Skocz do zawartości

Pies w świetle tęczy skąpany, czyli Syriusz A i jego biały towarzysz - Syriusz B


Przemo23

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
W dniu 18.11.2019 o 00:44, Przemo23 napisał:

W tym roku, po kilku próbach, w końcu trafiłem na bardzo dobry seeing i udało się uwiecznić tego, wręcz ulotnego, białego karła, którego separacja wynosi obecnie 11,1 sekund kątowych.

@Przemo23, nie zapomniałem o "wyzwaniu" ;) i w jednym z nielicznych tutaj ostatnio okienek pogodowych zebrałem trochę materiału na temat "rozdzielenie na obrazku Syriusza A i B".

 

Najpierw zrobiłem stuklatkowe sesje z ekspozycją 0,1; 0,5 i 2,0 sek. za pomocą APT przy gain=0. Klatek z ekspozycją 0,1 i 0,5 s DSS nie chciał mi stakować, bo widział na nich tylko 1 gwiazdę. Stack z klatek 2,0 s nie pozwolił rozdzielić na obrazie składników Syriusza.

 

Potem włączyłem Sharp Capa i zebrałem 500 x 0,01 s. z dość pokaźnym gainem. Po obróbce w Auto Stakkert a potem w PIX udało mi się uzyskać obraz, na którym składnik B jest zauważalny.

 

Sirius_double_gray.jpg.f240c58a7d3e361d4cb7eac16bae2210.jpg

 

Z użyciem mojego setupu w takich konkretnych warunkach obserwacyjnych raczej będzie ciężko o lepszy efekt.

Są dwie główne różnice w warunkach realizacji naszych prac.

Ty na krk (Syriusz o 10 st. wyżej) z ogniskową 5,8 m.

Ja w północno-zachodniej dżdżystej Polsce (Syriusz o 10 st. niżej) z ogniskową 1,0 m.

 

Twój setup i warunki gwarantują znacznie lepszy efekt. Za pomocą mojego setupu rozdzielam bez problemu gwiazdki o separacji  od 5-6" w górę, a więc znacznie mniejszej niż Syriusz. Na czym więc polega problem?

Zasadniczy problem polega na super-jasności głównego składnika i jednocześnie dużej różnicy w jasności obydwu składników. Przy dłuższej ekspozycji (bądź większym wzmocnieniu sygnału z matrycy) składnik B ginie w obrazie składnika A. Przy krótkiej ekspozycji (bądź mniejszym wzmocnieniu sygnału z matrycy) składnik B przestaje być widoczny. Więc większa skala, którą daje Twój setup zdecydowanie ułatwia zadanie.

 

Przyznaję że liczyłem na nieco lepszy efekt mojej pracy. Niestety. Tym większy z mojej strony "lajk" dla Twojej pracy. :)

 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Uchwycić białego karła, który jest mniejszy od ziemi i do tego znajdującego się bliżej Syriusza A niż Saturn od Słońca.

Szacun.:respekt:

 

To jest całkiem inna, ale równie fascynująca astrofotografia niż tak, którą codziennie tutaj podziwiamy. Brawo

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.11.2019 o 09:22, lemarc napisał:

Też próbowałem za pomocą SCT10" wyłuskać słabszy składnik z poświaty większego, ale nie dało się. Może trzeba użyć filtra tłumiącego niebieską barwę jaką ma składnik jaśniejszy, np. filtrem Ha. Składnik "B" jest barwy białej, może nie osłabi go zbytnio ten filtr. Można też spróbować z filtrem IR na dłuższej ekspozycji.

A nie sensowne byłoby użycie filtra K-Line lub UV? Składnik B (Syriusz B Chandra ma najsilniejszą emisję w ultrafiolecie i promieniach X), a składnik A ma maksimum w świetle widzialnym Syriusz A widmo .

Pytanie tylko jakie widmo ma Syriusz B, bo na wykres nie trafiłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamerki mono mają podwyższoną czułość w stronę podczerwieni, dlatego użyłem filtra blokującego ten zakres, żeby ograniczyć wielkość prześwietlonego obrazu jaśniejszego składnika. Na podglądzie z kamerki przy czasie migawki 0.3 sek. słabszy składnik był widoczny na ekranie. Muszę jeszcze spróbować wizualnie przez SCT 10", ale trzeba na to spokojnej atmosfery. Przeciętny seeing to za mało.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, M4teusz napisał:

 

Nie tylko wypasione APO (i tez fajnie napisany tekst : ) )

sirius-airy-disc-4in-1.png

https://maas.museum/observations/2011/02/15/harry-manages-to-see-the-faint-companion-of-the-bright-star-sirius-the-white-dwarf-sirius-b-through-a-small-telescope/

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.