Skocz do zawartości

Do Administracji forum: Wątki typu "Pierwszy teleskop"


Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze dobrze jakby w tym dziale "Pierwszy teleskop" był jakiś "wzorzec" dla początkujących, tzn. "dokument" mówiący o tym co ma zawierać pierwszy post by lepiej można było pomóc autorowi tematu. 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zrobić quiz pomagający w doborze teleskopu. Użytkownik wybrałby sobie co go interesuje i w rezultacie dostał zakres apertury i typ teleskopu. A wtedy już przynajmniej wiadomo czego szukać i w jakiej kwocie :) Taki "dobierz swój idealny makaron do kształtu pośladków", bez zbędnego relatywizowania i dzielenia włosa na czworo. Co do offtopów - jestem za.

 

Pamiętam jak sam zakładałem tego typu temat. Mniej więcej znalazłem typ teleskopu, poczytałem w wielu miejscach i potrzebowałem porady czy to ma ręce i nogi. Oczywiście interesujące mnie informacje uzyskałem, czyli te 80% z zasady pareto, ale utopione to było w kałuży szczegółów i zbędnego z mojego punktu widzenia oftopu, czyli tych 20% :D  Prosiłem, żeby opanować te dyskusje o szczegółach, bo mnie nie interesują, ale rozmówcy nie dali się przekonać, bo było to ich zdaniem kluczowe dla mnie. Rozumiem, że źrenica wyjściowa, pole itp. są istotne, ale nie dla każdego i nie w każdym przypadku :) Miał być przenośny, a i tak ktoś wrzucił syntę 8" na dobsonie. Montażu paralaktycznego nie, bo jest skomplikowany jak ogólna teoria względności. O okulary już wolałem nie pytać, po prostu wziąłem pierwsze lepsze o szerokim polu i na pohybel kupiłem zooma. I tak jak reszta jest wystarczająco dobry do celów, do jakich go używam :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, lkosz said:

Pamiętam jak sam zakładałem tego typu temat. Mniej więcej znalazłem typ teleskopu, poczytałem w wielu miejscach i potrzebowałem porady czy to ma ręce i nogi. Oczywiście interesujące mnie informacje uzyskałem, czyli te 80% z zasady pareto, ale utopione to było w kałuży szczegółów i zbędnego z mojego punktu widzenia oftopu, czyli tych 20% :D  

To miałeś farta...zwykle te proporcje są raczej odwrotne ;)

 

3 minutes ago, lkosz said:

Miał być przenośny, a i tak ktoś wrzucił syntę 8" na dobsonie. 

Nie marudź... Synta jest obowiązkowa! :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

To miałeś farta...zwykle te proporcje są raczej odwrotne ;)

pilnowałem tego... jak się zna odpowiedź to łatwiej zadać dobre pytanie :D Poza tym uzyskałem 80% efektu, to nie znaczy że 80% odpowiedzi miało wartość :D

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest odwieczny, że tak powiem. Robiliśmy różne opcje lata temu, ale w zasadzie nic na dłuższą metę nie przyniosło skutku. Nowy user w 90% przypadków nie będzie nic szukał. Po prostu założy wątek gdzie mu wygodniej i tyle. Poza tym, Astropolis stawia na dosyć płaską strukturę - tzn. wszystko leci na główną stronę i sam podział na działy ma tu dosyć niewielki udział. Zaletą działów jest możliwość ich wyłączenia z głównej strony - per własne preferencje.

 

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Po pierwsze proponowałbym, aby wzorem innych niektórych bratnich forów np. SGL czy FA wydzielić wyeksponowany dział typu "Pierwszy teleskop" (czy coś podobnego) i tam przenosić konsekwentnie wszystkie wątki tego rodzaju porozrzucane gdzie indziej.

Mogę to zrobić, choć raczej wolałbym ujmować działów, niż dodawać nowe. Kiedyś idąc podobną ścieżką namnożyliśmy wiele bytów, których i tak nikt nie odwiedzał. Wiele osób apelowało o możliwie płaską strukturę.

 

Godzinę temu, Agent Smith napisał:

Po drugie sugeruję aby liczne grono naszych Adminów zwracało szczególną uwagę na te wątki - to powinny być "tematy pod specjalną ochroną". 

Ważne byłoby więc przenoszenie tych pytań do wyżej wspomnianego, wydzielonego działu a także odpowiednia redakcja offtopów - tak aby efektywność pomocy była na pierwszym miejscu.

Ten punkt chyba wymagałby odświeżenia siły moderatorskiej. Większość moderatorów poświęcało swój czas latami i już trochę im się znudziło (naturalne i w pełni zrozumiałem - i tak wielki szacunek). Może mamy na forum nowe pokolenie społeczników, którzy chcieliby pomóc kształtować forum merytorycznie i środowiskowo - tzw. nową krew?

