Skocz do zawartości

Problem z kalibracją


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dziwaczny problem. Otóż próbuję skalibrować materiał z filtrów LRGB z ASI1600 w DSS. Wrzucam następujące klatki:

-lighty 30s z gainem "highest dynamic range"

-darki 30s z gainem "highest dynamic range"

-biasy "highest dynamic range"

-flaty  "unity gain"

-jako dark flata mam biasa "unity gain"

 

Metoda ta sprawdza się przy L i R. Różny gain lightów i flatów jest "wyrównywany" dzięki dwóm odpowiadającym biasom, co faktycznie działa, bo bez nich mam nadkorekcję winiety.

Problem jest w G i B. Otóż w tle pojawia się jakby "cirrus", którego nie ma na zdjęciach, na klatkach kalibracyjnych i generalnie nigdzie, a on cudownie powstaje. Cirrusa nie ma, gdy usunę z kalibracji co najmniej dark flata (biasa) lub więcej z klatek kalibracyjnych. "Cirrus" wygląda tak:

image.thumb.png.8c37ad96b04cc02b77ed31dcb97f803d.png

Ktoś ma pomysł, co się dzieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawka: Już sam dark, bez innych klatek kalibracyjnych, powoduje ten efekt. Ale master dark wygląda tak:

image.thumb.png.8072bbd40e68523fdc427da6223a1572.png

Dziwacznie, ale chyba tak powinien przy minimalnym gainie. W każdym razie, nie widzę możliwości, żeby taki dark wprowadził do obrazu łagodny kształt "cirrusa". A może ten cirrus faktycznie jest na zdjęciach, a dodanie darka go uwydatnia? Dziwne, bo bez darka nie widzę nawet śladu po nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozciagnij Darka w Pixie i zobacz może dostał lewego światła. Nie bardzo wierzylbym w to co pokazuje Maxim. 

 

Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to wypalenie dark flata, a nie stosowanie biasa. 

 

Edit. 

Zrob kalibracje w Maximie, a nie DSS. 

Czy w DSS masz zaznaczone żeby pliki fits traktowała jako zdjęcia mono? 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tayson napisał:

Rozciagnij Darka w Pixie i zobacz może dostał lewego światła. Nie bardzo wierzylbym w to co pokazuje Maxim. 

Jest czysty, pokazuje to samo, co Maxim. Zresztą, wzór cirrusa jest inny na G i B.

2 godziny temu, Tayson napisał:

Czy w DSS masz zaznaczone żeby pliki fits traktowała jako zdjęcia mono? 

Ta pierwsza opcja? Jest ok.

image.png.64479cc5098fd1d8a904923546946e07.png

2 godziny temu, Tayson napisał:

Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to wypalenie dark flata, a nie stosowanie biasa. 

Czas naświetlania flatów jest rzędu 1/20s, no ale mogę spróbować.

2 godziny temu, Tayson napisał:

Zrob kalibracje w Maximie, a nie DSS. 

Spróbuję.

 

Przekonuję się jednak do stwierdzenia, że to faktycznie jakaś ultra słaba chmura, która jest na zdjęciach i ujawnia się na skalibrowanym stacku. G i B były robione jako ostatnie, więc mogła przyjść. Tylko nie daje mi spokoju, że nie widać jej ani na pojedynczych klatkach, ani stacku bez kalibracji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem w DSS dwa "stacki" po jednej różnej klatce (z kalibracją) i na obu wyszedł inny wzór cirrusa. Sugeruje to, że jednak są to fizyczne chmury. Ale nie potrafię powtórzyć tego w Maximie, nie wiem jak się tam kalibruje flaty. 

Tomek, dasz radę zerknąć na klatki? Wrzuciłem mastery i 4 lighty: https://drive.google.com/file/d/1aPY7avGZBTDbpfPxPImwx62wARZsirdi/view?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kalibrujac flatem wszystko sie rozjezdza. niezaleznie ktorego biasa uzyje.

image.png.658ead755f40b811d00ace59a6737af7.png

image.png.8632f61d47bf3bb6c41224a8992fbe0e.png

 

zwykle ABE daje rade,

image.thumb.png.3b3ec451ce5c451f12ff1407d9678e6b.png

 

w naglowku flata widze ze zrobiles go w DSS 'DeepSkyStacker 3.2' /Name of software   

sprawdz jak zachowa sie u Ciebie caly proces uzywajac najnowszej wersji, tj 4.2.2

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.