Jump to content

Region gamma-Cassiopeiae ( Ghost Nebula, Pacman i inne )


alinoe
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

od dawna chorowałem na ten obszar nieba. Na nieszczęście dla mnie naoglądałem się na astrobinie wielogodzinnych materiałów tego regionu na które składały się wieloset-sekundowe ekspozycje. Pomyślałem - no kurde - czy 120s, czy 300 czy 600 ... coś tam na pewno się zarejestruje ponad wymienione w tytule obiekty. No tak... zarejestrowało się... gromady otwarte kurde mol i ciemne pyły... a ja już oczami duszy widziałem te piękne, czerwone, wodorowe połacie gazów zawijające od Ducha do Pacmana. No nie tym razem... i chyba nie tym montażem :) . W każdym razie, co mnie cieszy, moja niewielka cierpliwość pozwoliła mi na zebranie rekordowego (jak na mnie) materiału w ilości 2h30m, z czego 1h40m materiału uznałem za dobry i poddałem stackowaniu. Zestaw: Samyang 135mm F2.0@2.8, Star Adventurer, Canon 500D mod@ISO800 50x120s, obróbka: DSS, Photoshop, eXcalibrator.

gamma_cassiopea2.jpg

 

I 2 cropy: IC 59 oraz Pacman:

ic592.jpg

pacman2.jpg

Edited by alinoe
 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Winter napisał:

Czy w tle to Góra Marcina ? Wygląda jakby to było od strony Łekawicy ;)

Trochę dalej - miejscówka jest w Ryglicach. A w tle jedno z wielu ryglickich wzniesień.

Edited by alinoe
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, count.neverest napisał:

No faktycznie, tylko emka z Mewlona :)

Ja już zapomniałem, że taki miał teleskop :) tyle sprzętu się przewinęło przez jego ręce. Na szczęście ostatnio się uspokoił i CHYBA trafił w docelowy setup.

Edited by alinoe
Link to comment
Share on other sites

eXcalibrator to raczej na początku na wyrównanym tle i surowym stacku. Cała zabawa kolorami później.

W wersji "Moja wersja" dużo magenty a w wersji "eXcalibrator" zielono. Jakbyś to zrobił na początku i zdjął zielonego to miałbyś pewnie fajne kolory na gwiazdach i w PacManie.  Zobacz jaki ładny czerwony się zrobił.

 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 godzin temu, alinoe napisał:

. a ja już oczami duszy widziałem te piękne, czerwone, wodorowe połacie gazów zawijające od Ducha do Pacmana. No nie tym razem... i chyba nie tym montażem

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

Link to comment
Share on other sites

7 minut temu, MateuszW napisał:

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

To jest 500d mod.:emotion-5:

Edited by peter5
Link to comment
Share on other sites

24 minuty temu, MateuszW napisał:

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

Canon jest modyfikowany. Obawiam się, że nawet 10h materiału w 2 minutówkach nie pokaże tego, co np jakby zbierać w 3, 5 minutach a 5 minut ten montaż za cholerę nie pociągnie, zresztą z 3 jest problem. Robiąc 2 minuty w klatkach praktycznie nic nie ma, to co on niby ma zestackować, puste pole? Dla ciekawości zestackowałem wszystkie klatki jakie miałem (dodatkowo ponad godzina materiału) i nic nowego nie wniosły do tła prócz halo na jasnych gwiazdach. Nastawiam się w następnej sesji - po tranzycie Merkurego - na 3 minuty innego obszaru i obstawiam, że odrzut klatek będzie na poziomie 50, 60%.

Edited by alinoe
Link to comment
Share on other sites

Ciekawe, ilość niebieskiego na zdjęciu zasugerowała mi brak moda.

19 minut temu, alinoe napisał:

Obawiam się, że nawet 10h materiału w 2 minutówkach nie pokaże tego, co np jakby zbierać w 3, 5 minutach a 5 minut

Uważam, że klatki 2 min przy takiej jasnej światłosile są zdecydowanie wystarczające. Ja tym obiektywem naświetlam też po 2 minuty i ISO mam zazwyczaj 400, bo przy większym już klatka robi się za jasna. Z takich klatek wycisnąłem choćby IFNy, a już chyba o słabsze obiekty to ciężko. Nie widzę sensu na 5 min tutaj. Zresztą w miarę nowe aparaty już nie zyskują zbyt wiele na dłuższym naświetlaniu, co ma znaczenie głównie w CCD.

 

Moim zdaniem to wyłącznie kwestia ilości materiału i jakości nieba. Ewentualnie jeśli stosowałeś jakieś wyrównywanie tła/sztucznego flata, to ta operacja mogła wyciąć subtelne mgławice. W takich obiektach należy stosować wyłącznie prawdziwe, porządne flaty i ewentualnie ostrożnie coś poprawiać.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... patrzę tak po astrobinie i nie widzę, żeby ktoś z ekwiwalentnym aparatem przy podobnej przesłonie i czasie naświetlania wyciągnął zdecydowanie więcej szczegółów mgławicy. Można by popracować nad resztkami pod duchem bo tam coś majaczy ale co najwyżej wyjdzie subtelne, wręcz niezauważalne, bezkształtne i ledwo majaczące pojaśnienie - nic szczególnego. Więc to nie problem flata, którego oczywiście zastosowałem. Tak czy siak klatki zostawię i może w następnym roku jak skończą się pomysły na coś innego to dozbieram i zobaczymy co będzie... Na razie jest na niebie jeszcze kilka rzeczy które pasuje obfocić.

 

PS: Podkręciłem jednak jeszcze delikatnie to, co majaczy poniżej ducha.

Edited by alinoe
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.