Skocz do zawartości

HEQ5-guiding


esiulek

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

małe pytanko do doświadczonych kolegów :

czy takie przeważenie w osi DEC będzie robiło kuku w trakcie guidowania ? dać sobie od razu spokój czy spróbować tego rozwiązania? już na ,,sucho" trochę wydaje mi się podejrzana praca napędu i zastanawiam się czy nie wypośrodkować jakoś tego układu, zauważyłem że dobrze wyważony setup jedzie o wiele spokojniej, znaczy równiej.

dzięki z góry za sugestie.

pozdrawiam. 

IMG_20191106_112725_wynik.jpg

IMG_20191106_112803_wynik.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli montaż nie był w serwisie (czyt: jest pełen wiórów, ma luzy etc ;)) to z takim lekkim zestawem ustawiał bym starannie na N (np. metodą dryfu) i wyłączył guiding w Dec.

W moim przypadku pomogło :)

ps. Oczywiście zawsze zachowujemy lekkie przeważnie w stronę E w REC.

Edytowane przez Agent Smith
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod obiektywem płaskowniki połącz trzecim. Znajdź środek ciężkości i go wytrasuj i w to miejsce daj dovetaila, który zabrałeś spod obiektywu i zamontuj.

 

13 minut temu, mirek01 napisał:

Lepiej użyć szukacza jako guidera

Zapas wagowy jest, a z lunetką mini poleci zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Agent Smith napisał:

ps. Oczywiście zawsze zachowujemy lekkie przeważnie w stronę E w REC.

tak wiem o tym, ale przeważenie musi być bardzo bardzo wyważone :) 

 

11 minut temu, Pav1007 napisał:

Wg mnie nie powinno mieć większego znaczenia. Jest to daleko poniżej nośności tego montażu - powinien sobie bez problemu poradzić.

tak Paweł zgadza się nośność jest dużo większa i wiem że pociągnie, tylko jak będzie ciągnął, równo czy skokami po kilka pikseli, ostatnio wyważyłem tak fajnie że wykres nie wyskoczył mi ponad + - 1.5 arc sec z czego to byłem bardzo zadowolony.

dzięki za sugestie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, esiulek napisał:

tak Paweł zgadza się nośność jest dużo większa i wiem że pociągnie, tylko jak będzie ciągnął, równo czy skokami po kilka pikseli, ostatnio wyważyłem tak fajnie że wykres nie wyskoczył mi ponad + - 1.5 arc sec z czego to byłem bardzo zadowolony.

dzięki za sugestie.

Wg mnie nie będzie skakał. Wyważenie deklinacji to osobna kwestia. Ja na AZEQ6 i N200/1000 mam tak wyważoną tubę, że po puszczeniu w poziomie leci dość mocno w jedną stronę a prowadzi idealnie dla skali 0,78".

 

HEQ5 taki setup jak Twój łyknie bez zająknięcia. A to czy będzie skakał czy prowadził równo zależy od wielu innych czynników (chociażby seeing czy to jak montaż jest wyserwisowany) - pod względem samego przeważenia to nie masz co się martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, isset napisał:

Ja mam podobny problem, ale u mnie silnik dremfocusera lekko przeważa na prawą stronę i nie wiem jak to wyważyć i pewnie ma to wpływ na guiding.

W tym przypadku takie lekkie przewazenie jest bardziej na plus niż na minus bo mam podobnie. Jeśli masz dobrze polarna, to dla montażu jest to bez znaczenia zupełnie, a na dodatek może zlikwidować luz jeśli jakiś jest ;) zarówno Ra jak i Dec nie powinny być w idealnej równowadze więc myślę że nie masz się czym martwić 

Edytowane przez danon
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Pav1007 napisał:

Wg mnie nie będzie skakał. Wyważenie deklinacji to osobna kwestia. Ja na AZEQ6 i N200/1000 mam tak wyważoną tubę, że po puszczeniu w poziomie leci dość mocno w jedną stronę a prowadzi idealnie dla skali 0,78".

 

HEQ5 taki setup jak Twój łyknie bez zająknięcia. A to czy będzie skakał czy prowadził równo zależy od wielu innych czynników (chociażby seeing czy to jak montaż jest wyserwisowany) - pod względem samego przeważenia to nie masz co się martwić.

Paweł, jako że jesteś dla mnie guru w temacie astrofotografia, nie drążę więcej ale znowu że ze mnie taka menda trochę drążąca, to wykombinowałem jeszcze takie cudactwo na wypadek W" :) 

 

IMG_20191106_125424_wynik.jpg

oczywiście popracuję jeszcze nad stroną estetyczną

Edytowane przez esiulek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko skreciles majac mocowanie jednopunktowe. mam obawy czy to sie nie bedzie przesuwac.

zerknij na dedykowane rozwiazanie siede-by-side TS-Optics Dual Mount Vixen/EQ5 style for parallel attachment of two telescopes

Ten maly guiderek linkowany przez Mirka powinien dac spokojnie rade,ewentualnie cos ciut wiekszego 50mm lub 60mm

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, esiulek napisał:

Paweł, jako że jesteś dla mnie guru w temacie astrofotografia, nie drążę więcej ale znowu że ze mnie taka menda trochę drążąca, to wykombinowałem jeszcze takie cudactwo na wypadek W"

heh, dzięki.

Astrofotografia to taka właśnie menda - nie dowiesz się dopóki nie sprawdzisz. Działa, znaczy jest dobre i tyle - a to co działa się nie rusza :-)

 

Jak robię EDkiem to silnik też mocno ciągnie w jedną stronę i jak robiłem na HEQ5 to nie miało to większego znaczenia - także uważam, że w przypadku Twojego setupu też nie będzie miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Tayson napisał:

Pamietaj ze dla tego montazu liczy sie kazdy gram wiecej, trzeba kontrolowac wage.

Ja jestem podobnego zdania. Nie zawsze sprzet ma wygladac", ale za to ma zawsze dobrze działac!

aż specjalnie wrzuciłem wszystko na wagę, całość nie przekroczy 4 kg. co innego jak zakładam bressera 150/750, wtedy już słychać jak napędy jęczą :),

a tak przy okazji zapytam o serwis, jest na dolnym śląsku gdzie można by wysłać mont do serwisowania ??? 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.