Skocz do zawartości

Finansowanie Astropolis - prośba o pomoc


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, Adam_Jesion napisał:

PS. Zleciłem jeszcze raz księgowym zagwozdkę, jak w dziesieszym środowisku podatkowym i prawnym (a trochę się w ostatnich latach pozmieniało) można inaczej zaksięgować wasze wpłaty niż usługę/produkt (konto na forum). Jak tylko dostanę sensowną odpowiedź, to ją wdrożę.

Założyć związek wyznaniowy :flirt:

...i znowu zacznie się od Adama :read:

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2019 o 12:18, Adam_Jesion napisał:

Nasza księgowa jak to słyszy, to dostaje czkawki - kwestia zbiórek w firmach to ciągle kontrowersyjny temat. Musimy to przepuścić przez kasę fiskalną, zapłacić podatek i VAT. To oznacza, że lepiej "coś" wirtualnego sprzedać (np konto na forum), niż organizować zbiórkę (przypominam, że Astropolis jest legalną inicjatywą, płacze i płaci podatki). Muszę sprawdzić, czy w naszym forumowym sklepie można zrobić produkt z dowlnie wpisywaną ceną. To by spełniło kryteria "zbiórki", a jednocześnie byłoby w pełni legitne podatkowo i prawnie.

Że co? Darowiznę na rzecz firmy przez kasę fiskalną??? Ciekawy konstrukt. Poproś księgowego o dokładniejsze sprawdzenie, najlepiej u doradcy podatkowego.
Pozdrawiam!

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Gajowy napisał:

Że co? Darowiznę na rzecz firmy przez kasę fiskalną???

To nie o to chodziło ... tylko chodzi o zaksięgowanie pieniędzy "skądś" bo same w firmie się nie biorą (i nie mogą się brać) \

 

Ja tu jednak widzę tę jedyną opcje olania faktur i nie wrzucania tego w koszta ...  opłacenie z konta prywatnego bez rachunku lub rachunek imienny ...  trudno ... w koszta się nie wrzuci ale forum będzie miało wsparcie i w tym momencie każda zbiórka przejdzie ... ewentulane sprzednie czegoś wirtualnego to dodatkowy koszt 23% VATu ... lub usługi za 8% .....  

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, komprez napisał:

To nie o to chodziło ... tylko chodzi o zaksięgowanie pieniędzy "skądś" bo same w firmie się nie biorą (i nie mogą się brać) \

Firma może przyjmować darowiznę i rozpoznać ją normalnie jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Cytat

Ja tu jednak widzę tę jedyną opcje olania faktur i nie wrzucania tego w koszta ...  opłacenie z konta prywatnego bez rachunku lub rachunek imienny ...  trudno ... w koszta się nie wrzuci ale forum będzie miało wsparcie i w tym momencie każda zbiórka przejdzie ... ewentulane sprzednie czegoś wirtualnego to dodatkowy koszt 23% VATu ... lub usługi za 8% ..... 

Właściciel może też zorganizować zbiórkę prywatną, która zrekompensuje mu ponoszone koszty w firmie. Do 4902 zł od tej samej osoby w ciągu 5 lat darowizna jest całkowicie bez podatku.

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

PS. Zleciłem jeszcze raz księgowym zagwozdkę, jak w dziesieszym środowisku podatkowym i prawnym (a trochę się w ostatnich latach pozmieniało) można inaczej zaksięgować wasze wpłaty niż usługę/produkt (konto na forum). Jak tylko dostanę sensowną odpowiedź, to ją wdrożę.

Zwróć się do doradcy podatkowego. Udzielanie porad podatkowych przez księgowych często nie prowadzi do optymalnych rozwiązań, nie mówiąc już o tym, że jest zwyczajnie nielegalne :icon_rolleyes:.

Pzdr,
Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Podsumowując pomysły i aktualizując pierwotny plan:

1. upraszamy i wdrażamy łatwiejsze płatności (za konto), które będą forma wsparcia (liczę, że zbierzemy w ciągu najbliższych miesięcy 5000 z tej aktywności) + mocna promocja możliwości płacenia za AP.

Wiem, Adam, że się powtarzam, ale darowizna, w odróżnieniu od zapłaty za konto, nie podlega pod VAT.
Pzdr,

Gajowy
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OPP to "wyższy stopień" (wtedy można też czesać 1% pitu) ale można też być organizacją która nie jest OPP i dostaje darowizny od ludzi i nawet ci ludzie mogą je sobie potem odliczać od dochodu (obniżać podatek).

nie żeby to cokolwiek zmieniało skoro darowizn i tak jest 10x za mało :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, komprez napisał:

A co do tej kwestii ... to wystawianie FV przez Adama na cokolwiek to zapłaci VAT (min 8% usługa )  i koszta wzrosną ... więc strata kasy ... 

I tak płacę, bo przecież muszę to księgować (kasa fiskalna + paragon), więc podatkowo to dla mnie transparentne, czy faktura, czy nie. Bez znacznia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gajowy napisał:

Darowiznę na rzecz firmy przez kasę fiskalną???

Jaką darowiznę? Żadnej darowizny nie przyjmujemy. Sprzedajemy dostęp do płatnych kont o określonej cenie. 

