Jump to content
MateuszW

Całkowite zaćmienie Słońca Chile 2019 - Film

Recommended Posts

Tak, ten kawałek z przesuwającą się na tle ludzi koroną słoneczną jest fantastyczny .

• Like 2

Piękny film.    :Salut:   Super pomysł.  Wyobrażam go sobie z muzyką H. Zimmera z filmu Interstellar. 

• Like 2

Świetne, czuć klimat tego co tam się działo. Jestem też pod wielkim wrażeniem jak ogarnąłeś/ogarnęliście obsługę tych wszystkich sprzętów w trakcie totality :) 

• Like 2

1 godzinę temu, szuu napisał:

2:40 - ładny kawałek!

No, to ujęcie było wielką niewiadomą, a wyszło fajnie. Aparat działał na automacie, bo nie miał kto go obsłużyć i świetnie sobie poradził ze zmianą ekspozycji. Wystarczyło oddalić aparat o niecałe 200 m i już proporcje tarczy i ludzi były odpowiednie, a ostrość w miarę zgodna. Dokładną pozycję dla aparatu ustaliliśmy dzień wcześniej, na prawdziwej pozycji Słońca.

6 minut temu, Lukasz83 napisał:

Świetne, czuć klimat tego co tam się działo. Jestem też pod wielkim wrażeniem jak ogarnąłeś/ogarnęliście obsługę tych wszystkich sprzętów w trakcie totality :) 

Dzięki :) Było sporo planowania logistyki tego wszystkiego i rozpisane w której minucie co trzeba zrobić. Ogarnialiśmy to we dwójkę. Większość rzeczy działała samoobsługowo, a ja mogłem oddać się walce z założonym filtrem na ostatnim teleskopie, który miałem obsługiwać ręcznie :) Ale ostatecznie udało mi się nawet zobaczyć końcówkę zjawiska przez "lunetę" zbudowaną z Samyanga 135 i okularu :)

Edited by MateuszW

5 godzin temu, gryf188 napisał:

Tak, ten kawałek z przesuwającą się na tle ludzi koroną słoneczną jest fantastyczny .

Rzeczywiście pięknie to wyszło. Tym bardziej cieszę się, że wśród tych postaci również i ja drepczę. Gratulacje Mateusz! Zrobiłeś na mnie wrażenie tym filmem, podobnie jak tą pamiętną sytuacją, kiedy w nocy po powrocie z zaćmienia ja siedziałem w "zimnym domku" w kurtce trzęsąc się z zimna, a Ty poszedłeś się kąpać :) :) 

Wyrazy uznania również dla współautora - Tomka.

Edited by Jagho
  • Like 1

3 minuty temu, Jagho napisał:

Rzeczywiście pięknie to wyszło. Tym bardziej cieszę się, że wśród tych postaci również i ja drepczę. Gratulacje Matusz! Zrobiłeś na mnie wrażenie tym filmem, podobnie jak tą pamiętną sytuacją, kiedy w nocy po powrocie z zaćmienia ja siedziałem w "zimnym domku" w kurtce trzęsąc się z zimna, a Ty poszedłeś się kąpać :) :) 

Wyrazy uznania również dla współautora - Tomka.

Pięknie tam dreptaliście, sukces tej sceny jest właściwie waszą zasługą :) No a nie myślałem, że tamta kąpiel wzbudziła takie emocje :)

• Haha 1

5 minut temu, anatol napisał:

Piesek zdążył dopaść drona ?   :D

Na szczęście nie miał szans, bo lądowanie było do ręki :)

Oprócz ludzi na tle Słońca, zachód ugryzionej Dziennej Gwiazdy od 3:25 też genialny, bo jakże niecodzienny.

• Like 2

11 godzin temu, MarcinSn napisał:

Oprócz ludzi na tle Słońca, zachód ugryzionej Dziennej Gwiazdy od 3:25 też genialny, bo jakże niecodzienny.

W sumie zachodziły dwa Słońca. 

