Jump to content

Recommended Posts

Wygląda zatem na to, że lepiej zrobić serię klatek i wybrać najlepszą z nich, niż robić stack?

W przypadku jasnych gwiazd wystarczy wybrać najlepszą klatkę z serii, ale słabsze (te poniżej 4 mag) będą wymagały już stacka, bo będą spore szumy w tej skali (0.02 nm/pix).

32 minuty temu, bajastro napisał:

...Ogromne odblaski od dwóch powierzchni dysku ze szczelinami..

Właśnie wczoraj montowałem dysk ze szczelinami i się zastanawiałem dlaczego warstwa odbijająca jest "od dołu". Przez to w module guidingu światło napotyka najpierw warstwę powierzchni "szklanej" a dopiero potem właściwą odbijającą. Zastanawiam się czy nie odwrócić dysku Ovio. Co prawda szerokości szczelin nie będą się wówczas zgadzać z opisami, ale sobie jakoś z tym można poradzić. 

Gratuluję obserwacji.

Edited by Jagho

Też nie wiem czemu dał od dołu, zrobię test z obróconymi powierzchniami, najwyżej kiedyś trzeba będzie przeprojektować element...w zasadzie do odwócenia byłaby tylko kolejność numerków na boku "kołowrotka".
Ovio też trochę zwalił sprawę, bo mogliby pomyśleć o wastwach antyodblaskowych, w PL chyba nikt ich nie na niesie, nawet gdyby dowiedział się z jakiego szkła jest dysk (głównie chodzi o współczynnik załamania i liczbę Abbego). Zacząłem się zastanawiać dlaczego niektóre spektrometry mają polerowane szczeliny z metalu, może chodzi właśnie o wyeliminowanie tych odbić całkowicie.

Edited by bajastro

Patrzę się czytam i tak nie wiem o co chodzi :D czarna magia, 

Ale życzę udanych łowów. 

@bajastro, obrazki nie są tak ładne jak te zwykłe obrazy z wizuala, więc nie wszystkim będą się podobać. ;)

Mnie się podobają. Gratuluję naukowego podejścia do "oglądania" gwiazd. Gdyby nie widma spektroskopowe gwiazd gwiazd, niewiele byśmy o nich widzieli. Więc życzę wielu udanych widm i wielu naukowych wniosków. :)

Gratuluję udanego uruchomienia ! Z ciekawością oglądam Wasze działania w spektroskopii...

1 godzinę temu, bajastro napisał:

No to się zaczęła polska amatorska spektroskopia gwiazdowa wysokich rozdzielczości

Tak jest! Panowie - "zazdraszczam"!  Jak zdrowie pozwoli to mam to w planach do 0,5m.

Super sprawa Gratuluje , mozesz wrzucic jakiegos stacka lub wybrana najlepsza fotke , ciekawe jak wyglada pojedyncze zdjecie ?

Edited by Meiser

Przykładowe fotki bez obróbki, przycięte fragmenty w skali 100%.
Capella, tryplet Magnezu (pojedyncza klatka 30s, Gain 150 dla mojej kamery):

image.png.14a8be8d8691332b7f1b5f1deaff8855.png

Capella, wapniaki (pojedyncza klatka 120s, Gain 150):

image.png.4b955ce12410019b5501813667bb0543.png