Jump to content
Sign in to follow this  
litar

Grawitacja

Recommended Posts

39 minut temu, dobrychemik napisał:

A po co inaczej definiować przestrzeń i jej punkty?

W tym sedno. Przestrzeń, jej topologia, metryka, iloczyn skalarny, definiują zachowania funkcji na niej określonej (jeśli nie lubisz tego słowa na F, to obiektów). Jeśli tego nie ustalisz, nie wiesz czym jest dana funkcja i jakie ma własności. Tzn. obrazowo musisz wiedzieć czy jesteś między wronami, czy krowami, wtedy dobierasz metody :D Jak dobrze rozumiem, proponujesz zmianę podejścia na inne w przynajmniej jednym z wymiarów przestrzeni Minkowskiego, wówczas musisz ustawić pokrętłammi parametry przestrzeni (tzn. musisz zabawić się w matematyka i pomyśleć co by tu ugotować).

A z tą zespolonością to zapewne chodzi o niesmak, że przestrzeń Minkowskiego to konstrukt na ciele R.

Ps. i musisz jeszcze sprawdzić czy transformata Lorentza lub jej odpowiednik pracuje właściwie w takiej przestrzeni.

Edited by lkosz

8 minut temu, lkosz napisał:

A z tą zespolonością to zapewne chodzi o niesmak, że przestrzeń Minkowskiego to konstrukt na ciele R.

Dla mnie potworny niesmak. Kwantówka zaczyna zabawę od postulatu zespolonej f. f. A w OTW ani widu ani słychu o i. 

Jednocześnie klasyczne OTW całkowicie ignoruje spin cząstki oraz tensor torsji (asymetrię koneksji). Niejaki Nikodem Popławski wiąże te wielkości w swojej teorii, ale jeszcze jestem za słaby z tensorów, żeby choć trochę ogarnąć konsekwencje. 

Warto przypomnieć jeszcze o tym, że macierze spinu (macierze Pauliego klasycznie, i gammy Diraca relatywistycznie) są konstrukcją która może być odwzorowana - alternatywnie - czterowymiarowymi kwaternionami (Pauli) i bikwaternionami (Dirac). To też coś wartego zastanowienia, czy nie dałoby się jakoś kwaternionów wrzucić do geometrii różniczkowej. Bikwaterniony (tudzież pary kwaternionów) są też reprezentacją grupy Lorentza, a więc przedstawiają ogólne obroty w czasoprzestrzeni.

Przypominam: kwaterniony to uogólnienie Z na trzy jednostki urojone o ciekawych zasadach komutacji. 

Drażni mnie ta niejednolitość: w OTW mamy R4, metrykę, wektory, kowektory i symetryczną koneksję, a w QM mamy sprzężenie zespolone, spin i niekomutujące operatory różniczkowe. Przydałby się jeden (jeszcze bardziej) spójny aparat matematyczny. 

Co ciekawe, elektrodynamika klasyczna może być sformułowana całkowicie w kategoriach kwaternionów, a pasuje dobrze i w OTW i w QED. Przypadek?

No Behlur to dopiero pojechał z grubej rury...

Idę się produkować gdzieś indziej, nic tu po mnie :)

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Dla mnie potworny niesmak. Kwantówka zaczyna zabawę od postulatu zespolonej f. f. A w OTW ani widu ani słychu o i. 

To oczywiste. Ale z niesmaku się wycofuję, bo @dobrychemik myślał chyba o całkowicie klasycznym podejściu tak, aby w granicznym przypadku słabych efektów oddziaływań według jego idei  można było przejść do naszej klasycznej fizyki w R3.

O przestrzeni Minkowskiego i zabiegach na niej wspomniałem jako prostej ilustracji metody.

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Drażni mnie ta niejednolitość: w OTW mamy R4, metrykę, wektory, kowektory i symetryczną koneksję, a w QM mamy sprzężenie zespolone, spin i niekomutujące operatory różniczkowe. Przydałby się jeden (jeszcze bardziej) spójny aparat matematyczny

Obawiam się, że spójny aparat matematyczny pojawi się po odkryciu Wielkiej Unifikacji, jeżeli istnieje. Albo całkowicie nowej teorii. Chwilowo korzystamy ze znanej matematyki więc jakaś spójność jest... :) .

Edited by ryszardo