Skocz do zawartości

Teleskop Synta 8 - dla początkujacego


Hatche

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, dexter77 napisał:


I tak, dobra astrofotografia zaczyna się w okolicy 10000 zł. Nie wierz w bajki, że jest inaczej. No chyba, że interesują cię bardzo kiepskiej jakości zdjęcia dla własnego użytku. Wtedy nawet telefonem możesz robić.

A dobre samochody zaczynają się od 200000 zł. Do innych nie warto wsiadać, chyba że dla własnego użytku. Wtedy nawet Trabant będzie dobry. Wybacz Kolego, ale bzdury piszesz. Nawet tanim sprzętem można robić bardzo ciekawe zdjęcia. Niebo jest pełne obiektów godnych fotografowania także niezbyt drogim sprzętem. Nie trzeba się od razu rzucać się na najtrudniejsze z nich.

 

Hatche:

Skoro masz już lustrzankę, to masz połowę sprzętu potrzebnego do rozpoczęcia przygody z astrofoto. Zamontuj ją na montażu paralaktycznym i voila!

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Hatche napisał:

Zakup teleskopu przewiduje jak dobrze pójdzie około nowego roku, dlatego temat ten stworzyłem już teraz by się dobrze przygotować i zebrać sporo informacji na ten temat. Oczywiście będę starał się znaleźć jakąś grupę w okolicach Trójmiasta, która zabierze mnie w jakąś nockę i pokaże ten temat z pierwszej ręki ;) jeśli chodzi o noszenie po schodach 20 kg pączki z pierwszej piętra to nie jest dla mnie problem od razu mówię

Tu bardziej chodzi o gabaryt a nie wagę. W Trójmieście jest sporo obserwatorów, myślę, że bez problemu znajdziesz kogoś z kim mógłbyś popatrzeć. Jeśli nie masz możliwości patrzeć z balkonu nawet na Księżyc to balkonowy teleskop średnio się sprawdzi... ale jest jedno rozwiązanie :) 

Kupujesz GSO 8" na wyjazdy w daleki teren z kolegami obserwatorami z Trójmiasta, wyjdzie 1000 złotych za używkę... do tego kupujesz maka 90 na AZ3 używkę za 500 złotych i jak nachodzi Cię ochota na popatrzenie na Księżyc jak się akurat pojawi to łapiesz go pod pachę i za 5 minut jesteś za blokami z widokiem na południe (tam gdzie grasuje łysy i planety). Jest to jakieś rozwiązanie.

Masz dużo czasu na decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiecie nie muszę od razu kupować wszystkiego załóżmy teraz jakiś teleskop za rok jak się spodoba sprzedać, dołożyć i coś lepszego ;) chodzi o to żeby na początku się nie zrazić

 Dokładnie myślę, że na forach znajdę jakąś ekipę żeby się wspólnie wybrać

Edytowane przez Hatche
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dexter77 napisał:

..i już każdy zaczyna bronić swojego sprzętu :D 
Koledze radzę po prostu zobaczyć na własne oczy zanim kupi, żeby nie było rozczarować :) 
Proponuję nie patrzeć przez pryzmat własnej sytuacji, a pytającego.

No tak trzeba bronić swojego sprzętu. 

Ja tam brał bym synte i kropka :D

Sam noszę po Schodach ale to lajt - 3razy w tyg siłownia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hatche napisał:

Wiecie nie muszę od razu kupować wszystkiego załóżmy teraz jakiś teleskop za rok jak się spodoba sprzedać, dołożyć i coś lepszego ;) chodzi o to żeby na początku się nie zrazić

 Dokładnie myślę, że na forach znajdę jakąś ekipę żeby się wspólnie wybrać

Ja na początku pisali 

-Bierz lornetkę! - wziąłem 70/900 - po miesiącu wziąłem synte bo zacząłem się słuchać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze takie pytanie, jak bardzo będzie się różnić astrofotografia oraz obraz jaki zobaczymy przez synte 8 a np. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html . Nie chodzi mi tu  o różnice między dwoma teleskopami bo to można z parametrów wywnioskować, ale może ktoś korzystał z tych dwóch i po porostu jest w stanie opisać tu te różnice jakie występują pomiędzy nimi.

Np. Widziałem astrofotografie wykonane za pomocą SK150/750 i były naprawdę niesamowite i jestem ciekawy, czy wykonując je w taki sam sposób tylko, że na innym teleskopie ( syntia 8) zdjęcia byłyby porównywalne, oraz czy obrazy, które zobaczymy w okularze będę również podobne. 