 

Cytat

A może zrobić quiz pomagający w doborze teleskopu. Użytkownik wybrałby sobie co go interesuje i w rezultacie dostał zakres apertury i typ teleskopu. 

Raz, że nie ma komu czegoś takiego zrobić, a dwa, zdecydowanie łatwiej zadać pytanie, niż wypełniać quiz. Tak po prostu jest i nie ma co z tym walczyć. Kwintesencją for są dyskusje - niestety powtarzane 1000x przez lata.

Na swojej liście zadań dla AP mam od lat punkt, który nazwa się WYSZUKIWARKA. Chciałbym to kiedyś zrealizować, ale ciągle nie mogę znaleźć programisty, który wdrożyłby mi na forum jakiś zaawansowany silnik (indeksowanie, wyszukiwanie). Coś w stylu Elasticsearch? Tego typu rozwiązanie na pewno by nas trochę rozładowało z powracających wątków.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 Rzeczywiście, Adam ma rację. Jest już sporo tematów w sposób wyczerpujący podpowiadają jak wybrać sprzęt.

Na przykład: Teleskop za jak najmniej; Zakup pierwszego teleskopu; Teleskop mobilny; Teleskop na balkon; Zanim zadasz pytanie.

9 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Problem jest odwieczny, że tak powiem. Robiliśmy różne opcje lata temu, ale w zasadzie nic na dłuższą metę nie przyniosło skutku. Nowy user w 90% przypadków nie będzie nic szukał. Po prostu założy wątek gdzie mu wygodniej i tyle. 
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Adam_Jesion said:

Problem jest odwieczny, że tak powiem. Robiliśmy różne opcje lata temu, ale w zasadzie nic na dłuższą metę nie przyniosło skutku. Nowy user w 90% przypadków nie będzie nic szukał. Po prostu założy wątek gdzie mu wygodniej i tyle. Poza tym, Astropolis stawia na dosyć płaską strukturę - tzn. wszystko leci na główną stronę i sam podział na działy ma tu dosyć niewielki udział. 

No ale przynajmniej byłoby gdzie te rozproszone pytania wrzucać, a "nowemu" poradzić: "Poczytaj se TU" ;)

 

12 minutes ago, Adam_Jesion said:

Mogę to zrobić, choć raczej wolałbym ujmować działów, niż dodawać nowe. Kiedyś idąc podobną ścieżką namnożyliśmy wiele bytów, których i tak nikt nie odwiedzał. Wiele osób apelowało o możliwie płaską strukturę.

Pewnie, płasko jest spoko, ale zważ, że takie mniej lub bardziej martwe byty ciągle są, dałoby się więc być może wygospodarować miejsce na nowy - potencjalnie ważny - element, scalając martwe. 

 

17 minutes ago, Adam_Jesion said:

Może mamy na forum nowe pokolenie społeczników, którzy chcieliby pomóc kształtować forum merytorycznie i środowiskowo - tzw. nową krew?

Najprawdopodobniej :) 

 

22 minutes ago, Adam_Jesion said:

Na swojej liście zadań dla AP mam od lat punkt, który nazwa się WYSZUKIWARKA. Chciałbym to kiedyś zrealizować, ale ciągle nie mogę znaleźć programisty, który wdrożyłby mi na forum jakiś zaawansowany silnik (indeksowanie, wyszukiwanie). Coś w stylu Elasticsearch? Tego typu rozwiązanie na pewno by nas trochę rozładowało z powracających wątków.

Jestem za, ta obecna jest mało precyzyjna.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, mawmarecki said:

Poniższe 3 wątki wyjaśniają wszystko w dziedzinie wyboru pierwszego teleskopu, nic nie trzeba dodawać - może wystarczy bardziej je wyeksponować, albo uzależnić możliwość dodawania postów dla nowicjuszy od ich przeczytania i zaakceptowania.

 

 

Łoł, faktycznie... imponująca robota - zwłaszcza @Paether, szacun, co za metodyczność!

No ale widzisz, ja się tu szwędam od paru dobrych lat a nigdy jakoś na nie nie wpadłem :)

Może to dlatego, że przypiętych tematów w "dyskusji o sprzęcie" jest cała strona ja nie szukałem rady w kwestii wyborzu pierwszego teleskopu, a wyszukiwarka wyświetla wyniki chronologicznie, więc wątek z 2008 miałby szansę na forum młodych archeologów ;)

Nie przypominam sobie też za bardzo, aby w odwiedzanych przeze mnie ostatnio wątkach "pytajnikowych" ktoś kiedyś kogoś odesłał w tym kierunku (mogłem przegapić), zapewne właśnie ze względu na trudność w ich znalezieniu.

