Skocz do zawartości

Sequence Generator Pro - "grupowy" zakup


isset

Rekomendowane odpowiedzi

Licencja na 3 maszyny kosztuje 99 dolarów amerykańskich, co na 3 osoby daje po 33 dolce.

 

Zastanawia mnie jedna rzecz - załóżmy dzielimy się licencją, każdy instaluję na swoim komputerze, ale np ktoś ma awarię, robi reinstalację systemu i może wtedy zainstalować ponownie, czy licencja będzie już "spalona"?

 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, isset napisał:

A jak ten "stary komp" jest tam identyfikowany? W sensie są trzy pozycje na liście i sam dodajesz coś w stylu komp 1, komp 2...?

Zakładam, że podczas rejestracji przy instalacji na nowym kompie, sam dodaje on go do tej listy (o ile jest miejsce). Większość programów identyfikuje komputer po identyfikatorze płyty głównej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mogę znaleźć EULA do SGP, to znalazłem na ich stronie: "When you purchase a retail license of Sequence Generator Pro you reserve the right to install it on up three personally owned machines. ". Jestem przekonany, że pomimo iż technicznie nic nie stoi na przeszkodzie - złamiecie licencję. Licencja pewnie pozwala na instalację na 3 maszynach tego samego użytkownika.

 

To stwierdzenie nie jest prawdziwe: "Czy w praktyce to oznacza, że można się z kimś skrzyknąć i kupić na spółkę? Można". W praktyce oznacza to, że 2 osoby będą używały pirackiego oprogramowania. 

 

Nie chcę tutaj oczywiście nikogo nawracać, wasza sprawa. Jednak uważam, że powinno to być jasne.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SGP wymaga konta i po zalogowaniu zgłasza się chęć wygenerowania licencji dla nowej instalacji. Kod się generuje i należy go wkleić w programie. Na koncie widoczna jest ilość zarejestrowanych kopii oraz maszyny ma których są zainstalowane. Z tego wynika, że kopie powinny należeć do jednej osoby - właściciela konta. Zakładam, że można komuś oddać swój login, ale nie powinno się go współdzielić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.             Restrictions on Use

Unless Main Sequence Software has authorized you to distribute the Software, you shall not make or distribute copies of the Software or transfer the Software from one computer to another. You shall not decompile, reverse engineer, disassemble, include in other software, or translate the Software, or use the Software for any commercial purposes. You shall not modify, alter, change or otherwise make any modification to the Software or create derivative works based upon the Software. You shall not rent, lease, resell, sublicense, assign, distribute or otherwise transfer the Software or this license. Any attempt to do so shall be void and of no effect.

 

Chyba nie do końca można używać, tak jak to opisujecie

EULA.rtf

Edytowane przez Zywis
dodałem EULA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minutes ago, Zywis said:

2.             Restrictions on Use

Unless Main Sequence Software has authorized you to distribute the Software, you shall not make or distribute copies of the Software or transfer the Software from one computer to another. You shall not decompile, reverse engineer, disassemble, include in other software, or translate the Software, or use the Software for any commercial purposes. You shall not modify, alter, change or otherwise make any modification to the Software or create derivative works based upon the Software. You shall not rent, lease, resell, sublicense, assign, distribute or otherwise transfer the Software or this license. Any attempt to do so shall be void and of no effect.

 

Chyba nie do końca można używać, tak jak to opisujecie

EULA.rtf 56.58 kB · 0 downloads

No mam nadzieję, że pytanie postawione przez OP zostało jednoznacznie odpowiedziane (na: NIE MOŻNA) :)

 

Touż jest mały offtop, ale jak tutaj wyglądałoby w praktyce "fair use" przy takim programie?

Np. mam licencję i chciałbym komuś pożyczyć program (jedna instalacja, ew. na określony z gory czas) do wglądu jako demo. 

Rozumiem, że mogę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

Touż jest mały offtop, ale jak tutaj wyglądałoby w praktyce "fair use" przy takim programie?

Np. mam licencję i chciałbym komuś pożyczyć program (jedna instalacja, ew. na określony z gory czas) do wglądu jako demo. 

Rozumiem, że mogę?

 

Nie wolno, przecież jest na początku przedostatniego zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940240083

 

Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994 Nr 24 poz. 83)

 

Art. 74. ust. 3: 

3. Informacje, o których mowa w ust. 2 pkt 3 (zwielokrotnianie kodu lub tłumaczenie), nie mogą być:

(...)

