Jump to content
midimariusz

Jak skutecznie zwiększyć możliwości teleskopu. System EEV P8079HP.

Recommended Posts

Brakuje mi obserwacji mgławicy Koński Łeb: bez filtra H-alfa ale z P98079HP oraz z samym filtrem H-alfa.

Zwykle przy obserwacjach wizualnych tego obiektu - B33 - jest tylko mowa o zastosowaniu i użyteczności filtra H-beta.

Taka mała poprawka: w instrukcji piszą, że tuba ma rozdzielczość 40 par linii na milimetr, czyli 80 l/mm.

Jak zmontuję do swojego jakąś sensowną obudowę (już ją sobie wstępnie zaprojektowałem, tylko muszę jeszcze parę rzeczy przemyśleć - no i znaleźć kogoś kto mi to wykona), to będę w stanie napisać coś więcej, ale póki co pochodził w sumie z dwie godziny na dwóch sztukach CR2032 i jakoś nie widać, żeby baterie zamierzały się zaraz rozładować (choć fakt, że to w domu - pewnie na dworze zimą nie będzie tak różowo). W Ikei osiem sztuk takich bateryjek kosztuje 4zł (już chyba taniej nie da się ich kupić) i są całkiem porządne, więc nie mam nawet zamiaru się bawić w jakieś zasilacze. Zresztą, z tego co ludzie piszą w internetach, to ta tuba pobiera bardzo mało prądu i baterie starczają na długo.

Wszystko  co piszesz to prawda dopóki nie wszadzisz filtra H Alfa.

2 godziny temu, midimariusz napisał:

Myślę, że spokojnie zobaczymy gwiazdy +16 mag. pod ciemnych niebem z lustrem 12″. No i zabawa z tym urządzeniem jest przednia!

Jeśli chodzi o zasięg gwiazdowy, z lustrem 12" i pod ciemnym niebem kolorowa kamera analogowa da podobny jeśli nie większy zasięg, no i zabawa jest rzeczywiście przednia zwłaszcza, że w kolorze a nie mono.

Nie miałem  nigdy do czynienia z taką kamerką choć z chęcią bym przez takową popatrzył :)

23 minuty temu, midimariusz napisał:

Nie miałem  nigdy do czynienia z taką kamerką choć z chęcią bym przez takową popatrzył

W to akurat jestem w stanie uwierzyć.

O kurde czarodziej i piękna relacja. 

Tunning noktowizora :)

11 hours ago, midimariusz said:

Nie miałem  nigdy do czynienia z taką kamerką choć z chęcią bym przez takową popatrzył :)

To akurat żaden problem, np Samsung SDC-435 (SCB-2000) czy coś podobnego jest do wyłapania za 100-200 zeta. Oczywiście nie da się przez nią "popatrzeć", konieczny będzie monitor z wejściem video CVBS albo jakiś grabber do kompa.

I tu mam pytanie, jako że z noktowizorami nie miałem do czynienia - czy to ustrojstwo ma jakieś wyjście umożliwiające podpięcie monitora/rejestratora czy też ewentualna rejestracja odbywa się tu "przez okular" (drugą kamerą)?

I druga sprawa - czy mamy tu do czynienia z obrazem w czasie rzeczywistym czy też jest on opóźniony lub kumulowany (tak jak w kamerach astrovideo)?

Mam na myśli ewentualne zastosowanie takiego noktowizora w obserwacjach zakryciowych.

Nie ma żadnego wyjścia. Nagrywa sie przykladając kamerę bezpośrednio do okularu lub bezpośrednio do ekranu NT.

Obraz jest w czasie rzeczywistym. Zero opóźnienia. 

Midimariusz, 

W moim odczuciu to jest rewolucja za niewielkie pieniądze. Moje ulubione obiekty jak Kalifornia i generalnie tam gdzie jest czerwono za zdjęciach byłyby prawdopodobnie w zasięgu. Chciałbym mieć to x2 do lornety. To jednak jest ciagle wizual bez tachania monitorów.

Ktoś kto skomercjalizuje to urządzenie ala Quark halpha zarobi dobre pieniądze.

Wspaniale i inspirujące opracowanie.

To nie jest jakaś nowość. Ta technologia była już w latach 70 tych. Aktualnie nieprodukowana. 

Następne noktowizory 3 generacji jak I3 Collinsa też już nie są produkowane bo zabiła je cena 4800 usd

.Ten konkretny P8079HP jest w porządku i jest tani Co ma znaczenie.

Są jeszcze noktowizory europejskie 2 generacji które aktualnie kolega testuje.  Ale to cena niestety rzędu 7000 zł.

