Skocz do zawartości

Bresser Messier AR-152S HEX - jak nowy


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, odpowiadając na pytania jakie padły w wątku Jak zamontować tubę żeby nie zostawić śladu na szynie? postanowiłem puścić na razie w świat dwa refraktorki – Messier AR-152s i Messier AR-127-L. Jak już wyjaśniałem w tamtym wątku, sprzęt kupiłem od człowieka, który wysprzedawał kolekcję pozostałą po kimś z rodziny. Wydaje się, że poprzedni właściciel był bardziej kolekcjonerem niż obserwatorem – zgromadził zbiór kilku podobnych refraktorów i dwa montaże, wszystko wyglądające na nieużywane, ale nie pozostały po nim żadne dodatkowe okulary, filtry itp. akcesoria świadczące o użytkowaniu sprzętu do obserwacji.

 

Po awanturze jaka wybuchła na Astropolis gdy poprosiłem o poradę jak zamocować sprzęt nie zostawiając śladów na szynie, w czasie której kilku czujnych kolegów zarzucało mi chęć popełnienia oszustwa polegającego na oferowaniu sprzętu jako nówki i ukrycia że „sobie popatrzyłem”, postanowiłem odpuścić - nie mocować i nie sprawdzać sprzętu. Aby zatem nie wypatrzeć przypadkiem jakiejś dziury, rezygnuję z testowania go...

 

Mogę powiedzieć tyle, że wygląda na nietknięty, nie mocowany, nie używany, wyciąg chodzi normalnie, lakier, powierzchnie, optyka nie noszą żadnych widocznych śladów czy skaz. Pudło było po kupieniu nieco czuć nikotyną, ale sprzęt był zapakowany szczelnie, wewnątrz pudeł w opakowania foliowe i zabezpieczony pokrywą obiektywu oraz zaślepką wyciągu. Teraz już chyba nie czuć chociaż to kwestia nosa – uprzedzam że ktoś wrażliwy może coś jeszcze wyczuć.

 

Cena 1799 + wysyłka.

 

Zapraszam
Łukasz

20191117_144114.jpg

20191117_150604.jpg

20191117_150316.jpg

20191117_150548.jpg

20191117_144716.jpg

20191117_143300.jpg

20191117_143309.jpg

20191117_143334.jpg

20191117_143523.jpg

20191117_143539.jpg

20191117_143543.jpg

20191117_143548(0).jpg

20191117_143559.jpg

20191117_143610.jpg

20191117_143652.jpg

20191117_143730.jpg

20191117_143743.jpg

20191117_143757.jpg

20191117_144049.jpg

20191117_144053.jpg

20191117_144057.jpg

20191117_144102.jpg

20191117_144105.jpg

20191117_144108.jpg

Edytowane przez lulu
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, pojawiła się wątpliwość co do kompletności obiektywu - konkretnie czy nie brakuje tam pierwszego elementu. Może ktoś z posiadaczy podpowie jak to powinno wyglądać? W tej chwili jest jeden pierścień z 3 uszami dokręcony do tubusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, lulu said:

Zrobiłem jak mówisz z ciekawości. Drzewa w ogrodzie ostrzą poprawnie z okularem 25 mm jakieś 7 cm za wyciągiem.

Nie rozumiem - oko masz 7 cm od okularu i wówczas ostrzy? No raczej nie..

Czy też to była projekcja obrazu przez okular na "ekran", który był 7 cm "za wyciągiem"?

A ten wyciąg podczas tego pomiaru w jakiej jest pozycji? Skręcony na najkrótszy czy odwrotnie, wyciągnięty cały?

A może w połowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam okular ok. 7 cm od końca rury i w tym miejscu uzyskuję ostry obraz obiektu oddalonego o powiedzmy 30-40 m. Wydaje mi się że tak może być, że ostrzenie takich bliskich obiektów często wypada poza wyciągiem, który tutaj nie wysuwa się specjalnie daleko z oczywistych względów. Ale...

 

Staram się to skonsultować z jakimś kompetentnym serwisantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, lulu napisał:

Panowie, pojawiła się wątpliwość co do kompletności obiektywu - konkretnie czy nie brakuje tam pierwszego elementu. Może ktoś z posiadaczy podpowie jak to powinno wyglądać? W tej chwili jest jeden pierścień z 3 uszami dokręcony do tubusa.