2)  przekazane innym osobom, chyba że jest to niezbędne do osiągnięcia współdziałania niezależnie stworzonego programu komputerowego;

 

Art. 77. 1. Do programów komputerowych nie stosuje się przepisów (...)  art. 23, art. 23^1 (te artykuły opisują Dozwolony użytek chronionych utworów )

 

EDIT: To ma na przykład takie implikacje, że jak u Ciebie w domu policja znajdzie piracką płytę z muzyką lub filmem to jest ok - bo rozpowszechnianie jest karane, a samo posiadanie nie jest, gdyż mogłeś wejść w takie posiadanie legalnie przez dozwolony użytek. Jeśli natomiast znajdą u Ciebie kopię Windowsa XP, to jest to już karalne (normalnie Microsoft dostanie list z pytaniem o to czy rości sobie prawa i w jakiej wysokości).

Edytowane przez Sebo_b
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Sebo_b napisał:

Nigdzie nie mogę znaleźć EULA do SGP, to znalazłem na ich stronie: "When you purchase a retail license of Sequence Generator Pro you reserve the right to install it on up three personally owned machines. ". Jestem przekonany, że pomimo iż technicznie nic nie stoi na przeszkodzie - złamiecie licencję. Licencja pewnie pozwala na instalację na 3 maszynach tego samego użytkownika.

 

To stwierdzenie nie jest prawdziwe: "Czy w praktyce to oznacza, że można się z kimś skrzyknąć i kupić na spółkę? Można". W praktyce oznacza to, że 2 osoby będą używały pirackiego oprogramowania. 

 

Nie chcę tutaj oczywiście nikogo nawracać, wasza sprawa. Jednak uważam, że powinno to być jasne.

 

Masz rację. Nie chcę tu nikogo umoralniać (nic mi do tego), ale... nie róbcie tego proszę publicznie, bo w tej chwili łamiecie także i nasz regulamin. Twórcy tego softu ciężko pracują nad dowożeniem funkcjonalności, wycenili soft bardzo nisko (szczególnie porównując do konkurencji) - uszanujcie to i zamiast skrzykiwać się na łamanie licencji, namówcie innych, żeby wsparli twórców i kupili więcej licencji. 

A jeżeli chcecie kupować "wspólnie", to róbcie to proszę na PW. I prośba na koniec - nie irytujcie się na mnie. Ja tu jestem "oficjalnie" :P

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli stawiamy sprawę konkretnie no to niestety nie można. Jednak dopuszczając kolory szarości myślę, że można uznać wspólny zakup licencji jako "mały grzech" :) Niemniej to każdy już sam rozsądzi. Szkoda że po prostu SGP nie umożliwia zakupu 1 licencji za 33 USD... No ale mnie problem nie dotyczy, bo i tak bym potrzebował na 3 kompy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minutes ago, MateuszW said:

Jednak dopuszczając kolory szarości myślę, że można uznać wspólny zakup licencji jako "mały grzech" :)

Tutaj nie ma kolorów szarości. Autor oprogramowania określił jak można używać jego dzieła, jeśli używasz inaczej łamiesz licencję. Moim zdaniem małym grzechem by było, gdyby te 2 dodatkowe osoby użyły tej metody żeby przetestować oprogramowanie - po czym kupiły bądź zrezygnowały. Tutaj mówimy o 2 pirackich kopiach. 

 

Przekładając na lokalne podwórko, czy jeśli ktoś  uzgodni warunki i zapłaci za użycie do celów komercyjnych jednego ze zdjęć danego astrofitografa, a później użyje 3 zdjęć ściągniętych z forum - to też mały grzech? 

 

No i na koniec, nie rozumiem dlaczego potrafimy wydać tysiące złotych na sprzęt, a boli nas 66 usd... 

 

PS: Nie chciałem nikogo urazić, jeśli tak się stało to przepraszam. Wyraziłem tylko swoje osobiste zdanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja tylko chciałem wyjaśnić czy dobrze rozumiem licencję :)

Tomek mnie przekonał, że dwie licencje to minimum. 

Mejlowalem też z Jared'em, napisał mi, że tak to nie działa i że fajnie by było tak nie robić :no:

No więc dziękuję za wyjaśnienie sprawy. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, isset said:

Ależ ja tylko chciałem wyjaśnić czy dobrze rozumiem licencję :)

Ale ja Cię w żaden sposób nie oceniłem, proszę nie miej urazy (nikogo nie chcę oceniać). Zresztą dokładnie tak zrozumiałem ten wątek, zapytałeś czy można i finalnie uzyskałeś odpowiedź, że nie można.

 

Tylko czasem mnie boli nasze luźne podejście do tematu praw autorskich. Szczególnie na forum gdzie większość spędza wiele godzin, żeby stworzyć dzieło w postaci astrofotografii.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.