Jump to content
  • 1

Montaż EQ5 'faluje'

Go to solution Solved by Adam_Jesion,

Question

Witajcie!

Otóż mam taki problem, posiadam montaz EQ5 z napędem jednej osi a na tym newton 8" F4 i próbuję swoich sił w astrofoto, ustawiam montaż na biegun z lunetką biegunową i przy robieniu zdjęć obraz porusza się falowo, zrobiłem GIF z 19 zdjęć z wczoraj, naświetlanie 50sek. i 1min przerwy.

Czy to wina jakiejś nieosiowości montażu czy może źle ustawiam montaż na polarną? 

Proszę o podpowiedzi na co zwrócić uwagę :)

gif2.gif

16 answers to this question

Recommended Posts

• 4
  • Solution

Na twoim zdjęciu/animacji widać pięknie dwie rzeczy, które się wzajemnie nałożyły:

1. dryf wynikający z błędu ustawienia polarnej (liniowy o stałym wektorze prędkości), u ciebie jest to ruch od lewej do prawej strony, na mojej ilustracji zaznaczyłem go czerwonym wektorem,

2. błąd okresowy pochodzący z obrotu ślimaka (napędu, tzw. PE) i to jest u ciebie ruch mniej więcej sinusoidalny (góra/dół na twoim zdjęciu, u mnie zaznaczony na niebiesko).

O ile z pkt.1 możesz poprawić (lepsze ustawienie na polarną, choć przy montażach z niższej półki będzie to ekstremalnie trudne, bo same w sobie nie są stabilne), o tyle w pkt.2 wiele nie zdziałasz bez tzw. śledzenia (guiding). 

image.png

• Like 1
  • Thanks 1
  • 2

Na dryf i zapewne częściowo na "punktowość" gwiazd lekarstwem będzie dokładne ustalenie na biegu, zobacz:

Sporą poprawę na pewno powinno dać wyważenie, a tak konkretnie, to przeważnie montażu tak aby napęd ciągną masę, co zniweluje luzy na przekładni.

A tak w ogóle, to ta tuba jest o wiele za duża i ciężka do tego montażu i nigdy nie uzyskasz satysfakcjonującego prowadzenia.

• Thanks 1
  • 1

Nie oczekuj, że po regulacji obrazek zamrozi się. Będzie nadal poruszał się po sinusoidzie. Ogólnie można to pisać jako PE (periodic error) - ruchy góra dół. Dryf w bok to niedokladnosci ustawienia na os świata. 

• 1

Przerabiałem to samo z moim EQ5 i SW 200/1000. Luzów nie było akurat ale pomogło rozkręcenie i złożenie z powrotem napędu. Poza tym tylko ustawienie lunetką to raczej mało. Teraz polar alignment robię szukaczem z kamerą i z pomocą aplikacji SharpCap.

Trzeba jeszcze wziąć poprawkę na obciążenie montażu. Taka tuba to zbyt duże obciążenie dla EQ5, wszystkie błędy i problemy zniknęły po przejściu na HEQ5 PRO.

Edited by Tuvoc
  • 1

Można też wziąć pod uwagę, że często przyczyną falowania jest minimalnie odkształcenia ślimaka, np wygięcie z jednej strony ośki. Niestety ślimak jest z mosiądzu, długi i dość cienki i jego dociskamie imbusami bez wyczucia powoduje takie wycięcie. Na pierwszy rzut oka nie będzie widoczne ale właśnie na zdjęciach wygięcie o 0,05mm już tak się objawi. Można sprawdzić na tokarce lub w wiertarce, zamocować raz za jeden, raz za drugi koniec osi i obserwować bicia. Nie polecam prostowania, lepiej kupić nową za te kilkadziesiąt zł. 

Edited by dj_peterka
  • 1
3 godziny temu, dj_peterka napisał:

Można też wziąć pod uwagę, że często przyczyną falowania jest minimalnie odkształcenia ślimaka, np wygięcie z jednej strony ośki

To samo chciałem napisać.  Czuć to jak się obraca gałkę osi RA palcami, w miejscu gdzie na ślimacznicy jest trochę więcej oporu.   Poł obrotu ślimaka ma mały opór a pół większy. 