Czyli porządnego teleskopu.

Rozwiązanie powinno być tanie i skuteczne.

Wg mnie tylko ten jeden model spełnia oba warunki.

Ostatnio poszedł P8079HP na allegro za 235 zl. Jak za darmo.

Niestety przegrałem licytację.

5 godzin temu, Agent Smith napisał:

I tu mam pytanie, jako że z noktowizorami nie miałem do czynienia - czy to ustrojstwo ma jakieś wyjście umożliwiające podpięcie monitora/rejestratora czy też ewentualna rejestracja odbywa się tu "przez okular" (drugą kamerą)?

"Wyjście" z noktowizora to taki ekran, więc do kamery/aparatu potrzebny jest jakiś obiektyw. Można też np. spróbować podpiąć na wylocie jakiś okular astro i nagrywać w projekcji okularowej.

Ale wymyśliłem sobie, że skoro trzeba sfotografować/nagrać ten niewielki ekranik, no i chcemy dawany przezeń obraz dość mocno powiększyć, to jest to właściwie zagadnienie z zakresu fotografii makro. W wersji budżetowej całkiem fajnie nadaje się do tego zwykły kitowy obiektyw 18-55mm od Canona podłączony odwrotnie (akurat mam już odpowiedni pierścień; oczywiście należałoby to odpowiednio połączyć z obudową noktowizora, której jeszcze nie mam :D). Jak pomyślałem - tak zrobiłem i po pierwszych próbach wyniki są całkiem obiecujące.

5 godzin temu, Agent Smith napisał:

I druga sprawa - czy mamy tu do czynienia z obrazem w czasie rzeczywistym czy też jest on opóźniony lub kumulowany (tak jak w kamerach astrovideo)?

Mam na myśli ewentualne zastosowanie takiego noktowizora w obserwacjach zakryciowych.

O ile dobrze rozumiem zasadę działania takiej tuby, to oczywiście jakieś tam opóźnienie jest (bo musi być), ale to są nano- albo nawet pikosekundy, więc w domowych warunkach jest to niemierzalne. To nie jest tak, że trzeba np, zebrać światło z kilku sekund i je zestackować (w stylu live stacking w SharpCapie), to działa praktycznie w czasie rzeczywistym.

• Like 1

Kalifornia , Rozeta czy Ameryka są już widoczne z obiektywem 55mm F1.7 bez teleskopu.

Teraz, midimariusz napisał:

Rozwiązanie powinno być tanie i skuteczne.

Wg mnie tylko ten jeden model spełnia oba warunki.

Właściwie jedyną wadą P8079HP są gabaryty i masa (np. słabo się nadaje do obserwacji z ręki, choć nie jest to oczywiście niemożliwe) - nowsze noktowizory dają porównywalny obraz, ale są sporo mniejsze i lżejsze. No ale, jak pisałeś, kosztują przynajmniej 10 - 20 razy więcej.

6 minut temu, Agent Smith napisał:

A jakiej wielkości jest ten ekranik?

Masz w dokumementacji 32.7mm

Sorry nie chce mi się studiować dokumentacji.

Znaczy jest kwadratowy?

Okrągły. Te 32,7mm to średnica "dziury do patrzenia", sama powierzchnia generująca obraz ma ok. 28mm, z czego wg instrukcji użyteczne jest 25mm - blisko krawędzi obraz jest mocno zniekształcony.

• Thanks 1

Widzę tu potężną zależność wzmocnienia od długości fali. Wzmacnia mocno czerwień i pewnie bliską podczerwień. Końskiego Łba też bym próbował z tym złapać, on świeci w H-alfa, po prostu ludzkie oko jest już strasznie ślepe w tym obszarze, a H-beta(niebieskawy) jest używany, ponieważ ludzkie oko widzi w tym zakresie.

On 11/3/2019 at 4:33 PM, midimariusz said:

Ostatnio poszedł P8079HP na allegro za 235 zl. Jak za darmo.

Niestety przegrałem licytację.

https://www.snajper.net/

W zasadzie wygrywasz wszystkie licytacje króre naprawdę chcesz wygrać ;)

On 11/2/2019 at 8:31 PM, midimariusz said:
Na początku napiszę, że noktowizor ten może być trudno kupić z wysyłką do Polski. NA ogół nikt ze sprzedających na ebay nie wysyła ich do naszego kraju, ale jak macie jakichś znajomych w Anglii to nie ma żadnego problemu, żeby za czyimś pośrednictwem sobie go kupić.

Ja używam w tym celu https://www.forward2me.com/services/

• Like 1

Piękna robota, ooobszerny opis :) gratulacje :)