Skocz do zawartości

Młody / Stary Księżyc


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo proszę admina , jeśli jest już wątek z nastawieniem na jego "wiek" - przed czy po nowiu - by przeniósł ten post do tego wątku. Ja nie znalazłem takiego zbiorczego

wątku a nie chciałbym zaśmiecać ...

 

Jak dla mnie, to jest rekord wyfocenia "starego" Moona. Nie spodziewałem się, że to tak pojdzie gładko ! Niewątpliwie pomogło temu korzystne ustawienie

płaszczyzny ekliptyki do płaszczyzny orbity Księżyca. Księżyc wznosił się "stromo" w górę i trwało to dłuuugo, zanim nastał wschód Słońca.

Efektem było to, że gdy wyszedłem przed dom - Księżyc już był dość wysoko a przedewszystkim nie musiłem go szukać lornetką ( jak już to bywało ) , ale

podany był "na talerzu "  - co mnie niezmiernie zaskoczyło i ucieszyło ! Poza tym  widnokrąg nie był zabrudzony - jak to bywa najczęściej. Klarowny, aż do granicy z lasem.

Rzadko się to zdarza.

 

Ostatnia fotka z mniejszym powerem robiona była o 6:22 . Pomóżcie dziadkowi policzyć, ile godzin i minut  był przed nowiem, please !  :)  Mam mętlik w głowie z powodu

faktu, że tej nocy, poprzedzającej focenie - była zmiana czasu !!!  Mętlik w tym, czy dodać tę godzinę, czy odjąć, czy nic nie robić !!! Ta godzina ma znaczenie...

 

No i na upartego, mogłem śmiało robić dalsze fotki 15 - 20 min późniejsze. DSC06987.thumb.JPG.4998e546e7e877452ceacb1e46dcf2f6.JPGDSC06983.thumb.JPG.7e373da78123484f3874de043e56a4ca.JPG

  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie... Od miłośnika Astronomii oczekiwaliśmy konkretów jeśli chodzi o moment wykonania zdjęcia a nie rebusów, o którą to noc chodzi, poprzedzającą zmianę czasu? 

 

Jeśli fotografowałeś 27 października o 6:22 to rozwiązanie tego rebusa jest następujące:   - 22h17m

  • Lubię 1
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem Twojego wpisu : miłośnik  astronomii, ( co dla mnie jest komplementem ) , napisał  " ... tej nocy, poprzedzającej focenie - była zmiana czasu !!!  .

Godzinę i minutę focenia też podałem, nie miałeś potrzeby grzebać w fotce ( jeśli to ewent. robiłeś ) ... :) 

 

Jednak bardziej interesuje mnie to, czy tak dobra widzialność sierpka była wynikiem korzystnego kąta między płaszczyzną ekliptyki a płaszczyzną orbity Moona .

 

Za policzenie godzin i minut przed nowiem - b. dziękuję !  :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No bez wątpienia najkorzystniejsze ustawienie jakie jest chyba tylko możliwe, ale też fakt, że Słońce, mam takie wrażenie, gwałtowniej wschodzi/zachodzi na tej pozycji Deklinacji (głęboko jest ukryte pod horyzontem, więc ciemniej jest, bo dynamika świtu/zmierzchu jest większa. Odwrotnie niż latem) oraz rankiem nie ma turbulencji takich jak po zachodzie rozgrzanym Słońcem. Do tego czyste powietrze z dobrym seeingiem i sukces gotowy.

Przeanalizowałem symulacje i wychodzi mi, że o zachodzie Słońca (gdy jest korzystne nachylenie ekliptyki czyli wiosną) nie da się uzyskać aż tak dobrego ustawienia wzajemnego jak ty miałeś okazję rankiem 27.10. Tak więc WIELKIE GRATULACJE szczęściarzu :)

symul-27paz-godz-6-22.png

Edytowane przez soczi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soczi,  prawie 78 dziadek bardzo dziekuje za pokrzepienie !  Teraz bardzo zaluje, ze nie focilem az do ostatniego tchu , bo - jak pisalem - Ksiezyc byl jeszcze 

bardzo dlugo widzialny w refraktorze, montaz mam z mikroruchami  ( skytee-2 )  i spokojnie moglem sobie pilnowac jego przesuwanie sie przy ognisku 1856 mm

( refraktor 102/714  + korektor Baadera  GWK 2,6x ). 

Jesli okolicznosci pozwola, bedzie w przyszlym roku powtorka  :) :) :) 

 

Jest jednak niescislosc w czasie eksponowania, bo - jak zwrocil mi uwage czeski kolega - nie mialem  zsynchronizowany czas : ten dobry z sygnalu radiowego z tym 

w aparacie sony nex 5n . Gdy zrobilem teraz kontrole, roznica wynosila  minus 13 minut !!!!  na niekorzysc tego w aparacie foto. Inaczej : czas w aparacie spoznial sie

o 13 min. 

Juz teraz nie dojde, czy trzeba by odjac czy dodac te 13 minut do mojego rekordu. 

 

Tak czy owak - zejscie ponizej 25 godzin to juz postep a podobno zejscie ponizej 22 godzin to  duzy sukces !!!  

 

Pozdrawiam, Z.  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.