Skocz do zawartości

Astropolis jako Organizacja Pozarządowa - nowa ekscytująca przygoda


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Alice napisał:

Również, a nie ma wśród wymienionych punktów nic o ochronie ciemnego nieba w Polsce. Może warto być podziałać w temacie enklaw ciemnego nieba, których coraz mniej?

Nie wykluczam, choć mam wrażenie, że ten temat jest już dosyć mocno zaadresowany przez inne organizacje. Z drugiej strony to jest temat, który z natury będzie przewijał się we wszystkich aktywnościach Fundacji w sposób naturalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Wczoraj miałem dodać do starego tematu pomysł nt. stowarzyszeń co mógłby być jakimś rozwiązaniem ale dziś po analizie różnic między fundacjami a stowarzyszeniami jestem za Twoim pomysłem. Krótko mówiąc w różnice są w działalności zarobkowej, stowarzyszenia tego nie mogą robić więc byłyby nici z wydruków, kubków, koszulek czy wyjazdów do Namibi na których forum (tfu. fundacja) mogłaby zarabiać :).


Jakby ktoś chciał zagłębić temat to jest tego pełno.

https://poradnik.ngo.pl/jak-rozpoczac-dzialalnosc-spoleczna-stowarzyszenie-czy-fundacja-po-co-rejestracja

https://www.infor.pl/prawo/gmina/dzialalnosc-gospodarcza/287492,Czym-rozni-sie-stowarzyszenie-od-fundacji.html

 

Czekamy więc na decyzje ws zbiórek :) , to forum po 16u latach jest integralną częścią życia, w sumie znam je dłużej od swoich dzieci i nie wyobrażam sobie jego zamknięcia.

 

ps. pamiętam jak co kilka lat martwiłeś się że inne media przejmą forum, dobrze że nie miałeś racji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Darek_B napisał:

Wczoraj miałem dodać do starego tematu pomysł nt. stowarzyszeń co mógłby być jakimś rozwiązaniem ale dziś po analizie różnic między fundacjami a stowarzyszeniami jestem za Twoim pomysłem. Krótko mówiąc w różnice są w działalności zarobkowej, stowarzyszenia tego nie mogą robić więc byłyby nici z wydruków, kubków, koszulek czy wyjazdów do Namibi na których forum (tfu. fundacja) mogłaby zarabiać :).

ależ stowarzyszenie może prowadzić działalność i może zarabiać tylko musi zarobek przeznaczać na działalność statutową.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, szuu napisał:

ależ stowarzyszenie może prowadzić działalność i może zarabiać tylko musi zarobek przeznaczać na działalność statutową.

Dokładnie tak samo, jak fundacja z wpisem KRS. Fundacja może zarabiać tylko i wyłącznie na swoją działalność statutową, nie może wypłacać dywidendy, zysków, etc do właścicieli, bo ich nawet nie posiada. 

 

Zgodnie z art. 5 ust. 5 ustawy o fundacjach„Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów.” Działalność gospodarcza jest jedynie działalnością uboczną, służącą pozyskiwaniu środków finansowych na prowadzenie działalności statutowej.


Główna różnica między stowarzyszeniem, a fundacją jest taka, jak ktoś fajnie w jakimś artykule podsumował: "Jak jest was kilku kolegów, nic nie macie, ale chcecie coś zrobić, to stowarzyszenie. Jak jest jakiś majątek, na bazie którego ma coś dalej powstać, to fundacja". 

Uproszczone podsumowanie, ale w jakimś sensie oddaje różnice. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Darek_B napisał:

No to pytanie do znawców co w tej sytuacji jest korzystniejsze?

Nie ma takiego dylematu. Prawdopodobnie wykorzystam do tego celu fundację, którą już posiadam (nieaktywną do tej pory). Co prawda miała służyć do czego innego, ale statut jest bardzo zbliżony z potrzebami, więc mogę ją "poświęcić". Muszę tylko w niej posprzątać zarząd i radę. Powinno pójść szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Alice napisał:

Również, a nie ma wśród wymienionych punktów nic o ochronie ciemnego nieba w Polsce. Może warto być podziałać w temacie enklaw ciemnego nieba, których coraz mniej?

Noo, a to już można byłoby podciągnąć pod ochronę środowiska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe.

Dyskusja zaczęła się od zbyt wysokich kosztów utrzymania Astropolis, a skończyła się na rozwiązaniu jeszcze droższym :)
Fundacji nie da się prowadzić za darmo, a samo dodanie do nazwy słowa Fundacja nie zwiększy przychodów.

Jest jeden plus. Fundacje muszą publikować pełne sprawozdania finansowe - zwiększy to transparentność i wiarygodność danych podawanych przez administrację forum.

Edytowane przez ScopeDome
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

No to pytanie do znawców co w tej sytuacji jest korzystniejsze?

Mówi się: "Masz pieniądze - zakładaj fundację, masz przyjaciół - stowarzyszenie". Powiedzenie milczy natomiast co w sytuacji, gdy masz jedno i drugie :uhm:

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Formalna transformacja na Fundację da wam jeszcze więcej tej transparentności. Przestaniemy być właścicielami tego, co tworzycie.

Adam, nie wiem czy to nie jest pochopny pomysł. Mnie nie przeszkadza, że płacę Twojej firmie. Dla mnie ważne jest, żeby forum było żywe i rozwijało się. Pokazałeś "wrota" swojego biznesu i powiedziałeś, gdzie jest tam Astropolis. Tym samym stałeś się dla mnie transparentny. I nie przeszkadza mi formuła "właścicielska" forum. Księgowo można to jak najbardziej ogarnąć.

