Skocz do zawartości

Dew shield do newtona


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Moja tuba ma pająka cofniętego do wnętrza o jakieś 5 cm. Więc mogę powiedzieć, że mam 5 cm "fabrycznego" odrośnika.
W moich warunkach obserwacyjnych potrzeba posiadania odrośnika to raz, ale przydałby się też kawałek dłuższej "osłony przeciwsłonecznej" od światła lamp przy mojej ulicy. Niżej nad horyzontem na "cennym" kierunku ES - S  żółte światło od lamp sodowych hula po mojej tubie, co w wielu przypadkach dewastuje mi tło zbieranych klatek.

 

Szukałem jakiegoś gotowca i znalazłem coś takiego: https://www.astroshop.pl/odraszacze-elastyczne/omegon-odrosnik-8-225-245-mm-/p,45784
Teoretycznie powinien pasować do mojej tuby o średnicy zewnętrznej 238 mm. Ale pewności nie mam, poza tym nie wiem jak coś takiego sprawdzi się w praktyce. Cena może nie powala (340 PLN), ale nie jest to bardzo tanio.

 

Wykombinowałem więc sobie osłonę we własnym zakresie. W Castoramie kupiłem taśmę (chyba z PE) do zastosowań ogrodniczych o szerokości 19 cm, a w TME welurową tkaninę samoprzylepną https://www.tme.eu/pl/details/clt.30.001/akcesoria-akustyczne/4carmedia/

 

Po skrojeniu i sklejeniu elementów moja osłona wygląda tak.

dewshield3.jpg.a7e56ed04494050e11bbf274a6630963.jpg

 

Spasowałem osłonę tak, że wchodzi na lekki wcisk na obręcz czołową tuby. Jest bardzo lekka, więc nie mam mowy, żeby się zsunęła. Na tubie wygląda jak niżej.

dewshield1.jpg.a567ea41e94d0131b4d8797abcc2aa60.jpg

dewshield2.jpg.87f452e0b1a2d731977ed661464786b9.jpg

Mam więc za kilkadziesiąt złotych i dwie godziny zabawy osłonę przystającą do moich oczekiwań. Zobaczymy, jak sprawdzi się w praktyce.
Idea może spodoba się koledze @_Spirit_, bo wiem że w swojej nowej tubie hiperbolicznej cierpi na zupełny brak osłony. ;)

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, diver napisał:

W Castoramie kupiłem taśmę (chyba z PE) do zastosowań ogrodniczych o szerokości 19 cm

Możesz coś więcej o tym? Jakiś link do artykułu ze sklepu online Castoramy? Szukałem, ale nie znalazłem. Wiem, że mogę zastosować cokolwiek innego, ale to żebrowane coś wygląda sensownie. Rozumiem, że zrobiłeś odrośnik na 19cm, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, ryszardo napisał:

Będzie OK. Ja to samo zrobiłem z karimaty wewnątrz czarnej na zewnątrz- karbon! :)

No to masz przynajmniej na zewnątrz karbon, u mnie szara lipa. :)

Były też taśmy ciemnozielone,  ale wybrałem szarą, żeby pasowała do silvertejpa. :)

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zdzichu napisał:

Możesz coś więcej o tym? Jakiś link do artykułu ze sklepu online Castoramy? Szukałem, ale nie znalazłem. Wiem, że mogę zastosować cokolwiek innego, ale to żebrowane coś wygląda sensownie. Rozumiem, że zrobiłeś odrośnik na 19cm, tak?

W Castoramie kupowałem w realu, nie przez internet. Niestety wyrzuciłem paragon, więc nie wskażę Ci dokładnie artykułu. W dziale ogrodniczym takie taśmy były w dwóch kolorach: ciemnozielonym i szarym. Jakie jest "dedykowane" zastosowanie takiej taśmy, nie wiem. Może jakieś obrzeże na rabatkę?

Taśma jest elastyczna, więc łatwo zwinąć ją w walec. Użebrowanie podnosi stabilność powierzchni.

Taśma ma 19 cm szerokości. Jak widać na fotce 2 cm zostawiłem na wcisk na obręcz tuby. Więc "produktywna" długość osłony wynosi 17 cm.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śpieszę donieść, że moja osłona sprawdziła się już doskonale jako osłona "przeciw latarniowa". Czynne 17 cm walca na moim UNC1000/f5 skutecznie zapobiega wpadaniu do tuby światła latarń ulicznych, a tło w kadrze zamiast żółtego robi się ciemne. Mam jednak wrażenie, że te dodatkowe 17 cm spowodowało widoczne regularne winietowanie. Będę to jeszcze testował - może trzeba będzie nieco skrócić walec?...

Nie miałem okazji sprawdzić osłony jako odrośnika, bo podczas testowej sesji trochę powiewało, więc rosa nie siadała. W wietrznych warunkach z taką osłoną mam pewien problem, bo robi za "spinaker". Część klatek (gdy podmuchy były silniejsze) była poruszona. Więc z taką osłoną to na wietrze kiepsko.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.