Jump to content

Jak zamontować tubę żeby nie zostawić śladu na szynie?


lulu
 Share

Recommended Posts

Trafił mi się sprzęt, który będę musiał puścić dalej w obieg bo nie stać mnie na kolekcjonerstwo. Chciałbym jednak wypróbować go przynajmniej przed sprzedażą. Rzecz w tym że jest dziewiczy i chciałbym aby tak zostało. Czy ktoś z koleżeństwa ma sprytny sposób na bezpieczne (i w sensie uszkodzenia powierzchni szyny i w sensie utrzymania tuby) zamocowanie sprzętu tak aby nie zostawić na szynie śladu po śrubie? Wiem że można kupić siodełko z dociskiem, ale nie założę go przecież na zwykły montaż... ?

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, ZbyT napisał:

blaszki między szyną, a siodełkiem

 

pozdrawiam

Takie blaszki na szynach już są w niektórych teleskopach, są one przykręcane. gdy nie chcemy porysować oryginalnych należy przykręcić taką blaszkę własnej produkcji. Może być z paska aluminiowego, sprawa jest tak prosta że nie ma potrzeby pisać w jaki sposób to zrobić.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E tam prosta - wiercić trzeba, przycinać, płaskownik aluminiowy zakupić... Myślałem o sposobie sprytnym, januszowym - żeby się nie narobić ;-)

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Żartujcie sobie żartujcie. Jak rysnę, to zacznę naliczać opłaty karne :-) Swoją drogą gdyby problem był tak błahy, to nikt nie produkowałby siodełek z dociskiem. Jest jakąś paranoją sytuacja, w której zdjęcia pokazujące zcharataną z boku szynę są niemal obowiązkowym elementem ilustracji przy ofertach sprzedaży sprzętu, a sama szyna zaczyna pełnić rolę licznika pokazującego ile razy zamontowano tubę. Skoro widać że jest z tym permanentny problem, to dlaczego producenci nie kwapią się żeby go jakoś rozwiązać? Bresser dokręca do szyny wymienne listwy, ale w swoich montażach daje chamską, rysującą śrubę. Głupota, bezczelność, celowy sabotaż, a może robota obcych służb...?

 

Tak - to chyba muszą być te służby!

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, lulu napisał:

Swoją drogą gdyby problem był tak błahy, to nikt nie produkowałby siodełek z dociskiem

Te siodełka też rysują dovetaila, jedynie nie robią wgnieceń. Nie da się uniknąć otarć na dwóch ciężkich elementach dotykających siebie.

Godzinę temu, lulu napisał:

Jest jakąś paranoją sytuacja, w której zdjęcia pokazujące zcharataną z boku szynę są niemal obowiązkowym elementem ilustracji przy ofertach sprzedaży sprzętu

Ludzie zwracają uwagę na kosmetykę, nawet tą nieistotną, tacy już są :) Ja bardzo lubię te sharatane, brzydkie sprzęty, które dzięki temu można kupić w niższej cenie. Niemniej uważam, że nie obniża to ich wartości (może minimalnie).

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się i też wolę kupić sprzęt taniej ale z oznakami użytkowania tak żeby nie musieć się trząść nad każdą ryską i otarciem. Ale jak mam w perspektywie sprzedaż, to kąt widzenia się odwraca - każde otarcie to powód dla którego kupujący oczekuje zniżki... Spróbuję chyba owinąć szynę kawałkiem skaju + płaskownik aluminiowy od strony śruby. Mam nadzieję że jak docisnę, to będzie trzymać :-)

Link to comment
Share on other sites

Zakleiłem boczki szyny taśmą izolacyjną + płaskownik od strony śruby i nie został żaden ślad. Ale wiecie co - założyłem pierwszy raz przeciwwagę na dziewiczy, chromowany pręt. Po przeciągnięciu przeciwwagi został zryty do nieprzytomności, a w miejscu gdzie dokręcałem śrubę parę razy korygując położenie przeciwwagi jest już całkowita kaszana. Firma Bresser, montaż EXOS-2. Czy ci ludzie którzy to robią, robią to celowo? Złośliwie? Jak można dać piękny wychromowany element, który od pierwszego strzału, na dzień dobry ulega takiej demolce?