 

Oczywiście więc jestem za ich wyeksponowaniem - np. w nowym dziale "Pierwszy teleskop"! :Boink:

No i konieczny byłby chyba mały update... gdyby znalazł się chętny.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dałoby radę na dzień dobry nowego przenieść do działu właśnie z watkami o nowym sprzęcie, a dopiero po jego świadomym kliknięciu "na jakiś guzik" polecialby na standardowa główna stronę? 

 

Ewentualnie na wzór serwisdeskow zakładanych przez internet: po zalogowaniu się do konta pierwszy raz dostajesz ekran z pewną ilością podstawowych zagadnień (linki) , które mogą Cię doprowadzić do rozwiązania problemu bez zakładania tematu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Adam_Jesion napisał:
Cytat

A może zrobić quiz pomagający w doborze teleskopu. Użytkownik wybrałby sobie co go interesuje i w rezultacie dostał zakres apertury i typ teleskopu. 

Raz, że nie ma komu czegoś takiego zrobić, a dwa, zdecydowanie łatwiej zadać pytanie, niż wypełniać quiz. Tak po prostu jest i nie ma co z tym walczyć. Kwintesencją for są dyskusje - niestety powtarzane 1000x przez lata.

 

Quizy teraz w internecie to banał.

Wiadomo, że łatwiej zadać pytanie, ale zawsze można podać quiz jako jedną z pierwszych odpowiedzi na tak postawione pytanie. "Zrób quiz, powiedz co wyszło" stawiam że połowa ludzi po zrobieniu quizu zacznie zadawać dużo bardziej konkretne pytania, a druga połowa w ogóle uzna, że już wszystko wie ;)

 

Nie musi to nawet być quiz, , wystarczy diagram algorytmu ;)

 

Powiedzmy sobie szczerze: trzeba by, aby społeczność sama odpowiedziała sobie na takie pytanie ;) Jeśli algorytm byłby ustalony i uzgodniony, to mogę narysować , bo to najprostsze ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Chciałbym to kiedyś zrealizować, ale ciągle nie mogę znaleźć programisty, który wdrożyłby mi na forum jakiś zaawansowany silnik (indeksowanie, wyszukiwanie). Coś w stylu Elasticsearch? Tego typu rozwiązanie na pewno by nas trochę rozładowało z powracających wątków.

Z klastrami typu Elasticsearch, zarządzaniem i planowaniem mogę wspomóc, programistycznie może być już gorzej... o ile zapytania do ES w pythonie czy RESTem po API to bez problemu, o tyle PHP czy jakieś javascript już nie :)

 

Co do quizu - może być to również drzewko decyzyjne lub cokolwiek innego. Chodziło mi o to, że sporo wątków zaczyna się od kwoty i dużego zdezorientowania. Nie wiadomo co można chcieć, na co liczyć i jak zapytać. Może to być też na przykład zgrabny tekst w punktach opisujący czym najlepiej oglądać typy obiektów (i tu kilka grup, np. księżyc, jasne planety, mgławice, gromady kuliste), lub na odwrót: do czego dany typ teleskopu, oraz jaki budżet + koszt akcesoriów + ewentualnie ze dwa zdjęcia poglądowe co widać przez daną aperturę. Coś jak to: https://astropolis.pl/topic/1561-typy-teleskopów-dla-początkujących-i-nie-tylko/ tylko krócej, żeby było samo mięso. Nawiasem mówiąc mamy chyba tutaj plagiat z astrokraka: http://zs1dg.pl/index.php/dorosli/194-typy-teleskopow

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Agent Smith napisał:

Łoł, faktycznie... imponująca robota - zwłaszcza @Paether, szacun, co za metodyczność!

No ale widzisz, ja się tu szwędam od paru dobrych lat a nigdy jakoś na nie nie wpadłem :)

To był taki czas jakoś między 2016 a 2017 rokiem, kiedy chciałem stworzyć pewną 'bazę wiedzy' na forum zarówno w kwestiach sprzętowych, jak i szeroko pojętych podstaw astronomii; przenosząc, aktualizując i uzupełniając rzeczy z Celestii o nowe wątki. Takie moje 'oczko w głowie'. Właściwie miało to być wszystko, o co mógłby potencjalnie zapytać taki nowicjusz.

 

Jak Jesion wspomniał wyżej, później, chyba w połowie 2017 roku przy okazji zmian silnika, itp, nastąpiło 'spłaszczenie' forum i wszystkie te rzeczy trochę zgubiły się w tłumie. Przyznam, że nie bardzo to wówczas widziałem jako trochę 'fanatyk' uporządkowania jak w bibliotece, ale ma to sens. Obie formy mają wady i zalety, szczególnie przy tak dużej ilości treści.

