistym czy też jest on opóźniony lub kumulowany (tak jak w kamerach astrovideo)?

Mam na myśli ewentualne zastosowanie takiego noktowizora w obserwacjach zakryciowych.

O ile dobrze rozumiem zasadę działania takiej tuby, to oczywiście jakieś tam opóźnienie jest (bo musi być), ale to są nano- albo nawet pikosekundy, więc w domowych warunkach jest to niemierzalne. To nie jest tak, że trzeba np, zebrać światło z kilku sekund i je zestackować (w stylu live stacking w SharpCapie), to działa praktycznie w czasie rzeczywistym.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, midimariusz napisał:

Rozwiązanie powinno być tanie i skuteczne.

Wg mnie tylko ten jeden model spełnia oba warunki.

Właściwie jedyną wadą P8079HP są gabaryty i masa (np. słabo się nadaje do obserwacji z ręki, choć nie jest to oczywiście niemożliwe) - nowsze noktowizory dają porównywalny obraz, ale są sporo mniejsze i lżejsze. No ale, jak pisałeś, kosztują przynajmniej 10 - 20 razy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę tu potężną zależność wzmocnienia od długości fali. Wzmacnia mocno czerwień i pewnie bliską podczerwień. Końskiego Łba też bym próbował z tym złapać, on świeci w H-alfa, po prostu ludzkie oko jest już strasznie ślepe w tym obszarze, a H-beta(niebieskawy) jest używany, ponieważ ludzkie oko widzi w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/2/2019 at 8:31 PM, midimariusz said:
Na początku napiszę, że noktowizor ten może być trudno kupić z wysyłką do Polski. NA ogół nikt ze sprzedających na ebay nie wysyła ich do naszego kraju, ale jak macie jakichś znajomych w Anglii to nie ma żadnego problemu, żeby za czyimś pośrednictwem sobie go kupić.

Ja używam w tym celu https://www.forward2me.com/services/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.