Jump to content
Adam_Jesion

Astropolis jako Organizacja Pozarządowa - nowa ekscytująca przygoda

Recommended Posts

OPP to zdecydowanie dobry kierunek - prawdopodobnie wielu z nas "kliknie" 1%, jeśli będzie takowa możliwość!

I jeszcze jedno: wątek zaczyna się od filmu z Jodłowa - świetny, ale (moim zdaniem) pierwszy film Patryka "O latających montażach" był lepszy!? Jest jeszcze gdzieś???

12 minut temu, Tom-cio napisał:

I jeszcze jedno: wątek zaczyna się od filmu z Jodłowa - świetny, ale (moim zdaniem) pierwszy film Patryka "O latających montażach" był lepszy!? Jest jeszcze gdzieś???

Nie udało mi się go zlokalizować.

12 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Mnie też nie :(

4 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

W internetach nie ma po nim śladu.

Mimo że zlot w Roztokach w 2010 roku to jeden z niewielu zlotów który opuściłem to na dysku znalazłem kopię tego filmu.

Zapytam Patryka czy mógłby opublikować film lub czy mógłbym go sam gdzieś wrzucić.

• Like 1

Cześć.
Rzadko tu bywam ostatnio, zajęty sprawami nowych, ciekawych dróg życiowych i wyzwań. I zdawało mi się, że właśnie mój pociąg astronomiczny wjechał na bocznicę, a trasa do miejscowości Astro została zmieniona, a ja nie wiem, czy mam paliwo, żeby szukać innej.
Myślałem sobie też, że na tym etapie mógłbym zacząć działalność edukacyjną jako wolontariusz. W takim sensie, żeby spotykać się z ludźmi i pokazać im trochę astronomii.
A tu bach! Astropolis zamienia się w fundację. Nie znam się na działaniu fundacji, ale widzę ten krok jako coś ciekawego, przełomowego, jako nowe, duże wyzwanie.

Mogę się polecić! Jeśli w najbliższej przeszłości Fundacja Astropolis będzie poszukiwać otwartych osób do prowadzenia spotkań, prelekcji itp, to proszę mnie wpisać od razu na listę!
Potrafię przekazywać zamiłowanie do astronomii w sposób otwarty, swobodny, jasny i przyjazny, mam doświadczenie zwłaszcza w pracy młodzieżą. Jakiś czas temu nabyłem też pewne doświadczenie w prowadzeniu zajęć z "młodzieżą trudną" (dom dziecka). A że właśnie zacząłem przygotowywać swego rodzaju ofertę... to wstrzeliłem się chyba we właściwy czas! :)

*Adnotacja:
Nie jest to reklama, oficjalne CV, ani aplikacja o pracę :D

Edited by wimmer
  • Like 3
  • Love 1

Godzinę temu, wimmer napisał:

Cześć.
Rzadko tu bywam ostatnio, zajęty sprawami nowych, ciekawych dróg życiowych i wyzwań. I zdawało mi się, że właśnie mój pociąg astronomiczny wjechał na bocznicę, a trasa do miejscowości Astro została zmieniona, a ja nie wiem, czy mam paliwo, żeby szukać innej.
Myślałem sobie też, że na tym etapie mógłbym zacząć działalność edukacyjną jako wolontariusz. W takim sensie, żeby spotykać się z ludźmi i pokazać im trochę astronomii.
A tu bach! Astropolis zamienia się w fundację. Nie znam się na działaniu fundacji, ale widzę ten krok jako coś ciekawego, przełomowego, jako nowe, duże wyzwanie.

Mogę się polecić! Jeśli w najbliższej przeszłości Fundacja Astropolis będzie poszukiwać otwartych osób do prowadzenia spotkań, prelekcji itp, to proszę mnie wpisać od razu na listę!
Potrafię przekazywać zamiłowanie do astronomii w sposób otwarty, swobodny, jasny i przyjazny, mam doświadczenie zwłaszcza w pracy młodzieżą. Jakiś czas temu nabyłem też pewne doświadczenie w prowadzeniu zajęć z "młodzieżą trudną" (dom dziecka). A że właśnie zacząłem przygotowywać swego rodzaju ofertę... to wstrzeliłem się chyba we właściwy czas! :)

*Adnotacja:
Nie jest to reklama, oficjalne CV, ani aplikacja o pracę :D

Wspaniale. Odnotowano. Dzięki za ten gest <3

Czy mamy tu prawnika/kancelarię, która chciałaby wspierać Fundację w aspektach formalno-prawnych (od rejestracji/przekształcenia po sprawy bieżące)? Nie mówić, że całkowicie za darmo (wiem, wszystko kosztuje), ale może w ramach jakiejś specjalnej oferty, baterteru, itp?