Jakiś czas temu miałem taki sam refraktor. Zobacz na zdjęciach jak było u mnie - https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/15871-refraktor-bresser-messier-ar-152s-petzval/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, trudno z tego zdjęcia wywnioskować czy w tym Twoim były dwa pierścienie z uszami nakręcone jeden na drugim, czy jeden (choć wydaje się kurcze że jest jeden)... Pewnie nie pamiętasz? W tym moim wygląda to podejrzanie, bo krawędź pierścienia jest zaciągnięta czymś czarnym i elastycznym - jakby zabezpieczona jakąś pastą. Nie wygląda to zbyt estetycznie, stąd podejrzenie że być może powinno być czymś zakryte...

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z praw optyki wychodzi ze im bliżej jest obiekt obiektywu tym bardziej na zewnątrz przesuwa się ognisko. 

Sprawdź na obiekcie oddalonym minimum 1km gdzie wypadnie ostrość. Powinno się już mieścić w granicy regulacji wyciągu. 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie ale sam obsadziłem się tak drzewami że teraz zaczynam żałować swoich ogrodniczych zapędów. I tak nie rozstrzygnie to to pytania czy czegoś tam nie brakuje - nie wiem jak jest skonstruowany ten układ 4-soczewkowy i czy bez tego pierwszego elementu, którego brak podejrzewam, obraz nie będzie wyglądał poprawnie. Dziwne to, nie wygląda aby ktokolwiek cokolwiek tam dotykał. Może kurcze dmucham na zimne, ale sam miałeś wątpliwości co do mojej oferty, więc się widać zaraziłem podejrzeniami ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Esiulek, wielkie dzięki, liczyłem właśnie na opinię kogoś kto miał ten sprzęt z pewnego źródła i wie jak być powinno. W sumie skoro oklejają tubusy czerwonym paskiem zwykłej folii samoprzylepnej, którą jednym ruchem można zerwać unicestwiając cały firmowy branding, to najwyraźniej estetyka nie jest w centrum zainteresowania tego producenta. W modelu 127 mm takiej ciapraniny nie ma co spotęgowało moje wątpliwości. Odwołuję zatem alarm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uspokoić siebie i potencjalnych zainteresowanych napisałem mimo wszystko do supportu Bressera - oni także twierdzą że wszystko jest OK. oto otrzymana od nich odpowiedź:

Dear Lukasz,

thank you for your message. As far as we can see on your photo there is no lenes missing. The optics looks okay so far.
Did you have the chance to check th OTA under night sky conditions ?

Best regards
Team Bresser

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając w wątku na pojawiające się pytania o bezpieczeństwo wysyłki tak dużego sprzętu wyjaśniam, że pierwszy z dwóch oferowanych przeze mnie refraktorków dotarł właśnie spod Krakowa nad polskie morze. Otrzymałem od kolegi potwierdzenie że przesyłkę dostarczono nienaruszoną, a sprzęt pozostał nietknięty. Wysyłałem Kurierem48 z opcją "OSTROŻNIE". Model 152 mm jest wprawdzie nieco cięższy, ale opakowanie jest podobnych rozmiarów. Wszystko spakowane jest w oryginalne, solidne kartony (dwa jeden w drugim) + oryginalne wyprofilowane pianki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Udało mi się zrobić lepsze fotki pokazujące dokładnie silikonowe zabezpieczenie pierścienia obiektywu, które budziło obawy niektórych kolegów. Moim zdaniem ma ono wręcz charakter "plomby" gwarantującej, że nikt nie majstrował przy obiektywie - każda taka próba doprowadziłaby do widocznego na pierwszy rzut oka uszkodzenia tego zabezpieczenia:

20191201_115812[1].jpg

20191201_115735.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam wszystkich zainteresowanych, którzy śledzili moja ofertę. Ponieważ nie udało mi się sprzedać tego refraktora na szybko, zdecydowałem się ją wycofać. Obiecałem w domu, że przetestuję go i rozważę zamianę mojego apo 120ED na tego Bressera, żeby podleczyć nieco budżet. Liczyłem, że podobnie jak drugi z wystawionych obecnie do sprzedaży refraktorów szybko znajdzie nabywcę i nie będę stawał przed takim wyborem, ale cóż - słowo się rzekło...

 

Bardzo dziękuję za pytania, uwagi, pomoc i rozmowy które miałem okazję odbyć na privie. Potrzebuję trochę czasu aby pobawić się tym instrumentem i wrócę do sprawy sprzedaży jednego z refraktorów w przyszłym roku, wystawiając albo mojego SW 120ED albo tego Bressera - a wówczas będzie on już sprawdzony w boju. Jeżeli trafi pod młotek, zobaczymy czy udało mi się zachować jego nieskazitelny stan. Zrobię nowe zdjęcia i wystawię po prostu nową ofertę. Chyba że przyjdzie mi się rozstać moim apo i polubię się z Bresserem :-)

 

Temat jest do zamknięcia, a ofertę uznaję za nieaktualną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.