Skocz do zawartości

Patenty na ew. kradzież


Nedved

Rekomendowane odpowiedzi

Temat może nieco śmieszny, ale nie raz snułem w głowie mroczne wizje i pomyślałem, że się nimi z Wami podzielę.


Większość z nas podczas zbierania materiału rozstawia setup, wszystko odpala i idzie spać. Taki zostawiony samemu sobie sprzęt może stać się niezłym kąskiem dla złodzieja. Nasza przewaga polega na tym, że mało kto wie, ze to co stoi na podwórku to fanty o wartości często liczonej w kilkunastu/dziesiątkach tysięcy złotych. Przypadki chodzą jednak po ludziach. Wiem, że własne podwórko daje pewien komfort, ale jak złodziej chce to i ze strzeżonego osiedla z garażu auto zwinąć potrafi. I tak się zastanawiam - czy ktoś z Was stosuje jakieś sposoby by ustrzec się przed potencjalną kradzieżą? Jakieś alarmy na telefon? Doberman śpiący obok montażu? Ciekaw jestem waszego podejścia do tematu tym bardziej, że podobnego nie udało mi się znaleźć.

Edytowane przez Mateusz_D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może alarm rowerowy, uruchamiają się one pod wpływem ruchu przedmiotu - symboliczny koszt. Wada taka, że złodziej pewnie wtedy rzuci sprzęt na ziemię.

Inny, droższy pomysł to standardowy alarm z czujką zew. przed domem.

Pies to tylko ochrona przed menelstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem, pewnie dlatego że zawsze byłem blisko sprzętu.

 

Ale może lokalizator GPS pomógłby, miał ktoś z czymś takim do czynienia ?

https://allegro.pl/kategoria/zabezpieczenia-lokalizatory-gps-253630?string=lokalizator%20gps%20do%20roweru&bmatch=baseline-cl-dict42-aut-1-1-1024

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim fotki sprzętu albo/i  zapisy numerów seryjnych. W razie czego policja zapyta o to przede wszystkim. A poza tym kto śpi w czasie sesji?Lornetka, leżak i gapić się na niebo trzeba...Bardziej zaawansowane metody to dwie czujki pokrywające 360 stopni i do tego mrugająca czerwona dioda.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swojego setupu nie widzę z mieszkania kiedy stoi w ogrodku, ale zerkam na ekran laptopa co jakiś czas. Jak zobaczę, że guiding szaleje, znaczy że coś się dzieje w pobliżu :)Szkoda, że phd2 nie ma jakiegoś alarmu kiedy zaczyna się coś dziać z wykresem. Byłby to najlepszy czujnik ruchu przy setupie :)

Poza tym setupu nie weźmiesz ot tak sobie pod pache, bo jest ciężki i spięty kablami. 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie potrzeby (i braku systemu alarmowego w domu) można użyć tzw. mikrofalowe czujniki ruchu, promieniowanie ma kształt "ósemkowy" więc potrzebne byłyby dwa. Używam do czego innego, ale bardzo fajnie działają w różnych temperaturach, można szczelnie zamknąć w plastikowej obudowie bez obawy o wilgoć. Poza tym sprawdzą się też ultradźwiękowe lub laserowe czujniki odległości ustawione w trójkąt. Obok w obudowie jakieś arduino lub raspberry podłączone do wifi, i w domu też raspberry, które zaalarmuje w dwóch przypadkach - wykrycia ruchu lub braku heartbita, który to z czujnikami powinno wysyłać np. co sekundę. Koszt całości jest niewielki.

 

Ostatecznie można samego złodzieja wykorzystać jednocześnie jako detektor kradzieży i syrenę alarmową - podłączając metalowe nieuziemione części pod wysokie napięcie, a drugi odczep transformatora uziemić, ewentualnie ustawić trzy cewki Tesli w trójkąt. Tylko trzeba pamiętać, żeby wyłączyć przed podejściem do teleskopu :D

Edytowane przez lkosz
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, lkosz napisał:

Ostatecznie można samego złodzieja wykorzystać jednocześnie jako detektor kradzieży i syrenę alarmową - podłączając metalowe nieuziemione części pod wysokie napięcie, a drugi odczep transformatora uziemić, ewentualnie ustawić trzy cewki Tesli w trójkąt. Tylko trzeba pamiętać, żeby wyłączyć przed podejściem do teleskopu :D

Co sobie będziemy żałować - proponuję zasieki z drutu kolczastego i wilcze doły, a na rogach ogrodzenia - gniazda karabinów maszynowych :lol:

 

A zupełnie poważnie - można też sprzęt ubezpieczyć od kradzieży/zniszczenia. Co prawda nie zapobiegnie to ani jednemu ani drugiemu, ale przynajmniej będzie kasa na zakup nowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Krzysztof z Bagien said:

A zupełnie poważnie - można też sprzęt ubezpieczyć od kradzieży/zniszczenia. Co prawda nie zapobiegnie to ani jednemu ani drugiemu, ale przynajmniej będzie kasa na zakup nowego.

Jestem przekonany, że zostawienie sprzętu "w polu" w nocy bez nadzoru zostanie uznane jako rażące niedbalstwo i z odszkodowania nici.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Sebo_b napisał:

Jestem przekonany, że zostawienie sprzętu "w polu" w nocy bez nadzoru zostanie uznane jako rażące niedbalstwo i z odszkodowania nici.

jeśli ktoś jedzie kilkadziesiąt kilometrów na miejscówkę, rozstawia sprzęt i wraca do domu to rzeczywiście odszkodowania nie dostanie

zwykle sprzęt mamy w pobliżu

 

niestety nie ma idealnego sposobu na zabezpieczenie zestawu w polu. Każdy ma jakieś wady, a nawet jeśli alarm zadziała to próba interwencji może się skończyć tragicznie. Najlepiej tak ustawić sprzęt by nie był widoczny dla ewentualnych przechodniów. Ja tak robię od lat. Samo chłodzenie trwa prawie godzinę, a przecież w tym czasie nie siedzę przy teleskopie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykła kamerka wifi z trybem IR i motion detection (większość to ma) ... ustawiasz gdzieś w pobliżu z widokiem na sprzęt i idzisz w kime :) 

Nagrywanie można ustawić albo na kartę sd (tu problem bo jak zwiną - to kamerę też :D ) albo jest opcja wysyłki na maila zdjęć lub sekwencji wideo z detekcji ruchu ...