W ramach transparentności wrzucam tabelkę z ostatniego "zrywu", który aktualnie jest zatrzymany - do czasu ukonstytuowania się fundacji. Ostatnio poszedł przelew za 3 miesiące serwera (ok 2000 zł brutto plus admin forumowy), więc akurat temat się pokrywa. Kolejne kroki finansowe wykonamy już w Fundacji - mam nadzieję :) Będziemy mogli wtedy zbiórki docisnąć mocniej i nie tracić kasy na podatki (w tym VAT).

image.png

• Like 1

W dniu 15.11.2019 o 20:11, Alice napisał:

Również, a nie ma wśród wymienionych punktów nic o ochronie ciemnego nieba w Polsce. Może warto być podziałać w temacie enklaw ciemnego nieba, których coraz mniej?

Tworzenie obszarów wolnych od LP wydaje mi się ciężką sprawą bo wymaga praktycznie wyłączenia części terenów z obrotu albo przynajmniej nałożenia dużych restrykcji (chociaż może nie do końca rozumiem jak takie enklawy działają). Wydaje mi się (oczywiście jak by były możliwości) że lepszym krokiem byłaby pomoc z "nachalnymi ledowymi sąsiadami" na pewno dałoby się wypracować konkretną ścieżkę w  współpracy z ludźmi obeznanymi w prawie co robić w takich sytuacjach i nie wiem jak to wygląda w tym momencie, ale z tego co pamiętam to pozbycie się takowych generatorów łuny z podwórka sąsiada raczej graniczy z cudem. Może w przyszłości regulacja przepisów dot. inwazyjnych metod oświetleniowych byłaby możliwa jeśli fundacja miałaby stworzoną pozycje?

Edited by Za(KS)t

W dniu 19.11.2019 o 23:59, Za(KS)t napisał:

Tworzenie obszarów wolnych od LP wydaje mi się ciężką sprawą bo wymaga praktycznie wyłączenia części terenów z obrotu albo przynajmniej nałożenia dużych restrykcji (chociaż może nie do końca rozumiem jak takie enklawy działają). Wydaje mi się (oczywiście jak by były możliwości) że lepszym krokiem byłaby pomoc z "nachalnymi ledowymi sąsiadami" na pewno dałoby się wypracować konkretną ścieżkę w  współpracy z ludźmi obeznanymi w prawie co robić w takich sytuacjach i nie wiem jak to wygląda w tym momencie, ale z tego co pamiętam to pozbycie się takowych generatorów łuny z podwórka sąsiada raczej graniczy z cudem. Może w przyszłości regulacja przepisów dot. inwazyjnych metod oświetleniowych byłaby możliwa jeśli fundacja miałaby stworzoną pozycje?

Fundacja to bardzo dobra rzecz, aby składać różnego rodzaju petycje (moje przykłady - Petycje.pdf) i zapytania o postęp działania polskich władz w sprawie przeciwdziałania zjawisku light pollution w Polsce. Patrz mój ostatni post na forum w sprawie petycji: tutaj: Jeśli pod taką petycją podpisze się więcej osób ma ona oczywiście większą moc.

W szczególności jeśli przy pomocy jakiegoś prawnika udałoby się opracować dobrą petycję w sprawie inicjatywy ustawodawczej w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczenia świetlnego w Polsce (jak już  pisałem przygotowuję taką petycje, ale pewnie wyślę ją osobiście, a najlepiej byłoby aby podpisało się pod tym wiele osób)

Samo Ministerstwa Środowiska przyznaje, że sprawa ta jest słabo uregulowana w polskim prawie np.: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=41BCFC17  (sytuacja w sprawie nie zmieniła się od 2015 r. Treść interpelacji była taka )

Serdecznie zachęcam @Adam_Jesion aby fundacja od czasu do czasu wysłała jakieś zapytania, wnioski czy petycje w sprawie zmniejszenia light pollution w Polsce.

Przykładem była akcja  https://ciemneniebo.pl/pl/

w sprawie poprawki do rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422). : https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/ciemne-niebo-potrzebne-poparcie-dla-zmian-przepisach-2275.html

Jak pisałem na forum  Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, że rozpoczął on prace nad projektem nowego rozporządzenia określającego przepisy techniczno-budowlane dla budynków - warto ponowić prośby o zmiany o których pisało CiemneNiebo.

