Skocz do zawartości

IC1396 HaRGB


AdamK

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, AdamK napisał:

Zdecydowałem się umieścić tu tą fotkę

Gratuluję podjęcia dobrej decyzji :)

 

8 godzin temu, AdamK napisał:

Oczywiście zdaję sobie sprawę z licznych niedoskonałości mojej obróbki

Nie bądźmy znowu tacy skromni. Wielu na pewno marzy o takiej fotce.

 

Jedyne co bym poprawił, to te największe gwiazdy. Zmniejszył bym delikatnie ich "tarcze". Reszta spoko. Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, alinoe napisał:

Jedyne co bym poprawił, to te największe gwiazdy. Zmniejszył bym delikatnie ich "tarcze". Reszta spoko. Pozdr.

Tak, pisząc o niedoskonałości obróbki, miałem również na myśli te gwiazdy. Nie poradziłem sobie z tym...

 

Godzinę temu, sidiouss napisał:

Zastanawia mnie ten jasny pas na górze, coś a'la gradient. Wiesz skąd to? Podoba mi się kolorystyka :)

Prawdę mówiąc, ja tego na swoim monitorze nie widzę... u góry po środku, przy krawędzi, widać jakby jaśniejszy pasek.

No, nie wiem... wydawało mi się, że kadrując gotowe zdjęcie pousuwałem wszystkie pozostałości po stackowaniu materiału z kilku sesji.

Materiał zbierałem na raty, przez kilka dni, wykorzystując krótkie okresy bezchmurnej pogody w październiku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, AdamK napisał:

 

No, nie wiem... wydawało mi się, że kadrując gotowe zdjęcie pousuwałem wszystkie pozostałości po stackowaniu materiału z kilku sesji.

Materiał zbierałem na raty, przez kilka dni, wykorzystując krótkie okresy bezchmurnej pogody w październiku.

Wykadruj zdjęcie przed obróbką , ten pas to efekt obrabiania materiału który na krawędziach nie ma pokrycia we wszystkich klatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, AdamK napisał:

Tak, pisząc o niedoskonałości obróbki, miałem również na myśli te gwiazdy. Nie poradziłem sobie z tym...

Generalnie twoje gwiazdy są bardzo w porządku. Jasne są faktycznie przesaturowane, ale podkreślam - ogólny odbiór jest wg mnie świetny. Bardzo naturalnie zbalansowane i obrobione zdjęcie. Gratuluję efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wszystkim za dobre słowo :D.

Wykadrowałem jasny pas u góry, na co zwracali uwagę Koledzy. Sprawdziłem, rzeczywiście to przesunięte klatki z którejś sesji. 

Dzięki że "otworzyliście" mi oczy - naprawdę tego nie zauważyłem. Pesel zaczyna działać na oczy...

 

1190776993_IC1396HaRGB_v3c.thumb.jpg.1c0a4421f0f85571be24061b2f979bfb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, AdamK napisał:

jest pierwszą z mojej nowej zdalnie sterowanej astro-budki, która jest oddalona od mojego miejsca zamieszkania 80km

Hej, mam pytanie bardziej techniczne. 

Masz koło filtrowe? Chodzi mi o to, jak dokładasz filtr Ha do swojej kamery? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

Hej, mam pytanie bardziej techniczne. 

Masz koło filtrowe? Chodzi mi o to, jak dokładasz filtr Ha do swojej kamery? 

Niestety nie mam koła filtrowego. wymiana filtra polega na wymianie szufladki z filtrem lub bez.

A wymiana na odległość jest banalnie prosta: telefonuję do mojego przyjaciela, na którego posiadłości stoi moja budka i za chwilę filtr jest wymieniony :laugh:

Ale zastanawiam się nad kołem...

image.png.6a3d993e80c61a424e81ad97fb41e785.png

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, isset napisał:

Ok, rozumiem :-) Tak się zastanawiam nad zdalnym obserwatorium też, tylko ja bym musiał telefonować do teściowej :-)

Zależy jak daleko masz do miejscówki. Ważne jest, aby w razie sytuacji kryzysowej, awarii itp., mieć oparcie w kimś kto doraźnie pomoże.

