Skocz do zawartości

Finansowanie Astropolis - prośba o pomoc


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka lat temu dyskutowaliśmy o kwestiach finansowych stojących za Astropolis, wyciągnęliśmy wnioski, wdrożyliśmy płatne konta, spróbowaliśmy reklam, ale wygląda na to, że do dzisiaj nie udało się ustabilizować budżetu, co oznacza, że nadal finansujemy to z pieniędzy prywatnych (głównie ja i @Jazz). Niby tak się da, ale... jak się co chwilę puszcza fakturę na 4 cyfrowe wartości, to nie przestaje to boleć.

Stary wątek (dla przypomnienia) jest tutaj: https://astropolis.pl/topic/51646-koszty-utrzymania-astropolis-twoja-opinia/

 

 

W ramach transparentności, koszty wyglądają dzisiaj następująco.

1. Serwer: 667,46 zł miesięcznie

2. Monitoring, aktualizacje, support, administracja serwerem: 736,77 zł (tu nada negocjuję, może uda się trochę zbić cenę, ale ten punkt jest ekstremalnie istotny)

3. Administracja, aktualizacje, Invision Power Board: 180,00 zł

4. Działania doraźne, trudno oszacować, ale załóżmy, że w skali roku wynosi to 200 zł/msc.

5. nie liczę kosztów księgowości, itp. bo dzielę je z inną działalnością.

 

Razem daje to ok. 21 410,76 zł kosztów rocznie (1784,23 zł miesięcznie). Niby jak na skalę i rolę Astropolis nie jest to dużo, ale kiedy obciąża to budżet prywatny 2 osób, to jest już dosyć trudne do przełknięcia.

 

Po stronie przychodów (ostatni rok):

1. reklama: ok 1000 zł

2. przychody z kont: 1402,20 zł (aktualnie aktywnych jest 7 płatnych kont na Astropolis).


Razem daje to: 200 zł miesięcznie, czyli 11% zapotrzebowania (załączam screen z transakcji sklepu AP).
image.png
 

Podsumowując - idea płatnych kont na Astropolis totalnie się nie przyjęła. Po prostu nie odnawiacie ich. Oczywiście jest bardzo wdzięczny za to, co do tej pory wpłynęło i bardzo to szanuję. Wielkie dzięki!

 

Muszę znaleźć nową formułę na finansowanie. W tej chwili rozważam następujące warianty i ich wspólny miraż. Będę wdzięczny za wasze przemyślenia w tym temacie.

 

1. Pozyskanie sponsora/sponsorów branżowych (nie jestem tu wielkim optymistą, do tej pory nie udało się to ani razu, ale może coś się zmieniło). Ofertę otrzymają w pierwszej kolejności polskie firmy, bo uważam, że przede wszystkim trzeba wspierać się lokalnie (DO, Teleskopy.pl, Astrozakupy), a jeżeli nie zechcą nam pomóc, to wtedy Astroshop, Teleskop-Express, itp. A może znacie jakąś firmę/markę, która chciałaby dotrzeć do kilkudziesięciu osób miesięcznie?

 

2. Akcja zbiórki dla osób, które czują potrzebę wspierać finansowanie Astropolis (liczę, że z tego powinno udać się zebrać kilka tysięcy zł)

 

3. Produkcja i sprzedaż jakiegoś produktu/gadżetu, który będzie miał zawyżoną marżę, żeby pokryć chociaż część kosztów.

 

4. inne działania, których jeszcze nie znam, a liczę, że trochę mi pomożecie z pomysłami.


Takie zrywy organizować będę co 12 miesięcy, na przełomie listopada i grudnia. Może uda się zbudować stałą i powtarzalną strategię, bo nie ukrywam, że dosyć mnie to stresuje. Oczywiście sam nadal deklaruję chęć finansowania forum i jeżeli nie uda się tego pospinać, to wszystko zostanie po staremu.

Z góry dziękuję za potencjalne pomysły oraz wsparcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaciejK87 napisał:

Może prowizja od używania giełdy?

