Jump to content

Problem z Autostakkertem 3

Recommended Posts

Witajcie,

Mam problem z programikiem jak w temacie. Próbuję złożyć 2,5k fotek Księżyca ale ciągle wychodzą mi jakieś dziwne rzeczy. Dorzucam poniżej zdjęcie pojedynczej klatki przeliczonej PIPPem o najlepszej i najgorszej jakości i screen jak ustawiłem samego Autostakkerta, a na końcu to co mi wychodzi po stackowaniu. Może komuś uda się mi pomóc...

Bez nazwy-1.jpg

0000_IMG_4613_quality_100%.jpg

2549_IMG_6366_quality_53.89%.jpg

IMG_4504_lapl5_ap447_conv.jpg

Edited by Archis

A nie masz przypadkiem wśród klatek takich, które nie obejmują całego Księżyca ( tzn. widoczej części) ? jaj mam taki objaw jak mi obiekt ucieka z pola widzenia.

Acha no i weź do stacka 25 % klatek przy takiej jakości jak na grafie. O ile widzę to wziąłeś 90%???

Edited by wessel
  • Like 1

Ustaw taką wartość, żeby align pointów było ok 200. Teraz masz 447. Improved tracking wyłącz, skoro przeleciałeś materiał PIPP. Będzie znacznie szybciej. Powinien wyjść gładki stack. Jeśli nadal coś będzie nie tak, zainstaluj AS2, tam będzie na pewno dobrze ;)

1 godzinę temu, wessel napisał:

A nie masz przypadkiem wśród klatek takich, które nie obejmują całego Księżyca ( tzn. widoczej części) ? jaj mam taki objaw jak mi obiekt ucieka z pola widzenia.

Acha no i weź do stacka 25 % klatek przy takiej jakości jak na grafie. O ile widzę to wziąłeś 90%???

Na szczęście nie. Przeleciałem wszystkie klatki PIPPem i odrzuciłem te na których księżyc był poza kadrem. Czy na pewno ograniczenie ilości klatek aż do takiej małej ilości wpłynie dobrze na samo zdjęcie? Z tego co czytałem na forum to im więcej klatek tym ostrzejsze zdjęcie. Nieprawdaż? Aczkolwiek ogranicze ilość klatek do 50%.

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Wybierz większe punkty AP, 104 albo 200. Prawdopodobnie się gubi przy braku tak drobnego detalu. 

W porządku zrobię tak.

Godzinę temu, count.neverest napisał:

Ustaw taką wartość, żeby align pointów było ok 200. Teraz masz 447. Improved tracking wyłącz, skoro przeleciałeś materiał PIPP. Będzie znacznie szybciej. Powinien wyjść gładki stack. Jeśli nadal coś będzie nie tak, zainstaluj AS2, tam będzie na pewno dobrze ;)

Własnie wyłączam Improved tracking za każdym razem, ale podczas analizy pojawia się komunikat RETRY i opcja włącza się sama, a cała analiza rozpoczyna się ponownie. Podsyłam screena.

Równocześnie za Twoją radą próbuję ogarnąć temat AS2. Zobaczymy co wyjdzie.

Bez nazwy-2.jpg

Z tą liczbą klatek to niekoniecznie jest jak piszesz. Jeśli klatki są lipne-rozmyte, bez ostrości, z momentami gorszego seeingu to wcale nie poprawiają końcowego stacka. Ja z reguły daje tyle, ile jest w jakości powyżej 50% a czasem, przy dużej liczbie klatek - powyżej 75%.

A mnie wygląda to na nieprawidłowe wyrównanie przez PIPP. Widać to po położeniu Księżyca w kadrze w pierwszym poście i wielkości kadru złożonego. Zielone kreski mówią, że taka odległość przemierzają punkty wyrównywania. Wywal to wyrównanie przez PIPP i pozwól, aby to AS!3 wszystko wyrównał. 

Nie używaj funkcji expand tylko crop. Wybierz obszar estymacji z środkiem na bardzo wyraźnej strukturze. Użyj tylko kilkuset najlepszych klatek do stacka. Patrząc na wykres jakości materiału, wybrałbym jakieś 200-250 klatek. 

Zmniejsz wyostrzenie staka do wartości około 50%. Powinno być OK. 

Edited by Loxley
16 minut temu, Loxley napisał:

A mnie wygląda to na nieprawidłowe wyrównanie przez PIPP

Właśnie. Szary wykres wygląda nienaturalnie, jest przerwany w połowie, co sugeruje, że z drugą połową pipp coś pomieszał. 

Poza tym PIPP ułożył klatki pod względem jakości i Księzyc zaczyna teraz skakać w AS!3. Autostakkert poradzi sobie z płynnym przesunięciami, ale jak obiekt skacze o kilkaset pikseli to żaden cudowny program nie poradzi sobie. 

Ja nigdy nie zrozumiałem tego klawisza AP grid. na którym jak się przytrzyma kursor, pojawia się napis ( not recommended for planets). 

Na niektórych zdjęciach np. Jowisz jest większy od księżyca, więc może księżyc widzi jako planetę i nie wiem czy robić ten "grid" czy nie, ręcznie czy automatycznie?

Dostosowałem się do Waszych rad. Mimo wszystko Improved Tracking dalej uruchamia się samo...

Puściłem na chwilę obecną dwie kalkulacje w AS!2. jedną po PIPPie, drugą surową. Wykres w tym pierwszym przypadku już jest bardziej równomierny. Jednakże jeśli chodzi o drugi wariant "surowy" sprzed PIPP to mam problem kolejny. Przekonwertowałem CR2 na tiffa i wrzuciłem do AS!2, jednakże pojedyncza klatka ma powierzchnie 6000x4000pix i jak puszczam analize to wyskakuje komunikat  "out of memory" i niby dalej pisze, że procesuje, lecz nie zauważyłem postępu. Czy powinienem zmniejszyć rozmiary tiffów? Jeśli tak to jak to zrobić (jakim programem?) żeby nie utracić detali?

