Skocz do zawartości

Pelikan i jego HH


Maetrik

Rekomendowane odpowiedzi

O samym pelikanie czyli IC 5070 chyba nie ma co się rozpisywać, natomiast może ktoś nie zapoznał się jeszcze dokładnie ze skarbami jakie skrywa czyli Obiekty Herbiga-Haro (HH)

Troszkę teorii

Obiekt Herbiga-Haro (HH) – mały, mgławicopodobny, aktywny obszar w kosmosie powiązany z regionem gwiazdotwórczym. Obiekty Herbiga-Haro posiadają charakterystyczne widma, które umożliwiają odróżnienie ich od innych zjonizowanych światłem rejonów. Obiekty HH są wszechobecne w obszarach gwiazdotwórczych i wokół jednej gwiazdy można ich zaobserwować nawet kilka, ustawionych wokół osi obrotu.

Wykazano, że obiekty HH to wysoko skomilowane dżety częściowo zjonizowanego gazu (plazmy) poruszającego się z prędkością 100-1000 km/s, wychodzące od młodej gwiazdy, z której się wywodzą. Obszary gwiazdotwórcze są wysoce zagęszczone i dlatego można w nich znaleźć nie tylko pojedyncze, odizolowane obiekty Herbiga-Haro, ale również ugrupowania blisko położonych obiektów tego typu. Są krótkotrwałymi zjawiskami – ich czas życia wynosi najwyżej kilka tysięcy lat a ich obraz może zmienić się w bardzo krótkich przedziałach czasu.

z wiki

Chciałem zobaczyć czy uda się coś wyłapać z Warszawy. Materiał zbierany od pełni, przez późniejsze mgły, do ostatnich całkiem "niezłych" jak na miasto warunków. Miał być bikolor ale ponad 12h tlenu pewnie pójdzie do kosza, ampglow nie chce się skalibrować i nie nadaje się do niczego więc szlachetnie samo Ha ;)

116x600s Ha

ED 80 / ASI178mm c / HEQ5

Warszawa

1725378333_pelikanfinallight.thumb.jpg.8b5adac2ef04abbe065867bb904e1c63.jpg

 

 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wie ktoś może czy jest możliwe opisanie zdjęcia by ładnie wyłuskać jakie HH się złapały i jak to ewentualnie zrobić? (nie mam full pixa) nie chce mi się ręcznie rysować a pasowałoby opisać  by uzupełnić lekcje z HH :)

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

udało mi się jako tako odratować tragiczny tlen, nie jest to to na co liczyłem ale zawsze jakiś kolorek jest :) bardzo delikatny tlen bo wyjątkowo kiepsko wyszedł mimo sporej ilości.

...ehh chyba czas powoli pomyśleć o zmianach w setupie ;)

 

116 x 600s Ha

119 x 600s OIII

775115014_finaljpg.thumb.jpg.60c4fd1f36ab41125af2afe646d492cb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie fajne możliwe kolory do uzyskania poszły na obwodki gwiazdek. Bez nich miałbyś o wiele szerszy wachlarz możliwości zabawy z kolorami. 

 

To co masz z ha+oiii jest bez problemu do uzyskania z odpowiednim kolorowaniem materiału mono. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.