Ja sobie nie wyobrażam, żeby bez przerwy wisieć na telefonie i zawracać komuś gitarę swoimi problemami.

Jednak jeśli jest taka alarmowa osoba, czuję się bardziej komfortowo i nie muszę alarmowo jechać 80 km, bo np. dach nie chce się zamknąć...

Ale póki co budka sprawuje się super (odpukać w nie malowane) i mogę wykorzystywać nawet krótkie okresy dobrej pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, isset napisał:

A na przykład takie proste rzeczy jak włączenie astro pc i całego zasilania to też kolega robi? 

Nie. Wszystkie inne czynności robię zdalnie.

Włączanie przekaźników sterujących włączaniem napięcia na na komputer i inne moduły odbywa się przez "chmurę" aplikacją zainstalowaną w smartfomie (lub komputerze).

Do aplikacji na komputerze w budce mam dostęp przez zdalny pulpit. W ten sposób steruję otwieraniem / zamykaniem dachem, sterowanie montażem, fokuserem, kamer do obserwacji wewnątrz i na zewnątrz, itp.

Wejdź na moją stronę (adres w stopce), tam w zakładce Setup są fotki jak ewoluował mój setup. Na końcu są zdjęcia budki w budowie i filmik jak działa dach.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, AdamK napisał:

Niestety nie mam koła filtrowego. wymiana filtra polega na wymianie szufladki z filtrem lub bez.

A wymiana na odległość jest banalnie prosta: telefonuję do mojego przyjaciela, na którego posiadłości stoi moja budka i za chwilę filtr jest wymieniony :laugh:

Ale zastanawiam się nad kołem...

 

Zastanawiałem się nad szufladą filtrową dla OSC taką jak ta: https://www.aliexpress.com/item/32737725467.html?spm=a2g0o.cart.0.0.6d543c00c61jf5&mp=1

Jednak kupiłem manualne koło filtrowe 2". Mam nadzieję, że wyciąg się nie ugnie. Szuflada jest dużo lżejsza ale obawiałem się, że będzie się bardziej brudzić (paprochy) przy wymianie filtra. Jak jest z tym u Ciebie ?. Koło można zmotoryzować DIY. Flatownicę masz powieszoną na ścianie, czy robisz skyflat lub ewentualnie raz wykonałeś i używasz cały czas tych samych flatów?.

 

Bardzo ciekawa budka. Jakie ma wymiary ?. Planowałem własną w rozmiarze 2x2m, ale może wystarczyłoby coś skrojonego na miarę jak Twoja. Nie obawiasz się, że teleskop się nie zaparkuje i dach uderzy w teleskop ?. Takie rozwiązanie daje większe pole widzenia. Jak jest z ochroną przed wiatrem ?. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, isset napisał:

Chyba że jesteś 80km od setupu :)

Nic takiego się nie dzieje. Wystarczy zachować odrobinę uwagi i żadne świństwo na filtrze nie usiądzie.

Poza tym nie wymieniam filtru co sesję. Te staram się planować i nie muszę zaraz po zrobieniu Ha robić RGB.

Zbieram materiał Ha dla kilku obiektów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rambro napisał:

Bardzo ciekawa budka. Jakie ma wymiary ?. Planowałem własną w rozmiarze 2x2m, ale może wystarczyłoby coś skrojonego na miarę jak Twoja. Nie obawiasz się, że teleskop się nie zaparkuje i dach uderzy w teleskop ?. Takie rozwiązanie daje większe pole widzenia. Jak jest z ochroną przed wiatrem ?. 

Budka w rzucie poziomym ma 1,1 x 1,1 m - tylko tyle, żeby nie ograniczać ruchu refraktora.

Wysokość w zależności od piera. Jeden bok jest otwierany aby umożliwić serwis wewnątrz.

Parkowanie teleskopu to czynność automatyczna i po wydaniu polecenia parkowania obserwuję to w kamerze.

Potem zamykam dach - wszystko dzieje się tak jakbym robił to na miejscu. No, oczywiście trzeba myśleć...

Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy siedzę w obserwatorium po skończonej sesji najpierw zamykam dach, a potem parkuję teleskop...

Wiatr? Jeśli będziesz focił przy zbyt dużym wietrze to odczujesz to na zebranym materiale.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.