Skocz do zawartości

Pies w świetle tęczy skąpany, czyli Syriusz A i jego biały towarzysz - Syriusz B


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, Mariusz Psut napisał:

Na astrofoto za bardzo się nie znam ale oglądam wasze fotki bardzo chętnie. Szczerze mówiąc co do tej mam mieszane uczucia. Wygląda jak zdjęcie latarki i jeszcze te kręgi rozogniskowania... 

Troszkę dziwnie. :g:

 

To zupełnie inny rodzaj astrofotografii - tutaj nie chodzi o uzyskanie efektownych (poprawka: estetycznych, bo efektowny to on jest) obrazków, tylko pokazanie czegoś co jest trudne do zarejestrowania. O tym układzie podwójnym napisała Bellatrix tutaj. Różnica pomiędzy jasnościami Syriusza A i B (odpowiednio -1.4m i 8.5) powoduje, że ten pierwszy w porównaniu z drugim faktycznie wygląda jak latarka (za mało powiedziane) przy iskierce (jest ok. 9000 razy jaśniejszy od składnika B ). Te "kręgi rozogniskowania" to krążki dyfrakcyjne, które przy takiej skali musiały się pojawić.

 

Przyłączam się do pytanie powyżej - jakie czasy?

Edytowane przez GrzegorzP
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Cały czas się czegoś uczę i to wielka frajda. 

Po prostu wyraziłem swoją opinię. Lubię obserwować olbrzym w rodzaju Vegi czy Rigela i jeżeli moja droga poprowadzi do astrofoto (wielce prawdopodobne :grin:) to dla mnie kwintesencją zdjęcia takiej gwiazdy jest obraz jaki widziałem w okularze. Gwiezdny olbrzym w otoczeniu innych gwiazdek z przepięknymi długaśnymi spajkami. 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skala dla tego zestawu to 0.1''/px.

Poniżej dane z programu SharpCap:

 

[ZWO ASI290MM]
Pan=648
Tilt=308
Output Format=AVI files (*.avi)
Binning=1
Capture Area=640x480
Colour Space=MONO8
Temperature=9,3
High Speed Mode=On
Turbo USB=100(Auto)
Flip=None
Frame Rate Limit=Maximum
Gain=400
Exposure=0,05
Timestamp Frames=Off
Brightness=0
Auto Exp Max Gain=300
Auto Exp Max Exp M S=30000
Auto Exp Target Brightness=100
Apply Flat=None
Subtract Dark=None
#Black Point
Display Black Point=0
#MidTone Point
Display MidTone Point=0,5
#White Point
Display White Point=1
ZWO FilterWheel (1)=L
TimeStamp=2019-10-31T03:18:57.9116480Z
SharpCapVersion=3.1.5220.0

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 00:44, Przemo23 napisał:

Wiele razy próbowałem sfotografować ten układ podwójny. Kilka lat temu - z racji niedoświadczenia - pomyliłem nawet pobliską gwiazdę ze słabszym towarzyszem Syriusza.

W tym roku, po kilku próbach, w końcu trafiłem na bardzo dobry seeing i udało się uwiecznić tego, wręcz ulotnego, białego karła, którego separacja wynosi obecnie 11,1 sekund kątowych.

 

Całość była rejestrowana przy ogniskowej 5,8 metra 31-10-2019, zestawem: SCT9.25E, TV Powermate 2,5x, Baader LRGB, ASI290M.

 

Poniżej fotografia złożona z wybranych ponad 400 klatek dla luminancji L oraz po kilkadziesiąt na kanały RGB.

Z racji niskiego położenia gwiazdy nad horyzontem Syriusz mienił się wszystkimi kolorami i ciężko powiedzieć który jest tutaj dominantem.

 

Sirius_A-B_2019-10-31T03_38_52_LRGB.jpg.064a5af01def8720b88a152ae82051f1.jpg

Świetne!

Ale się przyczepię :mr.green: Skala jest inna niż narysowana na fotce, Z tej wynikałaby separacja ok. 8"-9"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JSC napisał:

Świetne!

Ale się przyczepię :mr.green: Skala jest inna niż narysowana na fotce, Z tej wynikałaby separacja ok. 8"-9"

 

Albo pixel w 290-tce nie ma 2.9um....

