Skocz do zawartości

Nasadka bino + Mak 127 - jakie parki?


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, powoli przymierzam się do kupna nasadki bino WO dla Mak 127.
Chciałbym poznać wasze opinie, które parki sobie cenicie najbardziej i dlaczego?

Obserwacje planet i Księżyca.
(WO posiada w zestawie 20mm, ale proszę się tym nie sugerować).

 

 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniając jego aperturę nie schodziłbym poniżej 15 mm. Księżyc 100x będzie jeszcze OK, ale planety już stracą sporo światła, tutaj szukałbym czegoś ok. 16-17 mm. Z budżetowych i dobrze sprawdzających się tutaj szkieł zaproponowałbym Sky-Watcher WA-66 w ogniskowych 15 i 20 mm.

 

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sebastian Ś. tak wiem, zapomniałem o tym napisać. W zasadzie będzie to głównie kątówka 1,25" (90 stopni i 45 stopni), sporadycznie 2". Z tego co kojarzę wygląda to mniej więcej tak:

1500 mm - kątówka 1,25"
1800 mm - kątówka 2"
2100 mm - kątówka 1,25" + binoviewer
2400 mm - kątówka 2" + binoviewer

Widzę, że po raz kolejny pada propozycja bco 10 i 18 jako przyzwoity zestaw pod bino do maka. Nie przeszkadza małe pole?
W zestawie jest WA 20mm, mam parkę 15 mm gso sv, będę może też miał okazję porównać to z 18 BCO.

Mimo wszystko pytam o wasze zdanie i preferencje na forum ;-) Nic nie zastąpi doświadczenia. Ostatecznie chciałbym pozostać przy jak najmniejszej ilości szkieł.

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.
3 godziny temu, arek_ilawa_olsztyn napisał:

Uwzględniając jego aperturę nie schodziłbym poniżej 15 mm. Księżyc 100x będzie jeszcze OK, ale planety już stracą sporo światła, tutaj szukałbym czegoś ok. 16-17 mm. Z budżetowych i dobrze sprawdzających się tutaj szkieł zaproponowałym Sky-Watcher WA-66 w ogniskowych 15 i 20 mm.

 

Hmm myślę, że ZW do planet 0.8-1.5 to norma (niektórzy nawet lubią 0.6-0.7). Na Jowiszu to mniej światła właśnie czasem pokazuje szczegóły. Spokojnie można użyć 150x w Maku 127 ale przy dobrych warunkach, najczęściej używałem 100x ale głównie ze względu na seeing. Do bino może faktycznie lepiej poszukać czegoś w okolicach 12mm co da ZW 0.7-0.8 , tylko w takiej ogniskowej nie łatwo o tak tanie i dobre okulary planetarne okulary jak BCO. Zacząłbym od BCO 18, zmierzył dokładnie ZW i na tej podstawie dobrał okulary pod planety, tak żeby być w okolicach 140-150x, ale to może Ci się nie przydać w najbliższym czasie ;)

 

Co do pola to kwestia preferencji, mi BCO18 bardzo pasują, opierasz się na nich, wygodne ER i osłonki, odcięcie kompletne, pole mi odpowiada :) 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Z dobrych 12mm do planet jeszcze Fujijama HD ortho i inne ortho ale już z giełd. Tylko trzeba mieć świadomość że możesz ich długo nie wykorzystać, planety nisko, ciężko takie powiększenia wyciagac, rzadko się trafiają warunki. Myślę że jako pierwsza parka właśnie bco 18 bo na pewno się przyda. 

 

Kup bino, włóż te okulary co masz i zmierz ZW i wtedy będzie kombinowanie do tej ogniskowej. Może warto będzie trochę skrócić tor jakimś pryzmatem 1,25" i przysunąć bliżej tuby, a może te 15 i 20 Ci wystarcza i będziesz zadowolony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Maka 127 SW (Sky-Watcher) przez dłuższy czas. Moim zdaniem podstawowy komplet do tego teleskopu to parki: 15mm, 20mm i 25mm. I ewentualnie 12mm na specjalne okazje, ale tej ogniskowej w bino  bardzo rzadko używałem, ponieważ wolę jaśniejsze obrazy. Mak 127 nie jest wymagającym optycznie teleskopem. Doskonale sprawdzały się w nim budżetowe SW WA 15mm i 20mm 66* - wygodne, kontrastowe, z dużym polem widzenia i bardzo dobrą jak na tę cenę transmisją ("jasne") no i tanie. Cena sklepowa ok. 130 zł za nówkę, a na giełdzie jeszcze taniej. Jeżeli chodzi o 25mm, to można poszukać przyzwoitych Plossli albo Kellnerów. Na pocżątku miałem kitowce 25mm i też dawały radę, ale tylko na początku. Po porównaniu z trochę droższymi okularami 25mm od razu poszły w odstawkę. W tym przypadku im mniej soczewek, tym lepiej (ale pod warunkiem, że mają dobre warstwy przeciwodblaskowe). 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

Mi nie przeszkadza ;)

 

Ogólnie te BCO 32 jak się patrzę na wprost bez niczego to już sprawiają wrażenie winiety (field stop mi zasłania), można to ustawić prawdopodobnie  pod siebie ale mi się nie chce ;) https://www.cloudynights.com/topic/574997-battle-of-the-32s-baader-vs-gso-plössls/.

 

Jak popatrzysz na krawedź w bino to tak jak na zdjeciu ktore wrzuciłem. 

Edytowane przez Sebastian Ś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebastian Ś. napisał:

Mi nie przeszkadza ;)

 

Ogólnie te BCO 32 jak się patrzę na wprost bez niczego to już sprawiają wrażenie winiety (field stop mi zasłania), można to ustawić prawdopodobnie  pod siebie ale mi się nie chce ;) https://www.cloudynights.com/topic/574997-battle-of-the-32s-baader-vs-gso-plössls/.

 

Jak popatrzysz na krawedź w bino to tak jak na zdjeciu ktore wrzuciłem. 

Kusi taki mniejszy power w porównaniu do 25mm, wineta nie jest jakaś wielka :) 

Edytowane przez dexter77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Sebastian Ś.

U mnie one się nie blokują jak mają rowki, wręcz przeciwnie, latają luźno. Trzeba robić kombinacje alpejskie żeby taki okular zamontować a i tak zaraz się poluzni. Sposoby z taśmą etc można sobie darować osiowość wątpliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.