Skocz do zawartości

Klejnoty Atacamy: Omega Centauri


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Zapewne nie byłoby trudne szacunkowe policzenie jasności gwiazd będąc wewnątrz gromady kulistej więc i jakieś wizualizacje powinny gdzieś być. Natomiast ciekawszym zagadnieniem jest ruch gwiazd wewnątrz gromad kulistych:
 


https://apod.nasa.gov/apod/ap020730.html
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Alice napisał:

W 72cm teleskopie była tak mocno rozbita, że efekt był wręcz negatywny. Odbierało jej uroku gromady kulistej, a przybliżało do otwartej :)

No bez przesady :) Co prawda jest rozbita aż do centrum, ale ciągle można wyłuskiwać coraz to mniejsze gwiazdki z tego "maku", który nigdy się nie kończy. Kurcze, żebym kiedyś miał możliwość zobaczyć ją z dużego lustra...

3 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Ciut zielonego w dół?

No właśnie nie wiem. Zielony był już ograniczany i uważam, że coś z tego kanału powinno zostać :) Ja mam lekkie wrażenie zieleni w samym centrum, ale jak się powiększy, to widać że to raczej złudzenie wywołane zmieszaniem niebieskiego i żółtego. Ale pomyślę nad tym jeszcze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, MateuszW napisał:

Kurcze, żebym kiedyś miał możliwość zobaczyć ją z dużego lustra...

W Tivoli obserwowaliśmy tą gromadę przez bino 2 x 24" i powiem tak.... Z daleka było słychać że obserwują Polacy... słów zachwytu w stylu O KU....A!!! nie brakowało.

To jest ten widok który mam cały czas przed oczami, coś pięknego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bas.sic napisał:

W Tivoli obserwowaliśmy tą gromadę przez bino 2 x 24" i powiem tak.... Z daleka było słychać że obserwują Polacy... słów zachwytu w stylu O KU....A!!! nie brakowało.

To jest ten widok który mam cały czas przed oczami, coś pięknego.

Słyszę w uszach te okrzyki :) No, musiało być nieziemsko. A ten teleskop jakoś wynajmowaliście "na godziny", czy może był do dyspozycji dla gości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Słyszę w uszach te okrzyki :) No, musiało być nieziemsko. A ten teleskop jakoś wynajmowaliście "na godziny", czy może był do dyspozycji dla gości? 

Wynajęliśmy go na 5 nocy (na godziny się nie da), ale szczerze to ogólnie nie polecam tego bino, strasznie ciężko było go doprowadzić do używalności. 

Wstyd się przyznać, ale sporo czasu stał nieużywany :( 

To był ten sprzęt: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_e/e_astronomie/e_24_zoll_binodobsonian.php

Natomiast od Francuzów użytkujących obok tego dobsa: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_e/e_astronomie/e_25_zoll_dobson.php

Było słychać dźwięki bardzo niejednoznaczne ;) ale podejrzewam że wyrażające zachwyt nad pięknem nieba. Pamiętam tylko 'O la la', 'Uuu AAAaaa'.

pk

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, bas.sic napisał:

Wynajęliśmy go na 5 nocy (na godziny się nie da), ale szczerze to ogólnie nie polecam tego bino, strasznie ciężko było go doprowadzić do używalności. 

Wstyd się przyznać, ale sporo czasu stał nieużywany :( 

To był ten sprzęt: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_e/e_astronomie/e_24_zoll_binodobsonian.php

A ile taka przyjemność kosztuje za dobę? Link do kosztów im nie działa.

Prezentuje się dobrze, no ale tak to już jest ze sprzętem dla "turystów", że musi być rozklekotany :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie Omega Centauri na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciach. Ten wątek na tym forum jest dość wyjątkowy. W końcu duża części pod wpływem zdjęcia zmieniła tor i przeszła do opisu wrażeń z obserwacji wizualnych - tak trzymać. Gratuluję widoków z Namibii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, bas.sic said:

W Tivoli obserwowaliśmy tą gromadę przez bino 2 x 24" i powiem tak.... Z daleka było słychać że obserwują Polacy... słów zachwytu w stylu O KU....A!!! nie brakowało.

To jest ten widok który mam cały czas przed oczami, coś pięknego.

A może opiszecie to szerzej w oddzielnym wątku? (tzn.obserwacje tym monstrum! ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.