Skocz do zawartości
  • 0

Wybór poczatkujacego


Ftraw

Pytanie

Witam serdecznie to mój pierwszy post. Mam pytanie. Szukam teleskopu na początek przygody. Nie koniecznie zależy mi na obecną chwilę na wydawanie pieniędzy rzedu 1000+. Trochę poczytalem postów opinii itp i wybór pada na sw 130/900. Wiem ma wady w postaci montażu itp. W skrócie wiem na co się decyduje ale na moje "niedzielne" obserwacje żeby się wkręcić wystarczy a nad cudami typu synty 6 lub 8 pomyślę jak się upewnie w zainteresowaniu. Co ciekawe wcześniej myślałem o refraktorze 90/900 na az3 bo nie ustosunkowalem do końca co mnie bardziej interesuje układ słoneczny czy ds, ale ostatnio wpadła mi w oko inna oferta. Mianowicie chodzi o ten teleskop o którym nie mogę znalezc żadnej konkretnej informacji na temat tego refraktora a interesuje mnie czy warto. Wiem nie ma za dużo dodatków. 1 soczewka i brak montażu a z zakupem tego zrobi się ponad tysiąc ale ciekawią mnie bardzo opinie na jego temat. https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356#tab_bar_0_select

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2

Szkoda pieniędzy. Za podobną kwotę możesz kupić lepszy sprzęt. Proponowany raczej cię zniechęci niż zachęci. Ale skoro decyzja zapadła, to kupuj. Pochwał odnośnie tych tubek tu raczej nie uświadczysz. 

Bresser ma lustro 90 i ogniskową 1200. To ciemny teleskop do konkretnych zastosowań. Jeśli te dwa parametry nic ci nie mówią - poczytaj, zdobądź trochę wiedzy.
Idż już lepiej w tego 130/900 skoro wybierasz między tymi dwoma - ma większe możliwości.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Napisałem że jestem zdecydowany tylko pytam o jakąś rzetelna sensowną opinie na temat tego refraktora. Może na przyszłość będę szedł jednak w układ słoneczny różnie bywa.  Co do synty nie dziękuję powtarzam wybór padł już i pytam o opinie refraktora a nie proszę o polecanie synty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To w końcu kupujesz SK1309EQ2 czy samą tubę Messier AR-90L?

 

"pomyślę jak się upewnie w zainteresowaniu"

"bo nie ustosunkowalem do końca co mnie bardziej interesuje układ słoneczny czy ds"

"Może na przyszłość będę szedł jednak w układ słoneczny"

 

Jeśli jeszcze nic nie wiesz o tym co cię zainteresuje w przyszłości, zacznij od lornetki, Stellarium i obrotowej mapy nieba, na forum są setki poradników dla początkujących. Szkoda wydawać nawet 600 zł, jeśli ci się to hobby nie spodoba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, Ftraw napisał:

Pięknie dziękuję za konkretne odpowiedzi. Co do synty i propozycji kolegi wyzej. Poważna wada kręgosłupa nie pozwala mi na dźwiganie w tą i ta telepa który tyle waży. A żona o wadze 45+ kg dużo mi nie pomoże. Pozdrawiam

Jest tak że synta złożona waży 20kg rozkladasz 30sekund i masz 2 czesci. 

Chcesz weź 90/1200, ale to cie zniechęci bardziej. 

Ja na początku kupiłem 70-900 po miesiącu na szczęście kupca znalazłem w ten sam dzien i kupiłem synte. 

 

A jak chcesz coś brać na eq1 - 2 to daj sobie spokój, kup lornetkę miałem te montaże lekki wiatr i nic nie zobaczysz nawet raz mi się teleskop wywalił.... 

 

Jak już chcesz coś lekkiego możesz sprubować mak, ale niech się specjaliści wypowiedzą. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tu masz refraktor na montażu AZ - sztywny statyw, kątówka do okularu, nie musisz się schylać (czy obsługiwałeś kiedyś montaż EQ? ustawiałeś na polarną, obserwowałeś coś nisko nad horyzontem - nie jest to łatwe i przyjemne) 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO

A tutaj dyskusja na sąsiednim forum:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=49959

