Jump to content

Region gamma-Cassiopeiae ( Ghost Nebula, Pacman i inne )


Recommended Posts

Witam,

 

od dawna chorowałem na ten obszar nieba. Na nieszczęście dla mnie naoglądałem się na astrobinie wielogodzinnych materiałów tego regionu na które składały się wieloset-sekundowe ekspozycje. Pomyślałem - no kurde - czy 120s, czy 300 czy 600 ... coś tam na pewno się zarejestruje ponad wymienione w tytule obiekty. No tak... zarejestrowało się... gromady otwarte kurde mol i ciemne pyły... a ja już oczami duszy widziałem te piękne, czerwone, wodorowe połacie gazów zawijające od Ducha do Pacmana. No nie tym razem... i chyba nie tym montażem :) . W każdym razie, co mnie cieszy, moja niewielka cierpliwość pozwoliła mi na zebranie rekordowego (jak na mnie) materiału w ilości 2h30m, z czego 1h40m materiału uznałem za dobry i poddałem stackowaniu. Zestaw: Samyang 135mm F2.0@2.8, Star Adventurer, Canon 500D mod@ISO800 50x120s, obróbka: DSS, Photoshop, eXcalibrator.

gamma_cassiopea2.jpg

 

I 2 cropy: IC 59 oraz Pacman:

ic592.jpg

pacman2.jpg

Edited by alinoe
 • Like 8
Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, Winter napisał:

Czy w tle to Góra Marcina ? Wygląda jakby to było od strony Łekawicy ;)

Trochę dalej - miejscówka jest w Ryglicach. A w tle jedno z wielu ryglickich wzniesień.

Edited by alinoe
Link to post
Share on other sites
8 minut temu, count.neverest napisał:

No faktycznie, tylko emka z Mewlona :)

Ja już zapomniałem, że taki miał teleskop :) tyle sprzętu się przewinęło przez jego ręce. Na szczęście ostatnio się uspokoił i CHYBA trafił w docelowy setup.

Edited by alinoe
Link to post
Share on other sites

eXcalibrator to raczej na początku na wyrównanym tle i surowym stacku. Cała zabawa kolorami później.

W wersji "Moja wersja" dużo magenty a w wersji "eXcalibrator" zielono. Jakbyś to zrobił na początku i zdjął zielonego to miałbyś pewnie fajne kolory na gwiazdach i w PacManie.  Zobacz jaki ładny czerwony się zrobił.

 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
16 godzin temu, alinoe napisał:

. a ja już oczami duszy widziałem te piękne, czerwone, wodorowe połacie gazów zawijające od Ducha do Pacmana. No nie tym razem... i chyba nie tym montażem

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

Link to post
Share on other sites
7 minut temu, MateuszW napisał:

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

To jest 500d mod.:emotion-5:

Edited by peter5
Link to post
Share on other sites
24 minuty temu, MateuszW napisał:

Nie montaż jest tu winny, a brak modyfikacji aparatu. To by zrobiło ogromną różnicę. No i te "żałosne" 1h40m trzeba zmienić na 5-10h... Dla chcącego nic trudnego :)

Canon jest modyfikowany. Obawiam się, że nawet 10h materiału w 2 minutówkach nie pokaże tego, co np jakby zbierać w 3, 5 minutach a 5 minut ten montaż za cholerę nie pociągnie, zresztą z 3 jest problem. Robiąc 2 minuty w klatkach praktycznie nic nie ma, to co on niby ma zestackować, puste pole? Dla ciekawości zestackowałem wszystkie klatki jakie miałem (dodatkowo ponad godzina materiału) i nic nowego nie wniosły do tła prócz halo na jasnych gwiazdach. Nastawiam się w następnej sesji - po tranzycie Merkurego - na 3 minuty innego obszaru i obstawiam, że odrzut klatek będzie na poziomie 50, 60%.

Edited by alinoe
Link to post
Share on other sites

Ciekawe, ilość niebieskiego na zdjęciu zasugerowała mi brak moda.

19 minut temu, alinoe napisał:

Obawiam się, że nawet 10h materiału w 2 minutówkach nie pokaże tego, co np jakby zbierać w 3, 5 minutach a 5 minut

Uważam, że klatki 2 min przy takiej jasnej światłosile są zdecydowanie wystarczające. Ja tym obiektywem naświetlam też po 2 minuty i ISO mam zazwyczaj 400, bo przy większym już klatka robi się za jasna. Z takich klatek wycisnąłem choćby IFNy, a już chyba o słabsze obiekty to ciężko. Nie widzę sensu na 5 min tutaj. Zresztą w miarę nowe aparaty już nie zyskują zbyt wiele na dłuższym naświetlaniu, co ma znaczenie głównie w CCD.

 

Moim zdaniem to wyłącznie kwestia ilości materiału i jakości nieba. Ewentualnie jeśli stosowałeś jakieś wyrównywanie tła/sztucznego flata, to ta operacja mogła wyciąć subtelne mgławice. W takich obiektach należy stosować wyłącznie prawdziwe, porządne flaty i ewentualnie ostrożnie coś poprawiać.

Link to post
Share on other sites

Hmmm... patrzę tak po astrobinie i nie widzę, żeby ktoś z ekwiwalentnym aparatem przy podobnej przesłonie i czasie naświetlania wyciągnął zdecydowanie więcej szczegółów mgławicy. Można by popracować nad resztkami pod duchem bo tam coś majaczy ale co najwyżej wyjdzie subtelne, wręcz niezauważalne, bezkształtne i ledwo majaczące pojaśnienie - nic szczególnego. Więc to nie problem flata, którego oczywiście zastosowałem. Tak czy siak klatki zostawię i może w następnym roku jak skończą się pomysły na coś innego to dozbieram i zobaczymy co będzie... Na razie jest na niebie jeszcze kilka rzeczy które pasuje obfocić.

 

PS: Podkręciłem jednak jeszcze delikatnie to, co majaczy poniżej ducha.

Edited by alinoe
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 14 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 112 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 167 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 84 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.