• 0

Na moje oko to jest luz na ślimaku i ślimacznicy. Trzeba go skasować i powinno być ok. Ja miałem podobny objaw na swoim EQ6 - 20 minut regulacji i po sprawie (chodzi o to falowanie)

Jest dużo tutoriali w sieci :)

https://www.youtube.com/watch?v=_s8941MvYXg

Natomiast ten dryf w prawo wynika z niedokładności ustawienia na Polarną.

Edited by Lukasz83
  • 0

Mnie się też wydawało, że nie ma luzu. Jednak po przeprowadzeniu kasowania i regulacji problem się rozwiązał. Takie falowanie wynika z tego, że raz ślimak ześlizguje się ze ślimacznicy (albo odwrotnie, zależy jak patrzeć ;) ) a potem po niej wspina i tak w kółko co każdy obrót ślimaka.

Po prostu między ślimakiem a ślimacznicą jest za dużo miejsca. Trzeba zmniejszyć tą odległość i powinno grać. Ma być ciasno ale bez przesady :) 

Tak jak sugeruje Piotr, możesz też lekko przeważyć montaż. Ale to tylko doraźne rozwiązanie bez gwarancji sukcesu. Na moje oko bez regulacji się nie obędzie.

• Thanks 1
  • 0

Ok :)

Dziekuje za podpowiedzi, jutro postaram się wyregulowac to i przy pogodzie przetestuję opcje z wyważeniem :)

Napiszę tutaj jakie będą efekty, a jeszcze jedno - jaki realny maksymalny udzwig do foto ma ten montaz (EQ5)? 

• 0

27 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Na twoim zdjęciu/animacji widać pięknie dwie rzeczy, które się wzajemnie nałożyły:

1. dryf wynikający z błędu ustawienia polarnej (liniowy o stałym wektorze prędkości), u ciebie jest to ruch od lewej do prawej strony, na mojej ilustracji zaznaczyłem go czerwonym wektorem,

2. błąd okresowy pochodzący z obrotu ślimaka (napędu, tzw. PE) i to jest u ciebie ruch mniej więcej sinusoidalny (góra/dół na twoim zdjęciu, u mnie zaznaczony na niebiesko).

O ile z pkt.1 możesz poprawić (lepsze ustawienie na polarną, choć przy montażach z niższej półki będzie to ekstremalnie trudne, bo same w sobie nie są stabilne), o tyle w pkt.2 wiele nie zdziałasz bez tzw. śledzenia (guiding). 

image.png

Nic dodać, nic ująć!

W kwestii nośności  EQ5, to max 5-6kg do astrofoto długoczasowego <30s. Z zastrzeżeniem, że nie zejdziesz ze skalą obrazu poniżej 2,6 -3 arcsec/pix. 

(Podane przeze mnie wartości są mocno orientacyjne)

Dla przykładu: 

aper.thumb.jpg.1784eb281514ece05d558da59ffb8bea.jpg

• 0

EQ5 z guidingiem w RA radzi sobie nawet przy skali 1,6", ale dobre ustawienie polarnej to MUS bo z korektami DEC już sobie nie radzi.

Sprawdzałem przy skali 1,62 i obciążeniu ok 6,5 kg, mnie neistety pokonała oś DEC, chociaż myślę że jak bym teraz podszedł do tematu to mogło by się skńczyć na tym że zostałbym z EQ5 bez zmiany montażu. Ustawienie polarnej z "drift aligment" w PHD powinno rozwiązać większość problemów z osią DEC.

Dodane.

Oczywiście bez wymiany łożysk i smarów nie podchodzimy do tematu.

Edited by cwic
  • 0

Panowie, rzeczową odpowiedź podał Adam i na tym się skupmy. "Falowanie", czyli błąd okresowy jest tutaj na jak najbardziej spodziewanym poziomie i nie jest to wina żadnego luzu, ani jakiś usterek - po prostu ten montaż MA tak słabo prowadzić. Oczywiście nadmierny luz i złe przeważenie mogą powodować dodatkowe pogorszenie prowadzenia, ale tutaj mamy klasyczny przypadek "normalnej" pracy. Bez guidingu trzeba ograniczyć czas exp do 20-30s, bo więcej ten montaż nie da rady. Guiding jest od tego, żeby zniwelować ten błąd PE, jednak z tak dużą tubą nie będzie to działać wystarczająco dobrze.