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Niby tak, ale po to się kupuje porządną firmę żeby choć trochę się nacieszyć "zapachem nowości". A tutaj w ich refraktorach niby jest clamp ring, ale kątówka już ze zwykłą chamską śrubą. Noż kurcze - przecież to są jaja, na aliexpresie każdy kawałek rurki ma dziś clamp ring...

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

W dniu 10.11.2019 o 02:07, lulu napisał:

Trafił mi się sprzęt, który będę musiał puścić dalej w obieg..... Chciałbym jednak wypróbować go przynajmniej przed sprzedażą. Rzecz w tym że jest dziewiczy i chciałbym aby tak zostało.

Teraz tak na serio. 

 

Wg mnie to mocno nie fajne z Twojej strony. 

Będziesz najprawdopodobniej sprzedawał uzywke z info, że nówka sztuka nie śmigana, zero rys, wyjęte z pudełka i dotykana przez nikogo. 

 

Panowie czujecie o co mi chodzi? Takie cwaniactwo giełdowe. 

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, Tayson napisał:

Teraz tak na serio. 

 

Wg mnie to mocno nie fajne z Twojej strony. 

Będziesz najprawdopodobniej sprzedawał uzywke z info, że nówka sztuka nie śmigana, zero rys, wyjęte z pudełka i dotykana przez nikogo. 

 

Panowie czujecie o co mi chodzi? Takie cwaniactwo giełdowe. 

Muszę się zgodzić z Taysonem. Jak kupuję sprzęt to oczekuję informacji jak był eksploatowany i porównuję to z tym co widzę na zdjęciach. Nawet jeśli napiszesz, że kilka razy użyty to będę odczuwać lekki dysonans. Że co, w rękawiczkach był montowany, a obserwacje to tylko w pokoju i pod dachem, bo by się zniszczył na zewnątrz lub zakurzył? Wrzuć na luz :D

 

Mój dovetail jest konkretnie zaorany, ale nie przyszłoby mi do głowy jakieś taśmy czy blaszki umieszczać. Rysy na nogach, na pręcie przeciwwagi, nawet na tubie się znajdzie. Sprzęt ma działać, ma "pracować" i robić swoją robotę.

Link to comment
Share on other sites

Tayson, przykro że tak łatwo oskarżasz ludzi. Gdybym miał zamiar ukrywać że sprzęt był próbowany, nie trąbiłbym o tym tu na forum. Towar jest przecież mocno niszowy, a miejsc w których się go oferuje do sprzedaży jest dosłownie kilka.

 

Kupiłem go od gościa który sprzedawał go po kimś w rodzinie. Sam się na nim nie znał, nie znał jego historii, nie umiał nic o nim powiedzieć. Wygląda na nieśmigany, ale wolałbym go wypróbować żeby móc spokojnie powiedzieć że wszystko z nim w porządku. Jednak co innego przyznać że był próbowany, a co innego dać komuś sprzęt zorany śrubami - to dwie zupełnie różne rzeczy. Przynajmniej dla mnie. Niefajne są Twoje oskarżenia - jesteś w nich bardzo szybki. Szkoda, bo to bardzo nie fair. Nie dałem Ci żadnych podstaw do takich insynuacji.

Link to comment
Share on other sites

Życie nas uczy przezornosci i pokory. Jednym źle sformułowanym zdaniem można wzbudzić wątpliwości co do intencji. "Drugi właściciel, sprzęt nowy nieśmigany" - znamy takie teksty od dekad więc podchodzimy sceptycznie do tematów. Jeśli chodzi o dbałość o sprzęt i zachowanie go w jak najlepszej kondycji, to nie można popadać w paranoje. Tam, gdzie ma się wytrzeć to ma się wytrzeć, a gdzie ma się zużyć, tam ma się zużyć. Nie można też przesadzać z wymianą miękkich śrub na nierdzewne czy elementów mosiężnych na stalowe, bo ich właściwości są często dobrane tak, że mają odpowiednio pracować a nie z oszczędności. Gdy sprzedają sprzęt np dowetail czarny a siodełko białe, to co poradzić? :) Pręt przeciwwagi można zawsze dokupić albo dorobić u tokarza. 