Albo SCT 9.25 nie ma ogniskowej 2350mm...

Albo TV Powermate 2.5x nie jest naprawdę 2.5

Albo rzeczywiście separacja tyle wynosi i mamy błąd w efemerydach czy czymś

Albo (najmniej prawdopodobne) zastosowana metodologia pomiaru separacji @JSC jest obarczona kilkunastoprocentowym błędem systematycznym

Albo (nieco bardziej prawdopodobne) jednak zdjęcie jest resizowane ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje @Przemo23! :)

Niemniej muszę powiedzieć, że rozdzielenie składników o separacji ~ 10" nie jest wielkim problemem nawet dla mojego skromnego setupu Newtona UNC1000/f5 + ZWO ASI294 Pro o skali 0,96"/pix. Twoja skala (powiedzmy  0.1''/px) w niczym tu nie pomogła. Seeing na Krk i tak zabije rozdzielczość większą niż 1".

 

W układzie Syriusza AB pewną przeszkodą jest duża (rekordowa) jasność wizualna głównego składnika. Niemniej przy odpowiednich parametrach ekspozycji i niezbyt "brutalnej" obróbce, można z powodzeniem uzyskać troszkę bardziej wizualnie estetyczny obrazek. Tym bardziej, że składnik B jest dość jasny (ok. mag 8,5).

Sprowokowałeś mnie trochę @Przemo23, więc pewnie gdy Syriusz będzie wędrował nieco wyżej, postaram się o jakiś materiał i prezentację. ;)

 

W dniu 18.11.2019 o 12:20, HAMAL napisał:

Piękna robota :) sprzęt predysponowany do zadania, u mnie Newtonowskie spajki nie sprzyjają zadaniu ale może kiedyś :D 

Wprost przeciwnie @HAMAL, spajki zdecydowanie dodają magii i uroku. ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 15:43, anatol napisał:

Czy można zobaczyć Syriusza B w wizualu? Domyślam się, że z naszego kraju, teleskopami rzędu 10-12" jest to niemożliwe. 

Lornetka 50 mm pozwala zobaczyć gwiazdy o jasności wizualnej ok. 9,5 mag (czyli słabsze niż Syriusz B). Rozdzielczość takiej lornetki wynosi ok. 2,8". Teoretycznie więc już takie narzędzie powinno pozwolić dostrzec Syriusza B i oddzielić go od jaśniejszego składnika. Jak to wyjdzie w "atmosferycznej" praktyce przez taką lornetkę nie wiem, bo jeszcze nie sprawdzałem (choć taką mam).

W wizualu przez refraktor 127 mm na składniki bez problemu rozdzielał mi się ładnie np. Mizar na składniki odległe od siebie o 14". Problem jednak polega na tym, że z powodu ograniczonej czystości atmosfery słabszy składnik Syriusz B mógłby tonąć w mocnej poświacie dużo mocniejszego składnika A.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2019 o 15:43, anatol napisał:

Czy można zobaczyć Syriusza B w wizualu? Domyślam się, że z naszego kraju, teleskopami rzędu 10-12" jest to niemożliwe. 



Ech teraz zobaczyłem że zdublowany 

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skali 10" - że błędna. Podana jest wg. teoretycznego mnożnika. Sam mierzyłem kilka barlowów (? hmm... tak dziwnie wyglada) i żaden nie był dokładnie "x" tyle ile pisało. Najbliższy wynik miał Powermate Meade 2x - naprawdę 1,96, ale stary barlow Meade teoretycznie 2x dał mi wynik bodajże 2,8x. Mierzyłem liczbę pikseli przypadającą na średnicę krateru Plato przez różne soczewki, bo miałem wrażenie różnej jakości obrazu - jeden był właśnie "na oko" za duży. Nie pamiętam pozostałych, ale notatki mam do odszukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też próbowałem za pomocą SCT10" wyłuskać słabszy składnik z poświaty większego, ale nie dało się. Może trzeba użyć filtra tłumiącego niebieską barwę jaką ma składnik jaśniejszy, np. filtrem Ha. Składnik "B" jest barwy białej, może nie osłabi go zbytnio ten filtr. Można też spróbować z filtrem IR na dłuższej ekspozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.