W razie co złapiesz delikwenta i będziesz miał materiał na milicję ... :P  

A tak serio ... nie ma skutecznego sposobu chyba poza taką kamerą ... jakikolwiek alarm czy coś podobnego włączy się choćby nawet jak koty łażą czy nawet wiatr zawieje pobliską gałęzią no i masz ...

A tak szczerze ... to ja jeszcze nigdy nie zostawiałem setupu na noc ... jakieś takie obawy mam że zacznie lać albo co :P wtedy to bieda z nędzą by była .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, MateuszW napisał:

A co te wszelkiego rodzaju czujniki ruchu/ciepła/mikrofalowe/laserowe itp powiedzą na temat przechadzającego się kota? :) Czy aby nie będzie mnóstwo fałszywych alarmów? 

Mikrofalowy ma trochę węższe pole widzenia w osi wysokości, ultradźwiękowy i PIR już trochę gorzej :) Mniejsze zwierzęta mają tę zaletę, że są małe = postawić czujnik na podwyższeniu, i do pewnej wysokości nie wywołają alarmu, a jak wywołają, to znaczy że dobierają się do teleskopu. Duże zwierzęta... no lepiej z łosiem czy niedźwiedziem się nie bić, ale mimo wszystko dobrze wiedzieć że wpadli w odwiedziny :D Ptaki wywołają tylko jednokrotne zakłócenie sygnału więc to łatwe do odfiltrowania.

Czujnik GPS wykryje kradzież sporo później, ale da informację gdzie jest sprzęt przynajmniej. Kamery wykrywające ruch bywa że nie działają, ale przynajmniej jest nagranie

 

Jak się nie odwrócić, tak d... z tyłu. Pozostaje ją posadzić na leżaczku obok teleskopu albo przykryć krzakiem jak ZbyT :D trza sobie dokupić teleskop do wizuala, albo lornetkę i ogień :D

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę sporo ciekawych odpowiedzi. Sam przyznam, że nie założyłem tego tematu w celu odnalezienia konkretnej metody zabezpieczenia się przed kradzieżą (chociaż sposobów podaliście tyle, że nic tylko wybierać ^^). Bardziej byłem ciekaw czy faktycznie ktoś stosuje jakieś środki ostrożności czy też nie. Podobnie jak napisał @Tayson z każdą kolejną sesją moje obawy maleją. Największe były zawsze zaraz po zakupie nowego sprzętu (np. po HEQ5 czy ED80 z osprzętem). U mnie sprawa wygląda tak, że w zależności od wybranego obiektu ustawiam setup w innym miejscu działki (muszę wziąć pod uwagę wiszące nad głową kable, oświetlenie sąsiadów itp itd). Tym sposobem raz setup jest ładnie schowany między domem a budynkiem gospodarczym a innym razem prezentuje się ładnie między jabłoniami bardzo blisko oświetlonej drogi - i tu miewam obawy. Przyznam, że faktycznie fajna byłaby opcja ustawienia alarmu np. w PHD2 kiedy guiding zaczyna mocno wariować. Raz, że miałoby to benefity w postaci ratowania sesji a dwa działałoby też w sytuacjach potencjalnej utraty sprzętu.

Edytowane przez Mateusz_D
Błąd ort.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzędziel napisał:

A w tym miejscu warto zadać pytanie, czy ktoś słyszał, czy też sam był ofiarą kradzieży sprzętu obserwacyjnego. Ja szczęśliwie nie znam takiego przypadku, co oczywiście nie świadczy, że takie rzeczy nie mają miejsca.

Ja pamiętam trzy tego typu sytuacje opisane na forum. Komuś włamali się do astrobudki, która była daleko od domu, na szczęście nie było w niej wtedy sprzętu. Druga sytuacja to kradzież laptopa z bagażnika (laptop stary, ale materiał z nocy bezcenny przepadł). Kiedyś była też sytuacja kradzieży montażu, HEQ5 lub podobny (nie pamiętam, gdzie był, ale raczej nie w czasie sesji). Była na forum akcja poszukiwania po serwisach aukcyjnych, znaleźliśmy nawet jakieś podejrzane ogłoszenie i pobawiliśmy się w detektywów, ale ostatecznie sprzęt przepadł.

To tak z mojej mglistej pamięci.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja przytoczę pewną historię ... włam do kumpla do mieszkania ... przetrzepali wszystko ... dobrali się do sprzętu astro też i zgadnicie co buchneli ? .... lunetkę celowniczą .... wiem .. śmieszne a sprzętu było trochę C8SGT i inne akcesoria sporo warte ....

 

A dodam jeszcze że ja np do kontroli setupu wykorzystuję AnyDesk ... coś jak Teamviewer ale bezpłatne no i najważniejsze nie ma z nim problemów (nie ta wersja , czy blokady jakieś)

Jest też wersja na androida z której korzystam i śmiało mogę polecić ... sterowanie też sprawnie idzie za pomocą telefonu. I właśnie ja tak tam spoglądam na PHD od czasu do czasu czy

coś szlag nie trafił ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.