To co sprawdzamy to inne możliwości prawidłowego zaksięgowania różnej wielkości wpłat niepowiązanych z produktem lub usługą. Szczerze - nie wiem, czy i w ogóle jest to możliwe. Dlatego nie wypowiadam się jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie rozumiem Adam koncepcji prowadzenia forum poprzez spółki zamiast podmiotów Ekonomii Społecznej typu fundacja lub stowarzyszenie. Skoro nie chcesz na tym zarabiać a efekt dydaktyczny jest tu mega widoczny,to już dawno powinieneś prowadzenie tego przerzucić na fundację i masz zwolnienie z art. 17  ust 1 pkt 4. Poza tym działalanośc fundacji ma ten plus że możesz się starać o środki publiczne.......Nikt chyba o tym nie wspominał. Napisać projekt ....setki głupszych dostają dofinansowanie. To jest droga do zminimalizowania kosztów a nie jakieś kubki......wtedy zbiórki publiczne też stoją otworem...Mówię to jak księgowy.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Jaką darowiznę? Żadnej darowizny nie przyjmujemy. Sprzedajemy dostęp do płatnych kont o określonej cenie. 

Moje zdziwienie dotyczyło wypowiedzi HAMALA i Twojego komentarza (link):
 

Cytat

HAMAL: Zbiórka, nr konta i już

 

Cytat

ADAM: Nasza księgowa jak to słyszy, to dostaje czkawki - kwestia zbiórek w firmach to ciągle kontrowersyjny temat. Musimy to przepuścić przez kasę fiskalną, zapłacić podatek i VAT.

I o to wszystko się rozbija. "Zbiórka, nr konta i już" - czytam jako możliwość przekazania darowizny na rzecz Twojej firmy (inna opcja: bezpośrednio na rzecz Ciebie). Wszelkie zbiórki traktowane są jako darowizny. W zasadzie tu nie ma co badać... W ten sposób zyskujesz równowartość podatku VAT, a wpłacający nie finansują przy okazji budżetu państwa.

Pzdr,
Gajowy
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Gajowy napisał:

I o to wszystko się rozbija. "Zbiórka, nr konta i już" - czytam jako możliwość przekazania darowizny na rzecz Twojej firmy (inna opcja: bezpośrednio na rzecz Ciebie). Wszelkie zbiórki traktowane są jako darowizny. W zasadzie tu nie ma co badać... W ten sposób zyskujesz równowartość podatku VAT, a wpłacający nie finansują przy okazji budżetu państwa.

Jak to wyrwiesz z kontekstu to faktycznie można tak zrozumieć. Moja odpowiedź dotyczyła faktu, że nie możemy wziąc po prostu przelewów od ludzi i tyle. Musi to przejść przez kasę fiskalną, czyli czytaj: łatwiej sprzedać produkt/usługę. W kwestii darowizn wpływających na konto sp. z o.o. nic nie wiem i to jest dokładnie to, w czym muszę się doinformować.

Jak są opodatkowane darowizny dla sp. z o.o.?

Jako ciekawostkę powiem ci, że np. operatorzy płatności (typu PayU, które mamy wdrożone), banuje konta jeżeli używasz systemu do pobierania darowizm. Zezwalają jedynie NGO'som. 

 

16 minut temu, JustinSullivan napisał:

W ogóle nie rozumiem Adam koncepcji prowadzenia forum poprzez spółki zamiast podmiotów Ekonomii Społecznej typu fundacja lub stowarzyszenie

Ale przecież już to dosyć klarownie wytłumaczyłem. Sam kilka postów wyżej napisałem, że wg mojego rozeznania najlepszą formą organizacyjną dla nas jest fundacja. Problem polega tylko na tym, że jak masz już kilka firm, to generowanie kolejnego podmiotu, który formalnie musisz prowadzić (księgowość, sprawozdawczość, etc.) jest czymś, czego nie chcesz robić. Najprościej jest mi to prowadzić przez istniejącą spółkę, która jest i która funkcjonuje. 

Ja wiem, że są dotacje, są granty, milion opcji. Zajmiesz się tym? Bo mi ledwie wystarcza czasu na ogarnianie kwestii technicznych. Życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem ci tak. Księgowością się zajmę. 
Pisaniem projektów nie bo tego nie robiłem i sie na tym nie znam. Weż pod uwagę, że teraz z rozmowy ze znajomą siedzącą w projektach unijnych uzyskałem info że skończyło się eldorado dla projektów unijnych i podobno następne lata to czas na projekty społeczne a nie autostrady. Czy to prawda...nie wiem...ale nie mam powodów nie wierzyć...bo to osoba siedząca od lat w projektach unijnych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PanMlotek napisał:

z deszczu pod rynnę :(

PayU ma najwyższe prowizje, proponowałbym zmianę na tpay, dotpay lub bluemedia

To nie takie proste. Musi je obsługiwać silnik IPB, albo znowu trzeba będzie szukać programisty, który je ręcznie wdroży w silniku. W PayU mamy wszystko 1,2% (teraz sprawdziłem w sytemie), w dotpay można zejść 0,9% za przelewy, ale karty sporo drożej. Więc na moją optykę - bez sensu zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.