Dzięki za pomysł, ale nie przejdzie. Trudne do wyegzekwowania i do tego zniechęcające. Wiele osób odpadnie, co przełoży się na drastyczne ograniczenie giełdy dla użytkowników. Nie mam wiary w taką inicjatywę, choć to nie znaczy, że nie mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, HAMAL napisał:

Zbiórka, nr konta i już

Nasza księgowa jak to słyszy, to dostaje czkawki - kwestia zbiórek w firmach to ciągle kontrowersyjny temat. Musimy to przepuścić przez kasę fiskalną, zapłacić podatek i VAT. To oznacza, że lepiej "coś" wirtualnego sprzedać (np konto na forum), niż organizować zbiórkę (przypominam, że Astropolis jest legalną inicjatywą, płacze i płaci podatki). Muszę sprawdzić, czy w naszym forumowym sklepie można zrobić produkt z dowlnie wpisywaną ceną. To by spełniło kryteria "zbiórki", a jednocześnie byłoby w pełni legitne podatkowo i prawnie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

 

Jako inżynier IT powiem jedno - wydaje mi się że można znacznie zoptymalizować te wydatki... 600 PLN/MC za serwer to dużo, analogicznie miesięczny koszt administracji / supportu.

Naprawdę sugeruję zapoznać się z aktualna ofertą firm hostingowych, w razie potrzeby służę pomocą na PW.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę zapytać skąd tak śladowy udział przychodów z reklamy? Jeżeli dobrze szacuję obecną oglądalność Astropolis na poziomie 300-400 tys. odsłon miesięcznie, to nie robiąc absolutnie nic - po prostu wpuszczając na strony reklamy Adsense, najlepiej za pośrednictwem agencji dostosowującej je za pomocą technik programmatic - powinniście wyciągnąć minimum 2-3 tys, rocznie. Do tego zlecenia pozyskane bezpośrednio od reklamodawców branżowych - wystarczy 2-4 duże kampanie rocznie aby pokryć ten pułap wydatków. Wiem że jest to rynek niszowy, zainteresowanych reklamą można policzyć na palcach - ale obrót sprzętem jest jednak spory. Nie wiem jakie obroty robią głowni polscy dostawcy, ale kontaktu można by szukać również bezpośrednio u producentów. Chyba że przyjęliście z góry założenie że reklama jest niemile widziana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sosna napisał:

Jako inżynier IT powiem jedno - wydaje mi się że można znacznie zoptymalizować te wydatki... 600 PLN/MC za serwer to dużo, analogicznie miesięczny koszt administracji / supportu.

Naprawdę sugeruję zapoznać się z aktualna ofertą firm hostingowych, w razie potrzeby służę pomocą na PW.

Przy obecnej oglądalności serwis jest już na granicy tego co może udźwignąć standardowy hosting nawet na SSD - trzeba by się liczyć z permanentnym przekraczaniem limitów bezpieczeństwa i uwalaniem bazy danych. Ale jakiś VPS za sto kilkadziesiąt złotych miesięcznie pewnie by to uciągnął.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sosna napisał:

Naprawdę sugeruję zapoznać się z aktualna ofertą firm hostingowych

Przed chwilą wynieśliśmy się z hostingu (miesiąc temu z dHosting, który ma być cudownie skalowalny - rewolucyjnie wręcz, ale... dupa, nic z tego dobrego nie wyszło), bo Astropolis jako silnik i kilkaset gigabajtów danych nie dawało rady na żadnym. Po przeniesieniu na dedykowany serwer wszystkie problemy ustąpiły, tak więc, nie chcę już słyszeć o żadnym hostingu (ostatnio płaciliśmy 100 zł miesięcznie, tanio... i co z tego). Co więcej, chcemy mieć też możliwość rozwijania usług na Astropolis i już nie chcę słyszeć, że "tego się nie da" (jak ostatnio z walką o Memcached, który jest podstawą w IPB).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hosting - co prawda nie wiem jakie jest obciążenie, ale jak ktoś pisze wyżej - warto rozważyć zmianę. EDIT: widzę, że jednak nie :D 

Mały offtopic - obecnie mamy 3 główne polskie fora astro - bardzo chętnie bym widział tylko jedno :) Każde z nich to praktycznie te same wątki, te same osoby, ta sama giełda... Szkoda, że ze względów zapewne "prywatnych" połączenie nie jest możliwe :) 

 

 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lulu napisał:

Czy mogę zapytać skąd tak śladowy udział przychodów z reklamy? Jeżeli dobrze szacuję obecną oglądalność Astropolis na poziomie 300-400 tys. odsłon miesięcznie, to nie robiąc absolutnie nic - po prostu wpuszczając na strony reklamy Adsense, najlepiej za pośrednictwem agencji dostosowującej je za pomocą technik programmatic - powinniście wyciągnąć minimum 2-3 tys, rocznie. Do tego zlecenia pozyskane bezpośrednio od reklamodawców branżowych - wystarczy 2-4 duże kampanie rocznie aby pokryć ten pułap wydatków. Wiem że jest to rynek niszowy, zainteresowanych reklamą można policzyć na palcach - ale obrót sprzętem jest jednak spory. Nie wiem jakie obroty robią głowni polscy dostawcy, ale kontaktu można by szukać również bezpośrednio u producentów. Chyba że przyjęliście z góry założenie że reklama jest niemile widziana?

