Jump to content
JakubP

Co dalej ? Teleskop dla ojca i dzieci

Recommended Posts

Jestem recydywistą. Zaczynałem jakieś 8-9 lat temu od refraktora 90/900 na EQ3 i porządnej lornetki Nikona. Poznałem po trochu układ słoneczny, księżyc i podstawowe obiekty głębokiego nieba. Czytałem, słuchałem wykładów, zgłębiałem wiedzę. Bawiłem się nawet trochę w astrofotografię. Następnie przeszedłem na ciężki sprzęt - Mak-a 150 na EQ6, robiłem zdjęcia, głównie planet, zmodyfikowanym Canonem. Większość z balkonu na obrzeżach Warszawy więc widoczność była słaba. Z uwagi na ciężar sprzętu praktycznie nie wywoziłem sprzętu za miasto. Ciężko było go nawet wynieść na balkon a co dopiero znieść i zapakować do auta. Finalnie cały sprzęt wyprzedałem ale chciałbym wrócić do obserwacji. Głównie z uwagi na dzieci. 

Nie zamierzam robić fotografii i zastanawiam się nad sprzętem, którym obejrzę planety, mgławice a jednocześnie sprzęt dam radę zapakować do bagażnika (niezbyt dużego). Na dodatek chciałbym, żeby korzystać mogły z niego też dzieci (8-10 lat). Oczywiście pod opieką. Nie ukrywam, że na parę dobrych lat wypadłem z obiegu i zupełnie się nie orientuję. Co byście polecili? Jakiś rozsuwany Dobson? Duży MAK na prostym statywie? Czy lepiej lornetka + refraktor? Budżet to 1-3 tys. Obserwacje to balkon w centrum warszawy w widokiem na południe no i wyjazdy. Zależy mi na wygodzie, teleskop w zasadzie mógłby być na stałe w aucie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No to witaj ponownie w gronie :)

Jakie rozmiary ma Twój balkon?

Edited by Agent Smith

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spory, ok. 30m2. Problemem jest to, że nie spojrzę pionowo w górę a jedynie na południe (co akurat jest dobre) ... gdyby nie to że mieszkam w północnej części miasta. Więc nisko nad horyzontem mam budynki i dużo światła. Stąd pomysł o czymś co mogę wozić w aucie. Często bywam na przedmieściach oraz na wsi gdzie widoczność jest o wiele lepsza. Zastanawiam się, czy refraktor APO to nie jest dobry wybór. Na przykład taki. Jest mały i poręczny. Do obserwacji planet można go zamontować nawet na statywie foto. W razie czego nada się chyba też do fotografii. No i też chyba jest dobry do obserwacji przyrody... Co myślicie? 

 

Edited by JakubP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trochę poczytałem i zdecydowałem się na zakup Mak127 + montaż az-gti. Lekkie, poręczne, z go-to i trackingiem, do obserwacji z balkonu i na wypady powinno być idealne. Można też czasem pofocić przy nasadce EQ. Całość jest też mega poręczna na czym najbardziej mi zależało. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.