Skocz do zawartości

Jak zacząć fotografować niebo?


Szibidu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej 

 

Chciałem zakupić teleskop żeby móc fotografować kosmos ;) . Nie będę ściemniał nie znam się kompletnie w tym temacie. Chce się was zapytać jaka ogniskową powinien mieć sprzęt żeby zobaczyć to co opisuje Dementorin. ?  500mm starczy?  , 900mm ? 

 

Dzięki za informacje 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Szibidu napisał:

Hej 

 

Chciałem zakupić teleskop żeby móc fotografować kosmos ;) . Nie będę ściemniał nie znam się kompletnie w tym temacie. Chce się was zapytać jaka ogniskową powinien mieć sprzęt żeby zobaczyć to co opisuje Dementorin. ?  500mm starczy?  , 900mm ? 

 

Dzięki za informacje 

Pozdrawiam Łukasz

Astrofoto to wyższa szkoła jazdy :)

Raczej od tak nic nie wyczarujesz. 

Sam teleskop nie wystarczy. 

Na forum są poradniki. 

Pozdrawiam 

A odnośnie poradnika to spoko, ale tak jak wspomniał Piotr jest tabela. 

 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szibidu napisał:

Hej 

 

Chciałem zakupić teleskop żeby móc fotografować kosmos ;) . Nie będę ściemniał nie znam się kompletnie w tym temacie. Chce się was zapytać jaka ogniskową powinien mieć sprzęt żeby zobaczyć to co opisuje Dementorin. ?  500mm starczy?  , 900mm ? 

 

Dzięki za informacje 

Pozdrawiam Łukasz

Na pewno nie kupuj gotowca w sklepie bo nie są dostosowane do astrofoto. Albo kup od jakiegoś forumowicza, sprawdzony sprzęt (do astrofoto) który właśnie wystawił na giełdzie, abo kup dobry montaż i osobno tubę o poziom niżej od danego montażu. Chodzi o to że zestawy w sklepach są dostosowane do wizuala i są zoptymalizowane pod względem wagi. Ty potrzebujesz najbardziej dobrego, stabilnego prowadzenia, czyli przykładowo zamiast montażu heq5 i tuby sw200/1200 (które są sprzedawane w zestawach w sklepach) musisz mieć heq5 i np. sw150/750 albo jakiś mały refraktor. Dany setup dodatkowo obciążysz aparatem/kamerą, w przyszłości dodatkową lunetką do guidingu, grzałkami itp itd... 

Sama ogniskowa to kwestia twoich predyspozycji (ale też ogranicza ją montaż :) ). Możesz zainstalować sobie stellarium i tam wbić parametry danych teleskopów i zobaczysz który jak przybliża na danych obiekcie przy danej kamerce / aparacie. Ja kupiłem na pałe i tak w tej pale trwam. Ale nie jest źle :) Wielką Mgławicę w Orionie czy Mgławicę Płomień i Koński Łeb złapię super, ale już Mgławicy Kaliforia i części Andromedy jakbym długo naświetlał to mi nie złapie w całości. Za duże mam zbliżenie teleskopem, a dodatkowo aparat ma nie pełną klatkę. 


Do tego masz jeszcze samo robienie zdjęć i ich obróbkę, a to inna bajka.

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wismat napisał:

Na pewno nie kupuj gotowca w sklepie bo nie są dostosowane do astrofoto. Albo kup od jakiegoś forumowicza, sprawdzony sprzęt (do astrofoto) który właśnie wystawił na giełdzie, abo kup dobry montaż i osobno tubę o poziom niżej od danego montażu. Chodzi o to że zestawy w sklepach są dostosowane do wizuala i są zoptymalizowane pod względem wagi. Ty potrzebujesz najbardziej dobrego, stabilnego prowadzenia, czyli przykładowo zamiast montażu heq5 i tuby sw200/1200 (które są sprzedawane w zestawach w sklepach) musisz mieć heq5 i np. sw150/750 albo jakiś mały refraktor. Dany setup dodatkowo obciążysz aparatem/kamerą, w przyszłości dodatkową lunetką do guidingu, grzałkami itp itd... 

Sama ogniskowa to kwestia twoich predyspozycji (ale też ogranicza ją montaż :) ). Możesz zainstalować sobie stellarium i tam wbić parametry danych teleskopów i zobaczysz który jak przybliża na danych obiekcie przy danej kamerce / aparacie. Ja kupiłem na pałe i tak w tej pale trwam. Ale nie jest źle :) 


Do tego masz jeszcze samo robienie zdjęć i ich obróbkę, a to inna bajka.