 

Gdybym miał to dziś poukładać, to podzieliłbym forum na dwa poziomy:

  • starannie wyselekcjonowane, zmoderowane i posegregowane na kategorie wątki o szczególnej, możliwie uniwersalnej wartości merytorycznej, do których możnaby łatwo odsyłać. Mogłoby to funkcjonować poza strukturą forum, w formie podobnej do obecnych 'klubów', które i tak są właściwie martwe.
  • cała reszta, która nawet nie musiałaby być podzielona na działy, albo podzielona bardzo ogólnie (przykładowo: obserwacje, foto, teoria, sprzęt i społeczność).

Jak to mówią: I wilk syty i Manchester City :happy:

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie różnego rodzaju poradniki są mocno porozrzucane w różnych działach. Z kolei w poszczególnych działach chyba jest za dużo podpiętych tematów - kilkanaście sztuk to raczej przesada (patrz: Obserwacje astronomiczne). Powoduje to, że na pierwszy rzut oka układ wygląda chaotycznie. Nie dziwię się, że nowi wolą od razu pytać, niż szukać gotowych treści do przeczytania.

Wszelkie poradniki, nie tylko typu "pierwszy teleskop", ale też typu "zestaw okularów", "jaki filtr", "jaki aparat" itd. wrzuciłbym do jednego działu o tytule jasno pokazującym, że jest to skarbnica wiedzy dla nowych użytkowników. Co więcej, można by tam obok siebie umieszczać nawet różne opinie na ten sam temat - różni doświadczeni "zawodnicy" mogliby zamieścić swoje wersje "pierwszego teleskopu" czy też rzeczonych "zestawów okularów". Niech ludzie widzą, że nie ma jedynego poprawnego wyboru teleskopu itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Początkujący potrzebuje innej pomocy niż nam obeznanym się wydaje.

 

Zdarzało mi się zielonemu na nowo założonym koncie zadać pytanie na forum dziedziny i nie uzyskać żadnej odpowiedzi lub głupie wywody, czasem się zniechęciłem i porzuciłem temat, czasem szukałem w googlu na stronach hobbystów dziedziny, bo tam w sumie łatwiej niż na Forach.

 

On potrzebuje na daną chwilę doraźnej pomocy na postawione pytanie z użyciem wskazanych wytycznych, potem, jak się wciągnie zgłębi niuanse, ale w tej chwili to dla niego za wcześnie.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2019 o 17:13, lkosz napisał:

Z klastrami typu Elasticsearch, zarządzaniem i planowaniem mogę wspomóc, programistycznie może być już gorzej... o ile zapytania do ES w pythonie czy RESTem po API to bez problemu, o tyle PHP czy jakieś javascript już nie

A ja chętnie w php i javascript. Na czym chodzi całe forum astropolis? może na symfony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja trochę.

Są takie wątki, w których dyskusja sama w sobie jest wartością, a są takie gdzie ktoś szuka konkretnej pomocy, rady, sugestii.

Jedno z najlepszych "forów" informatycznych z jakich korzystam jest to. Przykładowy link

https://stackoverflow.com/questions/5567513/writing-a-vlookup-function-in-vba

A co w nim jest takiego wyjątkowego? NIE jest to klasyczne forum, w którym ktoś zadaje pytanie a potem mamy "porywającą" dyskusję, w której pierwsza wartościowa odpowiedź pojawia się w połowie pierwszej strony, a dwie kolejne pod koniec drugiej.

W forum o którym wyżej pytania i odpowiedzi są punktowane - przez kogo? nie wiem- użytkowników, moderatorów. Najwyżej punktowana odpowiedź jest na samej górze, później odpowiednio kolejne.  Jest tam też zielona fajka która niekoniecznie pojawia się przy najwyżej punktowanej odpowiedzi, kto ją przydziela? Nie wiem. Ale wiem, że ten sposób działa. Zakładam też, że nikt by nawet nie próbował wypisywać offtopowych treści bo i tak spadły by na sam koniec, a są też punkty ujemne.

Poza tym miałoby to jeszcze jedną moim zdaniem pozytywną cechę. Łatwiej byłoby w przyszłości odwoływać się do wcześniej zadanych pytań gdzie mamy kilka sensownych podpowiedzi, porad, sugestii na samym początku, a nie dawać komuś link do kilkustronicowego wątku, gdzie większość treści jest nie najwyższych lotów.


Oczywiście wymagałoby to przebudowania, wydzielenia części forum Astropolis na blok pt" szukam pomocy" czy coś w tym stylu.

Ot takie moje przemyślenia

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.