Tak w ogóle AS!2 wykorzystuje mi jedynie 3gb z 32gb dostępnego RAMU, gdzie można w tym programie ustawić aby korzystał z większej ilości ramu?

Bez nazwy-1a.jpg

7 minut temu, Archis napisał:

Tak w ogóle AS!2 wykorzystuje mi jedynie 3gb z 32gb dostępnego RAMU, gdzie można w tym programie ustawić aby korzystał z większej ilości ramu?

AS2 jest programem 32-bitowym, więc nie może zaadresować więcej niż 3GB. AS3 jest 64-bit, więc będzie mógł wykorzystać wszystko co masz. Obawiam się, że takiej ilości, tak dużych klatek AS2 nie poskłada.

Jeżeli Księżyc "lata" po całym kadrze, to nie ma szans na złożenie tego (jak napisał Loxley każdy program się pogubi). Potrzebujesz czegoś co zrobi wstępną analizę i zgrubne wyrównanie kolejnych kadrów (i zapisze wynik w nowych plikach). Być może stary dobry Iris potrafiłby to zrobić, ale ostatnio bardzo rzadko z niego korzystam i nie pamiętam jak to się robiło (trzeba by poczytać o składaniu zdjęć planet).

Link

Wróć do AS3, w Quality Estimator zaznacz opcję: Global (Frame) a resztę zostaw tak jak masz pod warunkiem, że rzeczywiście tak jak piszesz Księżyc bardzo nie skacze. Powinieneś pozbyć się niechcianych artefaktów po stackowaniu.

Edited by alinoe

Zasadniczo udało mi się problem rozwiązać. A był nim błąd początkującego. Chcąc szybko zacząć focić, rozstawiłem montaż jeszcze za dnia pobieżnie ustawiając na północ. W efekcie po ok 800 klatkach księżyc uciekał z kadru i musiałem robić korektę, w ustawieniu montażu. Do tego dochodziły do tego jeszcze półgodzinne przerwy pomiędzy seriami, na zgranie zdjęc z karty pamięci. Wychodzi na to, że PIPP nie skorelował poszczególnych przeskoków, co skutkowało sporą różnicą pikseli pomiędzy poszczególnymi seriami zdjęć, w efekcie dając zdjęcie jak z pierwszego posta po stackowaniu w AS!3. To w sumie trochę dziwne, bo przecież PIPP od tego właśnie chyba jest? Prawda?

W każdym bądź razie ograniczyłem klatki do jednej serii ~600 zdjęć, z czego zestackowałem 50% no i fotka wyszła taka jak być powinna chociaż nie tak wyraźna jak tego oczekiwałem. Podrzucę stacka wieczorem. Sami ocenicie.

No i oto efekty. Szału nie ma... Nie mogę wyłapać ostrości. Stack z ok 250-300 klatek. Już sam nie wiem, czy to problem z jakością materiału zebranego, źle wyostrzyłem teleskop, czy coś program mi mydło zrobił...

Pierwsze zdjęcie wyszło z AS!2

Drugie po niewielkiej obróbce w PSie.

IMG_6130_wy_g4_ap204_conv.jpg

OBROBIONY.jpg

• Like 1

O jednej rzeczy trzeba jeszcze wspomnieć. Masz tu Księżyc sprzed kilku dni. Nie wiem gdzie fociłeś, ale górował w okolicy 20°. O ile w trakcie górowania zbierałeś materiał. Niestety nie ma szans na wysoki detal przy takich warunkach, bo światło przebija się przez bardzo grubą warstwę falującej atmosfery. Poczekaj na Księżyc, kiedy będzie z 50° nad horyzontem. Zdjęcia rób na bardzo wysokim ISO i ignoruj, że 1 klatka bardzo szumi. 2,5 kilo zdjęć swoje zrobi i szum w stacku zniknie. Ważne, żebyś miał bardzo krótki czas naświetlania. 1000 klatek też starczy i wykręcisz dobry detal.

Edited by count.neverest
1 godzinę temu, count.neverest napisał:

O jednej rzeczy trzeba jeszcze wspomnieć. Masz tu Księżyc sprzed kilku dni. Nie wiem gdzie fociłeś, ale górował w okolicy 20°. O ile w trakcie górowania zbierałeś materiał. Niestety nie ma szans na wysoki detal przy takich warunkach, bo światło przebija się przez bardzo grubą warstwę falującej atmosfery. Poczekaj na Księżyc, kiedy będzie z 50° nad horyzontem. Zdjęcia rób na bardzo wysokim ISO i ignoruj, że 1 klatka bardzo szumi. 2,5 kilo zdjęć swoje zrobi i szum w stacku zniknie. Ważne, żebyś miał bardzo krótki czas naświetlania. 1000 klatek też starczy i wykręcisz dobry detal.

A tu masz rację, że porę sobie idealną nie wybrałem. Na balkonie gdzie miałem ustawionego telepa Księżyc pojawia się teraz dopiero na 3-4h przez zachodem. Więc już dość nisko. No to i detal musiał się zgubić, nie ma zmiłuj... Następnym razem i to wezmę pod uwagę. :) Oj o wielu czynnikach trzeba pamiętać... :D 

Ogólnie dziękuję za tak obszerną dyskusję wszystkich, którzy wzięli w niej udział! Bardzo dużo mi pomogliście i na pewno będę wracał do niej ku pamięci. :D