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuty temu, dj_peterka napisał:

Życie nas uczy przezornosci i pokory. Jednym źle sformułowanym zdaniem można wzbudzić wątpliwości co do intencji. "Drugi właściciel, sprzęt nowy nieśmigany" - znamy takie teksty od dekad więc podchodzimy sceptycznie do tematów.

DJ, z całym szacunkiem, ale to nie tłumaczy i nie usprawiedliwia w żaden sposób ataku, jaki przypuścił na mnie Tayson, który nie zna ani mnie ani sytuacji, ale czuje się powołany aby wróżyć co zamierzam i publicznie rozliczać mnie z hipotetycznych przewinień, których jeszcze nie popełniłem. Jeżeli sprzęt nie jest oryginalnie kupiony przeze mnie i nie mam gwarancji jak się sprawuje, to sprzedając mogę napisać tylko tyle ile widzę i ile sam wypróbowałem. Po mojemu to jedyne uczciwe podejście. To że nie chcę aby po tych próbach sprzęt wyglądał jak po roku użytkowania ma powodować czyjś dysonans albo świadczyć o tym, że planuję oszustwo?

 

Co do pręta przeciwwagi gdyby to kogoś interesowało - sprawdziłem ile kosztuje odtworzenie warstwy chromowanej. Usunięcie starej, szlif, 2 warstwy miedzi + chrom 40-50 zł/100 cm? Za taki do EXOS-a wychodzi ok. 110 zł więc jest to w sumie pryszcz przy kosztach montażu. Ale dlaczego Bresser daje coś co od pierwszego strzału powoduje totalną demolkę - nie rozumiem.

Link to comment
Share on other sites

No więc muszę powiedzieć że kultura techniczna sprzętu firmy pozycjonującej się jako niemiecka i europejska w porównaniu z poczciwym chińskim SW jest po prostu załamująca - wygląda to wszystko jakby barbarzyńcy germańscy rzezali siekierą. Na zdjęciu uchwyt szukacza... wątpię aby w SW ktoś odważył się puścić w świat coś takiego. O śrubach plastikowych którym łebki odłamują się chyba od samego patrzenia nie wspomnę... Nie trzeba było wiele czasu, aby proporcje kompletnie się odwróciły.uchwyt.jpg.619db987f8840da6de813b4bfa43ce7b.jpg

 

No chyba że w tym montażu kupionym z opisanego wcześniej źródła po prostu nie było wkładki w przeciwwadze, która powinna być - to możliwe, bo jedna połówka przeciwwagi ma nieco większą średnicę otworu niż druga. Jeśli tak - zwracam częściowo honor producentowi :-)

Edited by lulu
Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, lulu napisał:

firmy pozycjonującej się jako niemiecka i europejska w porównaniu z poczciwym chińskim SW

Myślisz, że Bresser ma cokolwiek wspólnego z produkcją w Europie? Niemiec zamawia u Chińczyka :P Tobie może się tylko wydawać, że to niemiecki produkt.

1 godzinę temu, lulu napisał:

Na zdjęciu uchwyt szukacza... wątpię aby w SW ktoś odważył się puścić w świat coś takiego. O śrubach plastikowych którym łebki odłamują się chyba od samego patrzenia nie wspomnę...

Oczywiście, że SW ma też plastikowe śrubki i to bardzo podobne. Dzięki temu nie rysują szukacza. A ich łamliwość bardzo zależy od użytkownika... mój prawie 10 letni szukacz ma je jeszcze całe i ie zanosi się na zmianę.

1 godzinę temu, lulu napisał:

to możliwe, bo jedna połówka przeciwwagi ma nieco większą średnicę otworu niż druga.

To akurat cecha wersji z wkładką i bez niej. Miałem kiedyś montaż SW starszej generacji bez wkładek, a średnice też były różne (to jest po to, żeby dało się przeciwwagę wysunąć trochę poza pręt, pozostając zabezpieczonym nakrętką na końcu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.