Skocz do zawartości

Apollo - miejsca lądowania


Wojsa

Rekomendowane odpowiedzi

Z okazji przypadającej dzisiaj 50 rocznicy lądowania Charlesa Conrada i Alana Beana z Apollo 12 na Oceanie Burz zacznę wątek gromadzący amatorskie fotografie miejsc lądowań Apollo. Wiele już się pojawiło w Księżycowych zakamarkach, ale fajnie gdyby były zebrane w jednym miejscu.

Na początek dwa miejsca lądowania w jednym kadrze: Apollo 12 i Apollo 14. Dzieliło je od siebie tylko 181 km.

7.11.2019  SW 150/750 barlow x3, kamera T7c, IR, 300 z 1000 klatek w Autostakkert.

 

 

 

apollo12_14_bw.jpg

Edytowane przez Wojsa
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmieniłem na szarość:) kolor i tak był sztuczny bo fotka w IR. Obrabiałem na innym monitorze i zieleń aż tak się w oczy nie rzucała.

Rima Hadley widziałem w Księżycowych zakamarkach więc może ktoś ją tu wrzuci, ja na razie swojej nie mam:)

 

Edytowane przez Wojsa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Świetne:flirt:

Spróbuj Rima Hadley gdzie usiadła 15tka:happy:

Tylko czemu ta fotka jest zielona...? :g:

Tak, ta miejscówka jest ciekawa, jakiś czas temu studiowałem całe pasmo górskie w pobliżu :) 

W zasadzie każde miejsce jest ciekawe, jeśli wiemy o nic coś więcej. A jak już znamy historię i opis misji z książek - to już w ogóle co innego.


Mam tak szczególnie w przypadku Apollo 14 - niby nic ciekawego jeśli chodzi o lokalizację, ale przez to że czytałem książkę Alana Sheparda, który brał udział w tej ekspedycji (opisy tego co widzieli obok, gdzie się przemieszczali, trudności itp. itd.) patrzę na to miejsce inaczej - wyobrażam sobie jakbym tam był - rewelacja :) 

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dexter77 napisał:

Tak, ta miejscówka jest ciekawa, jakiś czas temu studiowałem całe pasmo górskie w pobliżu :) 

W zasadzie każde miejsce jest ciekawe, jeśli wiemy o nic coś więcej. A jak już znamy historię i opis misji z książek - to już w ogóle co innego.


Mam tak szczególnie w przypadku Apollo 14 - niby nic ciekawego jeśli chodzi o lokalizację, ale przez to że czytałem książkę Alana Sheparda, który brał udział w tej ekspedycji (opisy tego co widzieli obok, gdzie się przemieszczali, trudności itp. itd.) patrzę na to miejsce inaczej - wyobrażam sobie jakbym tam był - rewelacja :) 

Zdaję się że zgubił się wtedy, nie mogli znaleźć krateru, który mieli zbadać choć jak się później okazało byli kilkadziesiąt metrów od niego. 

O ile dobrze kojarzę:g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa i Rima Hadley to mi sie udało zrobić takie(najlepiej ogladac w pełnej rozdzielczości):

a to zdjęcie (niestety nie moje :-) ) pokazuję zawsze dzieciom na astropogawędkach o księżycu:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/95/Apolo_15_-_Rima_Hadley%2C_panorámica.jpg

 

Teraz lubię się zasadzić na jakieś szczegóły jak meteoblue podaje seeing poniżej 1 arcsec, co się niestety nie zdarza często :-(. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OBERON RD napisał:

No, też szukałem, ale jest :brawo:Ja w miejscu lądowania postawiłem kwadracik, też czerwony. Może to ułatwi. Lewa część, połowa wysokości. Fotka też z 2009, z września.

Apollo 17  res 125 2009-09-08 01-18-40.png

Łał co za rozdzielczość widać nawet w Dolinie Taurus-Littrow obiekty nazwane przez astronautów Apollo 17:  Bear Mountain, krater MOCR

 

A17_opis.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LRO rządzi :Salut: Z podwórka na Ziemi uda się sfotografować amatorskim teleskopem kratery 800 - 1000 m średnicy jak MOCR. Podłużne twory (Rima ... , rów w Alpine Valey czy Prosta Ściana) są węższe, ale cień tworzony na skarpie pomaga je zarejestrować.

Ciekawe, czy pył ze startującego lądownika robił dostatecznie dużą chmurę, by rzucała cień?

Ale teraz będą chcieli lądować na biegunie i to na dnie krateru (bo woda ...) czy inne tego rodzaju głupie pomysły - nic nie zobaczymy. Jak ci Chińczycy na odwrotnej stronie - tylko będą mówić, że byli tam :szczerbaty:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pył wzbijany przez lądownik był tak intensywny że ostatnie metry pokonywali na "czuja". Dopiero kontrolki przy podporach dawały sygnał że to już. 

Któraś z misji (12 lub 14) grzmotnęła o podłoże z taką siłą że w lądowniku wszystko się zatrzęsło a huk wystraszył mocno załogę. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.