Wow a myślałem że kupię teleskop w sklepie odpowiedni adapter i podłącze pod puszkę . Jednak to nie jest takie proste muszę mocniej się wgłębić ;) dziękuję za odpowiedzi 

 

Pozdrawiam Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mogę cię pocieszyć że prawie wszystkie rzeczy sfotografujesz, które wymienił Dementorin. Ponieważ zobaczenie czegoś wizualnie jest trudniejsze niż zobaczenie czegoś podczas robienia zdjęć bo tam z pierwotnie niczego... wyłania się finalnie wszystko :) Jak spojrzysz na Andromedę przeciętnym teleskopem to zobaczysz samo jądro otoczone świecącym gazem i może czasem lekki zarys struktury galaktyki. Jak podłączysz pod ten sam zestaw kamerkę/aparat to finalnie wyjdzie ci fajne zdjęcie z rzeczami których normalnie byś nigdy nie zobaczył. 
Nie masz co się martwić czy coś zobaczysz z rzeczy wizualnych jak będziesz chciał je sfotografować. Jestem przekonany że to co widzisz możesz focić, ale nie działa to w drugą stronę, stąd ten temat :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wismat napisał:

Ale mogę cię pocieszyć że prawie wszystkie rzeczy sfotografujesz, które wymienił Dementorin. Ponieważ zobaczenie czegoś wizualnie jest trudniejsze niż zobaczenie czegoś podczas robienia zdjęć bo tam z pierwotnie niczego... wyłania się finalnie wszystko :) Jak spojrzysz na Andromedę przeciętnym teleskopem to zobaczysz samo jądro otoczone świecącym gazem i może czasem lekki zarys struktury galaktyki. Jak podłączysz pod ten sam zestaw kamerkę/aparat to finalnie wyjdzie ci fajne zdjęcie z rzeczami których normalnie byś nigdy nie zobaczył. 
Nie masz co się martwić czy coś zobaczysz z rzeczy wizualnych jak będziesz chciał je sfotografować. Jestem przekonany że to co widzisz możesz focić, ale nie działa to w drugą stronę, stąd ten temat :) 

No dziękuję.

 

To teraz kwestia sprzętu , pomożecie? 

Mam Canona 50d co mogę do niego podpiąć żeby było tanie o ok .

 

Chodzi o konkretny sprzęt 

Dziękuję ;)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Szibidu napisał:

No dziękuję.

 

To teraz kwestia sprzętu , pomożecie? 

Mam Canona 50d co mogę do niego podpiąć żeby było tanie o ok .

 

Chodzi o konkretny sprzęt 

Dziękuję ;)

 

Pozdrawiam

Ja bym zaczął od wymiany 50D na inny model, to niestety mocno szumiąca puszka, która Cię bardziej zniechęci niż zachęci do astrofotografii:emotion-5:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, peter5 napisał:

Ja bym zaczął od wymiany 50D na inny model, to niestety mocno szumiąca puszka, która Cię bardziej zniechęci niż zachęci do astrofotografii:emotion-5:.

A wiesz że zastanawiam się nad zmianą ale w marcu dopiero . Tylko mam dylemat co bezlusterkowiec czy lustrzanką . Nie mam pojęcia może jakaś seria M canona ale też trzeba adapter bo mam całkiem pokaźną szklarnie canona . Chyba że co sądzisz o 70d ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Szibidu napisał:

A wiesz że zastanawiam się nad zmianą ale w marcu dopiero . Tylko mam dylemat co bezlusterkowiec czy lustrzanką . Nie mam pojęcia może jakaś seria M canona ale też trzeba adapter bo mam całkiem pokaźną szklarnie canona . Chyba że co sądzisz o 70d ?

Bezlusterkowca nigdy nie używałem do astro, więc się nie wypowiem w tej kwestii, 70d to już konkretny sprzęt ze zdecydowanie mniejszym szumem niż w 50d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, peter5 napisał:

Bezlusterkowca nigdy nie używałem do astro, więc się nie wypowiem w tej kwestii, 70d to już konkretny sprzęt ze zdecydowanie mniejszym szumem niż w 50d.

Ok dzięki ale Jake właściwości ISO trzeba ustawić do astro chyba nie największe? 50siatka szumi to fakt ale na niskich właściwościach jest ok tak mi się zdaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, peter5 napisał:

Tu masz wiele pomocnych informacji

https://www.ideiki.com/astro/EOS.aspx

Ok ciekawe informacje dziękuję za link :) czyli z tego wychodzi że najlepsze ISO dla 50siatki to 400-800 tak ale czy nie za niskie do astro . Jak fotografuje drogę mleczną używam 1600 ale nn nie wiem jak działa to w głębokim kosmosie . O to moje przykładowe zdjęcia  z ISO 1600 droga mleczna i na drugim plejady._MG_6778.thumb.jpg.17a7429f0451d792ce3d1b934739690b.jpg

_MG_6773.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 11/5/2019 at 12:00 PM, Szibidu said:

mam całkiem pokaźną szklarnie canona . 

A konkretnie? Obiektywami foto (nie wszystkimi) też można robić niezłe fotki.

Taki lekki zestawik możesz powiesić na mini montażu (np. Star Adventurer) co pozwoli Ci posmakować "prawdziwego" astrofoto za niewielkie pieniądze.

Pamiętaj też, że podstawowa technika przy fotografowaniu obiektów DS (głębokiego nieba) to wykonywanie wielokrotnych ekspozycji, które są później łączone (stackowane) co wymaga innego podejścia (m.in. w kwestii ISO) niż jednoklatkowce, takie jak Twoje zdjęcie Drogi Mlecznej.

Poczytaj - np. tutki na naszym forum.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.