Dla Was pewnie to może wydać się banalne pytanie, lecz jestem nowy w tym wszystkim i po prostu wolę się o coś zapytać niż potem żałować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz się zainteresować ASTROFOTOGRAFIĄ, to do zdjęć potrzebujesz montaż paralaktyczny, poczytaj o podstawach, jest tego bardzo dużo i na forum i w całej sieci. Obiekty DS wymagają sporego czasu naświetlania, do tego dochodzi stackowanie, nie bez powodu potrzebny jest odpowiedni montaż, prowadzenie etc.

No ale wiesz... można i telefonem przyłożonym do okularu, w końcu to dla niektórych tutaj na forum to także astrofotografia. Na samym FB w różnych grupach aż się tłoczno robi od takich speców, co to telefonami pstrykają.

Edytowane przez dexter77
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, Hatche said:

Jeszcze takie pytanie, jak bardzo będzie się różnić astrofotografia oraz obraz jaki zobaczymy przez synte 8 a np. https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Sky-Watcher-N-150/750-EQ3-2-(BKP15075EQ3-2)-teleskopy-1434.html . Nie chodzi mi tu  o różnice między dwoma teleskopami bo to można z parametrów wywnioskować, ale może ktoś korzystał z tych dwóch i po porostu jest w stanie opisać tu te różnice jakie występują pomiędzy nimi.

Np. Widziałem astrofotografie wykonane za pomocą SK150/750 i były naprawdę niesamowite i jestem ciekawy, czy wykonując je w taki sam sposób tylko, że na innym teleskopie ( syntia 8) zdjęcia byłyby porównywalne, oraz czy obrazy, które zobaczymy w okularze

Dla Was pewnie to może wydać się banalne pytanie, lecz jestem nowy w tym wszystkim i po prostu wolę się o coś zapytać niż potem żałować :D

Wiesz, to pytanie jest jak równanie z nieskończoną ilością zmiennych :)

Dowodzi ono też tego, że nie odrobiłeś lekcji, temat był wałkowany 1000 razy na tym forum - poczytaj ! :Boink:

Synta to nie jest sprzęt do foto, można nią próbować robić proste zdjęcia jasnych obiektów US, avikować lub stosować lucky imaging etc.

Z kolei ten drugi (150/750) to fajny sprzęt na początek, do wizuala i nauki "klasycznego" astrophoto (po dokupieniu napędu), choć na dłuższą metę ta tuba jest za ciężka dla tego montażyku... itp. itd.

Jeśli już iść tą drogą to na EQ3-2 sugerowałem lżejszą tubę, np. jakiś refraktor. Ten montaż (+napęd) sprawdzi się też dla aparatu z obiektywem czy tele.

Cóż, życie jest sztuką wyborów, ale najpierw naprawdę poczytaj trochę.

 

Nie słuchaj też snobów - można mieć wiele frajdy właściwie posługując się budżetowym sprzętem - poszukaj na forum jakie fajnie zdjęcia zrobiono w/w setupem.

Mimo, że to oczywiście nie będzie prawdziwa ASTROFOTOGRAFIA ;)

Powodzenia! :)

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są ludzie, którzy powiedzą, że sprzętem foto za mniej niż 10000 nie sfotografujesz w Kenii lwa lub żyrafę, a jedynie jakieś tam ssaki, bo nie da się im później na ekranie policzyć wszystkich wąsów na pysku. Podobnie tutaj, dla niektórych tylko zdjęcia zbliżone jakością do tych z Hubble'a będą astrofotografią.

Poniżej zamieszczam coś, co dla niektórych może nie jest astrofotografią. Ale, u licha, czym zatem jest? Jakkolwiek to nazwać, dla mnie stanowi osiągnięcie, z którego się cieszę. Nie robiłem tej fotki dla koneserów subpikseli, robiłem dla siebie. Koneserzy niech robią sobie sami.

A jaki sprzęt użyłem? Tania, używana tuba GSO 150/600 kupiona za 550 złotych i stary montaż EQ3-2. Zaledwie 12 klatek po 15 sekund, bez tzw. flatów i długotrwałej obróbki w komputerze. Prosta fotka, jedna z pierwszych jakie robiłem. I nadal mnie cieszy. A odnośnie porównania z tym co można zobaczyć: przez okular nie masz szans zobaczyć tej jakości obraz, zawsze będzie o wiele ciemniej.

M33 12x15s.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

A odnośnie porównania z tym co można zobaczyć: przez okular nie masz szans zobaczyć tej jakości obraz, zawsze będzie o wiele ciemniej

Kwestia aperatury ;) Taks np. 20-tka pod ciemnym niebem pokaże mniej więcej to co na zdjęciu (choć inaczej ale to kwestia inaczej działających detektorów, oka i aparatu).

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.