A ustawienie na polarną, czyli ruch w prawo można poprawić justując dokładnie lunetkę, stosując dokładny sposób ustawienia jej orientacji (nie na oko po gwiazdozbiorach), a najlepiej używając jakiejś metody komputerowej, jak SharpCap.

Edited by MateuszW
  • Like 1
  • 0
1 godzinę temu, Piotr4d napisał:

W kwestii nośności  EQ5, to max 5-6kg do astrofoto długoczasowego <30s. Z zastrzeżeniem, że nie zejdziesz ze skalą obrazu poniżej 2,6 -3 arcsec/pix. 

(Podane przeze mnie wartości są mocno orientacyjne)

Spokojnie da się 300 sek. przy dokładnym ustawieniu na polarną, wyważeniu, guidingu i idealnych warunkach atmosferycznych (brak wiatru). Tylko pytanie czy nie lepiej zaoszczędzić czas i nerwy.

• 0
3 godziny temu, MateuszW napisał:

Panowie, rzeczową odpowiedź podał Adam i na tym się skupmy. "Falowanie", czyli błąd okresowy jest tutaj na jak najbardziej spodziewanym poziomie i nie jest to wina żadnego luzu, ani jakiś usterek - po prostu ten montaż MA tak słabo prowadzić. Oczywiście nadmierny luz i złe przeważenie mogą powodować dodatkowe pogorszenie prowadzenia, ale tutaj mamy klasyczny przypadek "normalnej" pracy. Bez guidingu trzeba ograniczyć czas exp do 20-30s, bo więcej ten montaż nie da rady. Guiding jest od tego, żeby zniwelować ten błąd PE, jednak z tak dużą tubą nie będzie to działać wystarczająco dobrze.

A ustawienie na polarną, czyli ruch w prawo można poprawić justując dokładnie lunetkę, stosując dokładny sposób ustawienia jej orientacji (nie na oko po gwiazdozbiorach), a najlepiej używając jakiejś metody komputerowej, jak SharpCap.

Sprawdziłem swoje klatki z czasu kiedy posiadałem montaż EQ5 z napędem w jednej osi oraz gdy wykonałem upgrade do dwóch z systemem GOTO. Faktycznie na początku widać na każdym subie to samo co u Ciebie chociaż nie aż tak mocno. Klatki maksymalnie jakie paliłem wtedy to ok. 60-90 sek. Po zmianie na dwie osie (https://www.teleskopy.pl/SynScan-GOTO-Upgrade-Kit-do-EQ5-teleskopy-1938.html) było już dużo lepiej, lepsze silniki na pewno pomogły i wydłużyłem ekspozycje (120-180 sek.), dodanie guidingu to zmiana jakościowa i klatki 300 sek. Oczywiście i tak sporo z nich nadawało się do kosza bo ten montaż jest zwyczajnie za lekki na tubę 8 cali.

Edited by Tuvoc
  • 0
12 minut temu, Adm2 napisał:

To samo chciałem napisać.  Czuć to jak się obraca gałkę osi RA palcami, w miejscu gdzie na ślimacznicy jest trochę więcej oporu.   Poł obrotu ślimaka ma mały opór a pół większy. 

Akurat nierównomierność oporu ślimaka może wynikać też z mimośrodowości wykonania jego lub łożysk - czyli że środek ślimaka nie jest w osi obrotu. Pewna mimośrodowość występuje w każdym chińskim montażu. Plus do tego mimośrodowość ślimacznicy.Minimalne wygięcie ślimaka też da podobny efekt.

Niemniej, okresowe przesuwanie się kadru wynika przede wszystkim z dokładności wykonania samych zębów ślimaka i ślimacznicy, co jest głównym składnikiem PE.