Skocz do zawartości

Pomocy!!!


sket

Rekomendowane odpowiedzi

Tuż przed :angry::angry::angry: dzisiejszą obserwacją tranzytu Merkurego  rozleciał mi się :angry: mały, plastykowy, ale za to kluczowy, element trójnogu montażu go-to (vide zdjęcia).

To takie trójstronne "cóś" łączące blokadę rozstawu nóżek trójnogu.  

Jego ewentualna naprawa będzie trudna. Może ktoś dysponuje takim elementem, albo też uszkodzonym montażem tego typu, z którego da się takie coś wymontować.

Będę wdzięczny za informację.

pozdrawiam

GB

 

 

IMG_20191111_171849.jpg

IMG_20191111_171859.jpg

IMG_20191111_171950.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sket napisał:

Tuż przed :angry::angry::angry: dzisiejszą obserwacją tranzytu Merkurego  rozleciał mi się :angry: mały, plastykowy, ale za to kluczowy, element trójnogu montażu go-to (vide zdjęcia).

To takie trójstronne "cóś" łączące blokadę rozstawu nóżek trójnogu.  

Jego ewentualna naprawa będzie trudna. Może ktoś dysponuje takim elementem, albo też uszkodzonym montażem tego typu, z którego da się takie coś wymontować.

Będę wdzięczny za informację.

pozdrawiam

GB

 

 

IMG_20191111_171849.jpg

IMG_20191111_171859.jpg

IMG_20191111_171950.jpg

Wiesz co zrób jak masz wszystkie elementy to po zbieraj i idź do kogoś kto spawa plastik nich ci to zrobi groszowe sprawy, a wytrzymałe. 

A jak ci szkoda siana to kropelka i kabel binder :D

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Hermilion napisał:

Polecam firmę metaloplastyczną - zapewne będą w stanie wykonać odpowiednik z metalu.

Tacka w tym montażu blokuje się zatrzaskowo więc i ten element wymaga pewnie jakiejś elastyczności. Ale może gdyby skleić i dodatkowo związać to jakoś drutem - choćby nawiercając dodatkowe małe otworki żeby przeciągnąć cienki drucik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 paski z blachy alu 2 - 3mm wyginasz aby pasowały do pozostałości. Wiercisz dziury i skręcasz tak jak było.

Trzy sztuki bo umocnisz to co pozostało. Jak to co odpadło się zagubiło to dodaj podkładki do wymiaru.

Nie wydaje się żeby to miało być elastyczne - wręcz przeciwnie.

Pół godziny pracy. Profil do naprawy z Castoramy itp.

 

Andrzej

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, sp3uca napisał:

Nie wydaje się żeby to miało być elastyczne - wręcz przeciwnie.

Tacka wchodzi pod ten górny kapturek i blokuje się w tym elemencie obrotowo, a dodatkowo w 3 zatrzaskach od strony nóżek. Jeżeli ten element nie będzie elastyczny, to moim zdaniem może po prostu pokruszyć zatrzaski na tacy. Chyba że zrezygnować z blokowania tacy na środku kapturkiem, zadowalając się trzema kawałkami płaskownika, które zwiążą podpórki i tyle. Moim zdaniem taka wersja skończy się szybki wyłamaniem zatrzasków od strony nóżek.

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie chodzi o to że element jest mocniejszy - ważne że zablokowana w środku tacka zapobiega składaniu się statywu. Jeśli jedynymi elementami które mają zapobiegać tej tendencji pozostaną zatrzaski przy nóżkach, to ich los wydaje mi się przesądzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Twój montaż ma więcej delikatnych plastikowych elementów, na które działają różne siły. Obawiam się, że po kolei będą pękać jeśli poprzednie elementy będziesz zastępował czymś wytrzymalszym.

Też tak przypuszczam, ale chciałbym uratować co się da "na dziś" Dodam, że to nie pierwsza awaria tego montażu - wpierw wysiadły blokady wysuwu nóg (popękały plastykowe obejmy ze śrubami motylkowymi). Ot takie chińskie byle co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niestety cena jaką trzeba zapłacić za wielki walor tego montażu jakim jest niewielka waga. Jest niewielka tylko dzięki temu, że niemal wszystko zrobione jest z plastiku. Trudno mieć pretensje do producenta że taki produkt wymyślił, jednak uczciwym uzupełnieniem oferty byłaby możliwość bezproblemowego dokupienia elementów narażonych na uszkodzenie - a z tym jest krucho jak z samym plastikiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lulu napisał:

To jest niestety cena jaką trzeba zapłacić za wielki walor tego montażu jakim jest niewielka waga. Jest niewielka tylko dzięki temu, że niemal wszystko zrobione jest z plastiku. Trudno mieć pretensje do producenta że taki produkt wymyślił, jednak uczciwym uzupełnieniem oferty byłaby możliwość bezproblemowego dokupienia elementów narażonych na uszkodzenie - a z tym jest krucho jak z samym plastikiem...

Tak jak piszesz, lubię ten montaż, gdyż jest lekki i zgrabny: w sam raz do mojego Maka. Dlatego też postaram się go utrzymać przy życiu :emotion-5:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lulu napisał:

Nie zawadzi napisać do supportu Celestrona w sprawie dokupienia takiej części - ale moje doświadczenie z nimi raczej nie pozostawia złudzeń że się uda. Czasem nawet nie odpowiadają na takie pytania.

Napisałem do DO, bo tam kupowałem ten montaż. Na razie zainteresowanie jest - zobaczymy z jakim skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sket napisał:

Napisałem do DO, bo tam kupowałem ten montaż. Na razie zainteresowanie jest - zobaczymy z jakim skutkiem.

Ano zobaczysz - pisywałem i do nich w sprawie części do Celestrona. Zainteresowanie kończyło się na "proszę wysłać maila". Jedynym który mi wówczas odpisał był bardzo rzeczowy serwisant z teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nogi od nexstara 127?

Wątpię żeby trzymali taką pierdółkę do budżetowego teleskopu. 

Można by wydrukować z abs albo lepiej z poliamidu. Na pewno będzie trochę zabawy z tym potrójnym bagnetem. Rozumiem, że tacka ma w środku otwór w którym, po obrocie ten łącznik się blokuje? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, jeżeli masz cierpliwość i czas, spróbowałbym nieco partyzanckiego rozwiązania: poszukaj na olx ogłoszeń z okolicy z wynalazkami za kilka zł, może coś się uda dobrać, np. https://m.olx.pl/oferta/teleskop-optisan-star-60060-CID767-IDAIHbq.html Niekoniecznie samo łączenie, które Ci pękło, a całą konstrukcję rozporową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2019 o 18:51, towarzysz napisał:

Cześć, jeżeli masz cierpliwość i czas, spróbowałbym nieco partyzanckiego rozwiązania: poszukaj na olx ogłoszeń z okolicy z wynalazkami za kilka zł, może coś się uda dobrać, np. https://m.olx.pl/oferta/teleskop-optisan-star-60060-CID767-IDAIHbq.html Niekoniecznie samo łączenie, które Ci pękło, a całą konstrukcję rozporową.

Ciekawy pomysł. Konotuję jako rozwiązanie awaryjne. Dzięki za sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.