 

Jest może jeden ważny argument przemawiający za oddaniem miejsca dyskusji tej społeczności w "publiczne władanie".  Gdyby firmie Life Planet sp. z o.o. znudziła się zabawa w to forum, albo stałoby się coś innego uniemożliwiającego z punktu widzenia spółki kontynuację tej działalności, to całe zaangażowane w zabawę towarzystwo zostałoby na lodzie.

 

I znów z ciekawości pytanie, kto będzie fundatorem? Adam Jesionkiewicz jako osoba prywatna, czy LifePlanet sp. z o.o.? ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałbym jeszcze do statutu prowadzenie działalności szkoleniowej. 

 

6 godzin temu, ScopeDome napisał:

Bardzo ciekawe.

Dyskusja zaczęła się od zbyt wysokich kosztów utrzymania Astropolis, a skończyła się na rozwiązaniu jeszcze droższym :)
Fundacji nie da się prowadzić za darmo, a samo dodanie do nazwy słowa Fundacja nie zwiększy przychodów.

Jest jeden plus. Fundacje muszą publikować pełne sprawozdania finansowe - zwiększy to transparentność i wiarygodność danych podawanych przez administrację forum.

 

Myślę, że wcale nie droższym.  Astropolis to jest wspólne dobro, więc dużo rzeczy można przeprowadzać bez ponoszenia kosztów finansowych. Znajdą się ksiegowi, prawnicy którzy pomogą bezinteresownie. Można włączyć wolontariat w niektóre projekty pamietając tylko o tym by wolontariusz nie miał związku z działalnością gospodarczą.  NGO to najlepsze rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety tu sprawa nie jest prosta. Fundacja musi prowadzić działalnośc przez 2 lata co najmniej i jeśli będzie to nowy podmiot to nie,  jeśli Adam ma fundację działającą od ponad 2 lat to może też się postarać o wpis do OPP....oczywiście jak zawsze pod pewnymi warunkami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

 

Polecam zapoznać się z działalnością fundacji Nicolaus Copernicus z Truszczyn, ostatnio organizowali za pomocą środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Narodowe Wyprawy na Zaćmienia Słońca USA, Chile, a w zeszłym tygodniu wyprawę na La Palma z okazji Tranzytu Merkurego wraz z prof. Niedzielskim, ściśle działają z programem TVP Astronarium, dlatego warto może skontaktować się z Bogumiłem Radajewskim (prowadzącym Astronarium) z pewnością pomógłby, rozpowszechnić wiedzę na temat Fundacji Astropolis w telewizji. Adam ma rację fundacja to zupełnie inne możliwości i dofinansowania zewsząd i naprawdę można zrobić fajne rzeczy.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ScopeDome napisał:

Bardzo ciekawe.

Dyskusja zaczęła się od zbyt wysokich kosztów utrzymania Astropolis, a skończyła się na rozwiązaniu jeszcze droższym :)
Fundacji nie da się prowadzić za darmo, a samo dodanie do nazwy słowa Fundacja nie zwiększy przychodów.

Jest jeden plus. Fundacje muszą publikować pełne sprawozdania finansowe - zwiększy to transparentność i wiarygodność danych podawanych przez administrację forum.

Jacku, tak, masz rację - Fundacja to zdecydowanie droższy i bardziej skomplikowany model do prowadzenia forum, ale... tylko w sytyacji, w ktrórej miałoby się dziać tylko i wyłączonie to, co działo się do tej pory - czyli tylko prowadzenie forum (serwer, animacja społeczności, tyle...). Więc jeżeli to miałoby się nie zmienić, to faktycznie byłby to poroniony pomysł. Zerknij jednak, co chcemy zrobić. Znacząco to wykracza poza wszystkie działania dotychczasowe.

Mówić o transparentności, to pomysł dotyczy wykorzystania innej mojej fundacji: https://rejestr.io/krs/546739/fundacja-smart-cities

 

W tygodniu mam spotkanie z prawnikami, którzy wytłumaczą mi wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania (vs. fundowanie nowej fundacji). Żeby zacząć działać, to nie muszę od razu nawet statutu zmieniać, bo pokrywa się bardzo dobrze z zakresem "startowym".

 

2 godziny temu, JustinSullivan napisał:

Niestety tu sprawa nie jest prosta. Fundacja musi prowadzić działalnośc przez 2 lata co najmniej i jeśli będzie to nowy podmiot to nie,  jeśli Adam ma fundację działającą od ponad 2 lat to może też się postarać o wpis do OPP.

Dokładnie. "Stara" fundacja ma już swój czas, co wiele rzeczy upraszcza. Data rejestracji 5 marca 2015 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Auron84 napisał:

Polecam zapoznać się z działalnością fundacji Nicolaus Copernicus z Truszczyn, ostatnio organizowali za pomocą środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Narodowe Wyprawy na Zaćmienia Słońca USA, Chile, a w zeszłym tygodniu wyprawę na La Palma z okazji Tranzytu Merkurego wraz z prof. Niedzielskim, ściśle działają z programem TVP Astronarium, dlatego warto może skontaktować się z Bogumiłem Radajewskim (prowadzącym Astronarium) z pewnością pomógłby, rozpowszechnić wiedzę na temat Fundacji Astropolis w telewizji. Adam ma rację fundacja to zupełnie inne możliwości i dofinansowania zewsząd i naprawdę można zrobić fajne rzeczy.

To jest jeden z najmocniejszych argumentów. Otwierają się szerokie możliwości współpracy z różnymi podmiotami z przestrzeni NGO'sów, miast, mediów, ale nawet dużych biznesów korporacyjnych, które w ramach CSR mogą wspierać społeczne inicjatywy. Nie mogą natomiast tego zrobić z inną sp. z o.o., co wydaje się oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.