Odnośnie AdSens, kilka lat temu robiliśmy taki eksperyment. Wnioski następujące:

1. Wycisnęliśmy 200 zł miesięcznie, co biorąc pod uwagę pkt 2 nie było warte grzechu

2. Wiele osób bardzo narzekało na syfiaste reklamy zupełnie nie związane z tematyką tego miejsca

 

Jeżeli zaś chodzi o producentów, to bez szans. Producenci pracują ze sklepami, a sklepy... do tej pory totalnie nie są zainteresowane płaceniem (i tak dostają ruch za darmo przez nasze linki). Mam nadzieję, że to się zmieni (o czym piszę w pierwszym poście), ale nie powiem, żebym tu był wielkim optymistą. Wyślemy ofertę z prezentacją projektu i wyników. Zobaczymy. Dam znać o wnikach :)

Reklama nie jest mile widziana, ale jeżeli byłaby w stanie przynosić min. 10K rocznie, to przekłnąłbym kompromis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dexter77 napisał:

Mały offtopic - obecnie mamy 3 główne polskie fora astro - bardzo chętnie bym widział tylko jedno :) Każde z nich to praktycznie te same wątki, te same osoby, ta sama giełda... Szkoda, że ze względów zapewne "prywatnych" połączenie nie jest możliwe

Konkurencja to nie jest zła rzecz. Każde forum jest inne i dzięki temu może spełniać potrzeby różnych osób.

Na ostatni miesiąc rozkład ruchu na forach wynosił (szacunkowo):

1. Astropolis: 120K

2. Astromaniak: 50K

3. ForumAstronomiczne: 15-20K (za mały ruch na większą pewność szacunkową).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No najlepiej na str. głównej jakiś button wsparcie na utrzymanie serwera.

Szczerze mówiąc jestem rok na AP i tutaj słyszę pierwszy raz, że jest coś takiego jak premium account.

Albo po prostu jakiś wątek otwarty numer konta bankowego i tyle jak każdy co miesiąc da po 5-10zł to nie zbiednieje.

A patrzę na statystyki forum to 25maja było online ponad 6000! Użytkowników.

Czyli stałych userow takich co codziennie wejdą mamy z 1000.

Myślę, że to by przeszło.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Adam_Jesion said:

Przed chwilą wynieśliśmy się z hostingu (miesiąc temu z dHosting, który ma być cudownie skalowalny - rewolucyjnie wręcz, ale... dupa, nic z tego dobrego nie wyszło), bo Astropolis jako silnik i kilkaset gigabajtów danych nie dawało rady na żadnym. Po przeniesieniu na dedykowany serwer wszystkie problemy ustąpiły, tak więc, nie chcę już słyszeć o żadnym hostingu (ostatnio płaciliśmy 100 zł miesięcznie, tanio... i co z tego). Co więcej, chcemy mieć też możliwość rozwijania usług na Astropolis i już nie chcę słyszeć, że "tego się nie da" (jak ostatnio z walką o Memcached, który jest podstawą w IPB).

Ok, może faktycznie zbyt pochopnie wypowiedziałem się nieznając wymagań... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dałoby się np. wyłączyć te ewentualne reklamy dla płatnych kont? Skoro ktoś na nie 'bardzo narzekał', to miałby tutaj wyjście. Za darmo to umarło, niestety, a ciężko faktycznie żebyście we dwójkę charytatywnie wykładali 20k. Doraźnie - chętnie kupię kubek albo koszulkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Do tego zlecenia pozyskane bezpośrednio od reklamodawców branżowych - wystarczy 2-4 duże kampanie rocznie aby pokryć ten pułap wydatków. Wiem że jest to rynek niszowy, zainteresowanych reklamą można policzyć na palcach - ale obrót sprzętem jest jednak spory.

