Skocz do zawartości

Wybór lustrzanki do astrofoto


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Zastanawiam się nad tym, którą lustrzankę kupić do astrofoto. Cena do 3000 zł, w grę wchodzą tylko nowe. Coś tam poczytałem na forach i szczerze mówiąc mam wrażenie, że w każdym wątku padają inne propozycje. W takim razie na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wyboru takiej lustrzanki? 

 

Mam teleskop GSO 10", w ciągu kilku miesięcy zamierzam kupić prawdopodobnie SW 150/750 Eq3-2 z napędem. W mojej "miejscówce" mam SQM 20.8, co jakiś czas jeżdżę do miejsca z 21.3 SQM.

 

Lustrzanka byłaby głównie do zdjęć Ds'ów (dopiero jak będę miał SW150/750), Nocnego nieba z krajobrazem, ale także zwykłych zdjęć. 

 

Jak tak sobie troche poszukałem to zwróciłem uwagę na Nikona D5300, poczytałem opinie i znowu, każdy mówi co innego. Jedni stanowczo odradzają, inni mówią, że do astrofoto się nada. Jeśli ktoś coś o nim wie, to chętnie przeczytam co o nim myśli. 

 

Jeszcze pytanie odnośnie połączenia lustrzanki i mojego 10". Przeczytałem gdzieś na forum, że przy takim teleskopie lustrzanka nie da rady złapać ostrości, i że trzeba podnieść lustro główne, ewentualnie dodać przedłużkę taką jak ta https://deltaoptical.pl/extension-tube-do-gso-50mm, lub użyć barlowa. Czy jest jakaś róźnica między efektami tych działań - tzn. jak bym robił zdjęcia dwoma teleskopami - jednym z podniesionym LG, a drugim z przedłużką, to czy była by zauważalna róźnica w efekcie końcowym?

 

Z góry dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno byłem w podobnej sytuacji jak Ty - myślałem nad wyborem lustrzanki. W końcu kupiłem bezlusterkowca Canon M50 i jestem zadowolony. Nowocześniejszy sprzęt, bardziej poręczny, lżejszy. Nie żałuję zakupu, nie zamieniłbym na lustrzankę. Jedyne z czego nie jestem zadowolony to obiektyw 15-45mm, który był w zestawie. Marna jakość, za dnia tego nie widać, ale nocne zdjęcia pokazują, że to marne szkło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Planowany zakup zestawu paralaktycznego jest do przemyślenia , gdyż słabo rokuje na przyszłość .  Co do nowych lustrzanek to nie doradzę , bo mam  już nieprodukowanego już   canona 100d ,1000d i 6d , Miałem jeszcze 1100 d i 450 d , większość była modyfikowana pod astro. 

Edytowane przez Maro21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz robić Newtonem 150/750 wiec nie potrzebujesz odchylanego ekraniku.  Nowy aparat sobie odpuść 450-600D starczy. Może warto by było trochę zmodyfikować plany?  To co chcesz przeznaczyć na EQ3/2 przeznacz na w/w aparat a to co planowałeś wydać na aparat przeznacz na lepszy montaż HEQ5 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ3-2 + tuba 150/750 do astrofoto to bardzo zły pomysł. Ja mam taki montaż i odrobinę lżejszą i krótszą tubę 150/600 i widzę, że montaż ledwo zipie. Już mi chodzi po głowie kupno czegoś mocniejszego.

 

Odnośnie pytania o podnoszenie lustra i przedłużkę. To są akurat dwa przeciwstawne działania. Lustro się podnosi, gdy ognisko jest zbyt mało wyprowadzone na zewnątrz. Przedłużki są po to, by aparat ulokować dalej od tuby. O ile wiem, to w GSO raczej nie trzeba podnosić lustra. Ta kwestia była już omawiana tydzień lub dwa temu w innym wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek to w zasadzie wszystko jedno, Nikon czy Canon, odwieczne spory, kwestia osobista, ergonomia - co komu pasuje. Ważna jest kompatybilność z softem - zdalne sterowanie i podgląd etc.

Canony (nie wszystkie) mają plus w możliwości wgrania zmodyfikowanego firmware (Magic Lantern) znacznie rozszeżającego funkcjonalność.

Jak ktoś wyżej wspomniał full frame jest bardziej wymagająca, zamiast robić zdjęcia będziesz walczył z ostrością w rogach...

Nie do przecenienia jest odchylany LCD - jeśli z niego zrezygnujesz, przeklniesz ten dzień! :)

No i na początek pomyśl może o teleobiektywach oraz/lub jakimś refraktorze zamiast Newtona.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zastanawiam się nad kupnem lustrzanki pod modowanie typu Canon 1100D, 1200D. Delikatnie zgłębiłem temat, oglądnąłem kilka filmików jak usuwać filtry sprzed matrycy by poszerzyć pasmo. Zamiast tychże demontowanych filtrów wkłada się jakieś szkiełka filtry Badeera? (przepraszam jak źle je nazwałem). Możecie rozwinąć temat w jakim celu się je montuje i gdzie je można kupić?
Drugie pytanie, czy ktoś z forum robi odpłatnie takie przeróbki aparatu z zakładaniem tego filtra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Agent Smith napisał:

 

Jak ktoś wyżej wspomniał full frame jest bardziej wymagająca, zamiast robić zdjęcia będziesz walczył z ostrością w rogach...

 

Nie rozumiem w czym problem, obcinasz kadr FF  do akceptowanej wielkości i masz obraz jak z APS-C :)  . Matryca APS-C to po prostu wycinek FF ,  jednak mając FF  masz możliwość zostawić więcej kadru i co najważniejsze wybór należy do ciebie a nie do aparatu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minutes ago, gryf188 said:

Nie rozumiem w czym problem, obcinasz kadr FF  do akceptowanej wielkości i masz obraz jak z APS-C :)  . Matryca APS-C to po prostu wycinek FF ,  jednak mając FF  masz możliwość zostawić więcej kadru i co najważniejsze wybór należy do ciebie a nie do aparatu :D 

No, w sensie ogólnym coś w tym jest :)

"Lucky framing" jest faktycznie pociągający ;)

 

Biorąc jednak pod uwagę plany sprzętowe OPa @wiktor1012 jaka jest szansa, że cokolwiek więcej niż powierzchnia równa APS-C na sensorze FF będzie się nadawała do użytku?

FF to też więcej (zbędnych w tym wypadku) danych do przemielenia i last but not least większa waga aparatu i związane z nią wymagania co do wyciągu (kolejny 1000?) i walka z ugięciami ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówimy o teleskopach, to 90% z nich nie obsłuży pełnej klatki i nie ma ona tam sensu. Z obiektywami jest lepiej, no ale musimy wybierać modele do pełnych klatek. Choć zazwyczaj i tak je stosujemy, bo są zwyczajnie lepsze. Niemniej pełna klatka, jeśli nie mamy perspektywy na stosowne obiektywy moim zdaniem nie ma sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.