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miło się składa że okazało się że znajomy z pracy ma 130/900 którym jestem zainteresowany i skonny jest użyczyć mi go na plus minus 2 tygodnie ( byle aby pogoda dopisała) żebym pomeczyl się z eq i obadal czy to jest to czego oczekuje. Dał mi też pomysł w postaci innego telepa mianowicie 130/650 na niby dobsonie. Swiatlosila większą teleskop duży nie jest i waga zadowalająca przy moim stanie zdrowia. Dużo się na czytałem bardzo placza o tym ukierunkowanie okularu jako największy minus teleskopu. Tak więc jutro biorę od znajomego 130/900 testuje i podejmę decyzję co dalej. Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli tak. Kontynuując podjety temat jestem po 3 obserwacjach tymże teleskopem tj. 130/900 eq. Andromeda gromada Herkulesa m81 i m82 plejady oraz Orion zaliczone. Saturn ledwo bo był dość nisko. Jowisz tylko świecąca kula bo był bardzo nisko i było zdecydowanie za jasno. Wrażenia z tuby jako takie sa pozytywne. Problemem wykluczajacym wybór tego produktu jest montaż. Mimo tego co wcześniej pisałem zacząłem brać pod uwagę synte 6 i tu zwracam honor kologom polecającym wcześniej to wyjscie. Rozkładana nie waży aż tak dużo kręgosłup mimo pewnych ograniczeń da radę. Wpadł w oko mi również bresser 130/650 na dobsonie który jest mniejszy od synty ale PODOBNO dobrze wykonany i dość jasny. Pytania brzmia czy ciemna synta 6 będzie mimo wszystko dobra do ds? Idę w tym kierunku raczej us mniej mnie interesuje a wiem ze ta synta do planet też będzie ok. Więc czy nie będzie za ciemna do ds i drugie pytanie czy ma ktoś jakąś sensowną opinie o tym bresserze? Znalazłem recke tylko na niemieckim forum a opinia jednej osoby to mało.

Edytowane przez Ftraw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 hour ago, Ftraw said:

Dziękuję bardzo. Nie wiem czemu po głowie chodzi mi też ten bresser. Rozum mówi synta 6 ale coś mnie pcha też delikatnie w tamtą stronę. 

Bo ten refraktor jest dużo bardziej sexy. Jeśli czujesz imperatyw - kup refraktor, baw się według swoich gustów - to Tobie ma to sprawiać przyjemność :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minutes ago, Ftraw said:

Nie chodzi o refraktor. 130/650 bresser na dobsonie. Jest jeszcze wersja 150/750 ale w tej cenie mam prawie nowa synte 8. O taki teleskopik mi chodzi.

https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Bresser-MESSIER-Dobson-NT-130-130/650-teleskopy-4630.html

Aaa, faktycznie. No to odszczekuję - ani to refraktor, ani sexy :) 

To już jeśli Dob, kup największe lustro na jakie Cię stać. Bo potem będziesz żałował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Za 700 zł znajdziesz używanego newtona 150 mm na montażu eq-3. Jeśli jest w dobrym stanie, może to być sprzęt nie tylko na początek. Był ostatnio taki czarny Celestron na olx-ie. Nie wiem jaka jest sprawność lustra w takim starszym sprzęcie - jest to model "poprzedniej generacji" - ale w tej cenie to montaż jest głównym składnikiem.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Aaa, faktycznie. No to odszczekuję - ani to refraktor, ani sexy :) 

To już jeśli Dob, kup największe lustro na jakie Cię stać. Bo potem będziesz żałował.

Rada na wagę złota. 

Ja chciałem 120/600 albo Maka 102.

Dobrze że mi to wybili z głowy:neat:

Kupiłem GSO 10". 

Są chwile gdy żałuję że nie starczyło mi na 12" :laughing:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
14 minut temu, Mariusz Psut napisał:

Rada na wagę złota. 

Ja chciałem 120/600 albo Maka 102.

Dobrze że mi to wybili z głowy:neat:

Kupiłem GSO 10". 

Są chwile gdy żałuję że nie starczyło mi na 12" :laughing:

Miałbyś 12, chciałbyś 14 :D Dwucalica złośliwa :)

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

kolega ma dylemat jaki "każdy" z nas kiedyś miał … 

dołożę tylko swoje doświadczenia...

warto kupić sprzęt który jest w dobrej cenie i w dobrym stanie na dzisiaj aby... w przyszłości go zmienić/ lub nie bez większej straty...

dociekanie jaki będzie najlepszy nie mając doświadczenie tylko pogłębia frustracje i rozszerza katalog sprzętu...

wiec najpierw zakup, później obserwacje i dopiero poważniejsze dywagacje nad sprzętem...

powodzenia 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.