Astropolis przekierowuje miesięcznie kilkanście tysięcy osób do danego sklepu astro (czyli ecommerce). Jaka jest wartość transakcyjna? :) Na Fb/Google za taką kampanię sklepu zaplaciłbym kilka, kilkanaście tysięcy zł miesięcznie, a ty mamy mega stargetowany i wartościowy ruch. Ale... po co płacić za coś, co się ma za darmo. Sklepy astro doceniłby wartość reklamy na forach tylko wtedy, jakby te fora odcieły ruch wychodzący do nich :P To by była wojna :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Qbszon napisał:

A dałoby się np. wyłączyć te ewentualne reklamy dla płatnych kont? Skoro ktoś na nie 'bardzo narzekał', to miałby tutaj wyjście. Za darmo to umarło, niestety, a ciężko faktycznie żebyście we dwójkę charytatywnie wykładali 20k. Doraźnie - chętnie kupię kubek albo koszulkę ;)

Dałoby się. Jesteś przekonany, że dałoby się wycisnąć w dzisiejszych czasach 2-3 tys. rocznie z AdSens? Jakoś trudno mi uwierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Adam_Jesion napisał:

1. Wycisnęliśmy 200 zł miesięcznie, co biorąc pod uwagę pkt 2 nie było warte grzechu

2. Wiele osób bardzo narzekało na syfiaste reklamy zupełnie nie związane z tematyką tego miejsca

(...)

Reklama nie jest mile widziana, ale jeżeli byłaby w stanie przynosić min. 10K rocznie, to przekłnąłbym kompromis.

Czyli tak jak to szacowałem - 2400 z reklam po wpięciu kodów Adsense. Po zastąpieniu ich kodami od agencji programmatic byłoby to już w okolicach 3200.  Tu jednak już coś... Wystarczyłoby z nawiązką na VPS gdyby szukać alternatywy dla dedyka.

 

Co do kosztów wizerunkowych i punktu 2. - ludzie stroszą się na reklamy wynosząc złe doświadczenia z dużych portali, które nie cofają się przed najbardziej nawet inwazyjnymi formatami reklamowymi - reklamy są w tle, utrudniają korzystanie ze strony itd. Ale przecież nie musi to tak wyglądać. Dodanie w nagłówku banera 750x100, wyświetlenie jednego czy nawet dwóch pionowych skyscraperów na pustych "boczkach" po lewej i prawej stronie interfejsu (akurat macie taką możliwość w przeciwieństwie do konkurentów rozciągających interfejs na pełen ekran), wstrzelenie małego banerka między posty - to nie utrudniłoby nikomu życia i korzystania ze stron w żaden realny sposób. W dodatku ci najbardziej krytycznie nastawieni do reklam i tak ich nie zobaczą, bo mają włączone adblocki - w Polsce używa ich ok. 38% internautów.

 

Jest oczywiście kwestia związku reklam z tematyką serwisu. To bardziej problem dla Was jako wydawcy niż dla użytkownika. Kiedyś Adsense był systemem kontekstowym, dobrze dostosowującym reklamy do treści strony, na czym wydawcy zależy zazwyczaj z powodów prestiżowych. Dziś stał się to głownie kanał retargetingowy - reklamy podążają za zainteresowaniami użytkownika bardziej niż za treścią strony. Wydawcy może się nie podobać że użytkownik zainteresowany golarkami zobaczy na Astropolis reklamę golarki - ale czy użytkownik powinien na to narzekać? Dyskusyjne...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Dasionek said:

 

Szczerze mówiąc jestem rok na AP i tutaj słyszę pierwszy raz, że jest coś takiego jak premium account.

 

A ja się przyznam że widziałem to ... ale minimalna kwota 221zl byla dla mnie trochę za duża. 

Nie wiem ile jest aktywnych osób na forum, ale patrząc na twoje statystyki, nie tylko mnie musiała odrzucić ta kwota. 

 

Tu pojawia się pytanie czy pakiet "Małego przyjaciela astropolis" kosztujący dużo mniej (50zl?) nie przyniósłby większych wpływów. 

Pytanie to w zasadzie powinno być skierowane do takich jak ja. Myślę że dużo łatwiej byłoby mi dorzucić się 50zl do utrzymania forum niż na raz rzucić 221zl.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reklamy na Astropolis pierwsze słyszę. Był jakiś baner, ale nic więcej. 

Z tego co pamiętam konta płatne były na rok, ale jako że nic nie wygasło zapewne wszyscy nie mają pojęcia żeby ponownie opłacić abonament. 

 

Adam jako prywatna osoba mógłbyś założyć jakąś zrzutke, a później przekazać to jako darowizna dla forum? 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.