Edited by heweliusz
  • Like 2

Bardzo dobry pomysł z założeniem fundacji. Jeśli skupi się na propagowaniu astronomii to ma duże szanse na rozwój i oddziały w większych miastach.

Ciekawe czy można by było starać się o dofinansowanie z projektów?

6 minut temu, Limax7 napisał:

Ciekawe czy można by było starać się o dofinansowanie z projektów?

To jest jakieś 80% tej decyzji stworzenia fundacji. Marzy mi się, żeby Fundacja Astropolis stała się hubem do pozyskiwania środków na różne projekty członków społeczności (zarówno te stricte badawcze, jak i popularyzujące naukę i edukację ogólnie). Taki twór inkubacyjny. To się wydarzy na 100%.

Trzeba by się przeprosić z mediami społecznościowymi :-)

4 minuty temu, lulu napisał:

Trzeba by się przeprosić z mediami społecznościowymi :-)

czemu? :)

w tym roku gwiazdka przyszła wcześniej! :zakochany:

wreszcie będzie można tak naprawdę ostro i merytorycznie hejtować tego strasznego Jesiona za żerowanie na astrohobby i wyciąganie kasy od ludzi i państwa! :brawo:

• Thanks 1
  • Haha 2

15 minut temu, szuu napisał:

wreszcie będzie można tak naprawdę ostro i merytorycznie hejtować tego strasznego Jesiona za żerowanie na astrohobby i wyciąganie kasy od ludzi i państwa! 

Obawiam się, że będzie trochę trudniej, a na pewno mniej przyjemnie (odpowiedzialniość karna za pomówienie, czy zniesławienie członka zarządu Fundacji). Zrobi się z tego dodatkowy kanał przychodów dla fundacji ja cele społeczne :P Czuj się ostrzeżony :D

A tak na serio - bez znaczenia. Hejtowali, hejtują, będą hejtować. Znacznie istotniejsze są zawsze wyniki i efekty.

27 minut temu, Adam_Jesion napisał:

czemu? :)

Trudno realizować cele społeczne takie jak walka z LP nie wspierając ich działaniami PR, a te wymagają dziś nie tylko docierania z materiałami prasowymi do tradycyjnych mediów (co jest stosunkowo proste), ale przede wszystkim bardzo aktywnej obecności w SM. W sąsiednim wątku koledzy dyskutują o wysyłaniu petycji do urzędów w sprawie LP i skarżą się, że urzędnicy mają te pisma w poważaniu. Tak będzie, dopóki temat LP nie zostanie wprowadzony na "agendę" - nie trafi do szerszego obiegu medialnego wytwarzając w urzędnikach przekonanie, że muszą się liczyć ze świadomością społeczną i społecznym naciskiem w tej sprawie. Bez SM to jest dziś nie do zrealizowania.

31 minut temu, lulu napisał:

Trudno realizować cele społeczne takie jak walka z LP nie wspierając ich działaniami PR, a te wymagają dziś nie tylko docierania z materiałami prasowymi do tradycyjnych mediów (co jest stosunkowo proste), ale przede wszystkim bardzo aktywnej obecności w SM. W sąsiednim wątku koledzy dyskutują o wysyłaniu petycji do urzędów w sprawie LP i skarżą się, że urzędnicy mają te pisma w poważaniu. Tak będzie, dopóki temat LP nie zostanie wprowadzony na "agendę" - nie trafi do szerszego obiegu medialnego wytwarzając w urzędnikach przekonanie, że muszą się liczyć ze świadomością społeczną i społecznym naciskiem w tej sprawie. Bez SM to jest dziś nie do zrealizowania.

A tak, pełna zgoda. Tylko, że ja osobiście z SM nie muszę się przepraszać, używam jest dosyć intensywnie w innych swoich działaniach. Faktem jest, że w przypadku AP traktowaliśmy je dosyć po macoszemu. Trzeba będzie trochę poszerzyć zasięg.

Adam, upewnij sie z prawnikami, jaki wplyw zmiana statusu na fundacje bedzie miec (o ile) na gielde jaka mamy na forum.

Pozdrawiam.

• Like 1

51 minut temu, JustinSullivan napisał:

Z giełdy nie pobiera się przecież żadnych profitów, więc nie ma to żadnego wpływu na działalnośc fundacji. 

Fundacja będzie zarejestrowana w KRS, więc jak najbardziej będzie prowadziła działalność gospodarczą. Oczywiście zyski musi wydawać na statutową działalność, ale to jasne jak Słońce.