• Like 1

W sumie też jeszcze Słońce było gryzione z jednej strony przez Księżyc, z drugiej przez Ziemię.

Obejrzałem jeszcze raz filmik, podoba mi się też dobór muzyki:)

Chłopaki, wielki szcun za ten film!

Wiem ile włożyliście w to pracy i ile musiało zaistnieć "kosmicznych ustawień", żeby coś takiego było możliwe.

W głowie się nie mieści ilość i rozmaitość cykającego równocześnie sprzętu...niesamowite.

Gładkie przejścia noc/dzień, tu i uwdzie widoczne migotanie (pewnie automatyczne naświetlanie w którymś z urządzeń?)

Scena "zaćmienie zachodzące za ludźmi - prawdziwie bezcenna!

Sugerowałbym Ci @MateuszW zmontowanie tego fragmentu dużo wolniej, gdyź chciałoby się nim podelektować - 

Jak dla mnie znika znacznie za szybko.

Mówisz, że udało Ci się w natłoku zadań spojrzeć na parę sekund na zaćmienie... polecam obserwacje gołym okiem i bez

stresu ;)

Tak czy siak film kapitalny.

Dziękuję i pozdrawiam

N.

Edited by Agent Smith
  • Love 1

6 minut temu, Agent Smith napisał:

Sugerowałbym Ci @MateuszW zmontowanie tego fragmentu dużo wolniej, gdyź chciałoby się nim podelektować - 

Jak dla mnie znika znacznie za szybko.

Mówisz, że udało Ci się w natłoku zadań spojrzeć na parę sekund na zaćmienie... polecam obserwacje gołym okiem i bez

stresu ;)

Niestety nie da się wolniej, bo jest to seria zdjęć, a nie film i puściłem je tutaj w 25 FPS bez przyspieszania. Trzeba będzie następnym razem oddelegować szybszy aparat, bo był to któryś z D3xxx i nie zaszalał ze zbyt szybką serią.

Na zaćmienie gołym okiem zerkałem tak łączenie z kilkanaście sekund plus kilkanaście pod koniec przez optykę, także wynik jak na mnie powyżej oczekiwań :) Na pewno następnym razem ograniczymy się trochę, żeby więcej poświęcić na podziwianie, ale musi utrwać jeszcze kilka zaćmień, żebym mógł się całkiem oddać obserwacjom :) 

6 minutes ago, MateuszW said:

Niestety nie da się wolniej, bo jest to seria zdjęć, a nie film i puściłem je tutaj w 25 FPS bez przyspieszania. Trzeba będzie następnym razem oddelegować szybszy aparat, bo był to któryś z D3xxx i nie zaszalał ze zbyt szybką serią.

No, można to przerenderować wolniej - spróbuj, mówię Ci ;)

6 minutes ago, MateuszW said:

Na pewno następnym razem ograniczymy się trochę, żeby więcej poświęcić na podziwianie, ale musi utrwać jeszcze kilka zaćmień, żebym mógł się całkiem oddać obserwacjom :) 

Hehe, właśnie o tym myślałem, że zapytam ile tych zaćmień musi upłynąć... :)

Ilość zaćmień to jedno, wiesz Mateusz, wiek ma z tym pewnie też coś wspólnego.

Mnie wystarczyły dwa, żeby już planować przy "następnym razie" nie rejestrować niczego - tylko się napawać :)

Edited by Agent Smith

Fajny film. Kilka razy już go oglądałem. 

To nie właśnie MateuszW na filmie, podczas zaćmienia patrzy się w telefon?  :-)

4 minuty temu, Adm2 napisał:

Fajny film. Kilka razy już go oglądałem. 

To nie właśnie MateuszW na filmie, podczas zaćmienia patrzy się w telefon?  :-)

Bardzo śmieszne :) Jeśli mówisz o pierwszym ujęciu ze slidera, to widać jak patrzę w telefon podczas wznoszenia drona, ale chwilę przed fazą max odkładam ten szpej :)