Skocz do zawartości

Wrażenia z First Light Optics


Woj2007

Rekomendowane odpowiedzi

Z ciekawości dodałem montaż SW do koszyka i VATu nie ma, ale koszt wysyłki 190 funtów (przy cenie montażu 870 funtów)! Czy ktoś się orientuje, czy tak samo drogo było przed brexit? Wysyłka jakiegoś losowego refraktora to tylko 30 funtów, nie mogę sprawdzić innych sklepów bo jeszcze nie zaktualizowali się do nowych reguł po-brexitowych.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie. FLO mi odpisali, że DHL express to transport lotniczy, DHL nie dostarcza jeszcze samochodami z powodu sytuacji na granicy UK-Francja jaka była niedawno. Ale to ma wkrótce wrócić do normalności i znów DHL Economy będzie dostępne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bartolini napisał:

Do końca roku ceny były z ich 20% VATem.

Będzie/jest (cena netto + koszt wysyłki +  4.2% cło) * 1,23 VAT  - od kiedy to w praktyce wchodzi w życie?

Nie ma cła. 

Już.

Do ceny z UK, trzeba będzie sobie doliczyć mniej więcej 7-10% (w zależności od kosztów transportu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 31.12.2020 o 13:50, warpal napisał:

"Brak ceł, kontyngentów i innych dodatkowych barier w handlu. Wielka Brytania pozostaje w unii celnej z UE i jest uczestnikiem wspólnego rynku UE."

Brexit a cło (podatki.gov.pl)

Z tego co rozumiem do ceny netto (UK) + transport doliczasz 23% Vat PL.

Wtedy będziesz wiedział ile Cię to będzie kosztować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cła podobno faktycznie może nie być, ale może być problem jeżeli to nie jest produkt wyprodukowany w UK lub EU. Wtedy jest ryzyko, że naliczą. W tym roku u nich nie kupowałem, ale za przesyłkę zawsze płaciłem 50 zł. Jednak nigdy nie miałem cięższego zamówienia niż 5kg. W koszyku automatycznie robi się cena netto i do niej w Polsce doliczą VAT 23%

Edytowane przez Setaarius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Setaarius napisał:

ale może być problem jeżeli to nie jest produkt wyprodukowany w UK lub EU.

A to nie jest tak samo jak kupując w Polsce? Jak coś było ściągane z np Chin to cło naliczają w kraju, który przyjmuje towar z Chin i w momencie przyjęcia, czyli robi to sklep, który potem sprzedaje to dalej. Potem dalsze przesyłki są już normalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

A to nie jest tak samo jak kupując w Polsce? Jak coś było ściągane z np Chin to cło naliczają w kraju, który przyjmuje towar z Chin i w momencie przyjęcia, czyli robi to sklep, który potem sprzedaje to dalej. Potem dalsze przesyłki są już normalne. 

Właśnie w tym problem, że chyba nie do końca bo być może umowy pomiędzy Unią a UK są chyba nie zbyt dobrze skonstruowane w tym względzie, a UK to już nie Unia czyli sytuacja zbliżona do zamawiania z np USA, ale nie do końca. Dlatego piszę, że może być z tym różnie. Wiesz jak jest z prawem w Polsce...

https://www.google.com/amp/s/bezprawnik.pl/cla-do-wielkiej-brytanii/amp/

Pisałem do FLO i oni nie wiedzą jak to będzie, czy dany kraj nie naliczy cła. Sytuacja chyba nie jest do końca czysta bo gdzieś czytałem na którymś forum, że ktoś dzwonił do celnego przy DHL lub DPD i oni na wszystko naliczają... wydaje mi się, że nie wszyscy wiedzą jak działać i to musi się z czasem dotrzeć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

A to nie jest tak samo jak kupując w Polsce? Jak coś było ściągane z np Chin to cło naliczają w kraju, który przyjmuje towar z Chin i w momencie przyjęcia, czyli robi to sklep, który potem sprzedaje to dalej. Potem dalsze przesyłki są już normalne. 

Niestety nie jest, zaś Wielka Brytania nie jest w unii celnej z UE, co sugerują niektóre portale informacyjne. Unia celna między UK a UE istniała w 2020r. w okresie przejściowym. Obecnie między UK a UE została zawarta umowa o wolnym handlu, co oznacza jedynie brak ceł, kontyngentów itp. Cała reszta biurokracji celnej zostaje, poza tym umowa o wolnym handlu dotyczy jedynie dóbr i usług wytworzonych w UK. Jeśli chodzi o import dóbr z państw spoza strefy wolnego handlu, to UK i UE stosują oddzielne procedury celne.

Był opisywany przykład brytyjskiej firmy, która z Bangladeszu importowała spodnie jeansowe. Spodnie oczywiście były made in Bagladesh. Dopóki obowiązywał okres przejściowy, wszystko było cacy - firma sprzedawała spodnie zarówno w UK, jak i w UE. Jak okres przejściowy zakończył się, to okazało się, że przy eksporcie spodni do UE cała procedura celna musi być wdrożona i UE naliczyła własne cło oraz VAT. Ta brytyjska firma chyba ostatecznie zrezygnowała ze sprzedaży tych spodni do UE ze względu na cło i procedury. A czemu cło nałożono? Ponieważ towar został wyprodukowany w Bangladeszu, a nie w UK, zaś UE nie będzie wnikała w to, gdzie brytyjska firma będzie sprzedawała towar - liczy się kraj pochodzenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewał bym się zbyt wiele....to jest takie CYA (cover your ass).  Nie wydaje mi się że są robione żadne "adjustments" tylko test typu "jeżeli klient będzie się czepiał to czy da radę się wykręcić i powiedzieć mu ze białe jest czarne, a CA to feature a nie bug."  Zauważ że nie oferują certifikatu (nie ma takiej opcji!) -- wink wink nudge nudge.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
32 minuty temu, tomchm napisał:

Pewny jesteś, że to było tylko cło, a nie tylko cło+VAT razem? Flattener był produkcji brytyjskiej czy chińskiej?

Nie jestem pewny, ale w wiadomościach od DHL pisało jedynie o cle. Flattener jest dokładnie ten: link flo

Pierwsza wiadomość od DHL:

"Konieczne jest zaplacenie cla przywozowego/podatku dla przesylki DHL Express 28148XXXXX wyslanej przez FIRST LIGHT OPTICS LTD." wraz z linkiem do zapłaty. Na pierwszy rzut oka brzmiało jak scam, ale upewniłem się i rzeczywiście, musiałem zapłacić. Po zapłacie druga wiadomość:

"Dziękujemy za zapłacenie cła przywozowego/podatku za przesyłkę DHL Express o numerze listu przewozowego 28148XXXXX wysłaną przez: FIRST LIGHT OPTICS LTD"

 

Dziwne, bo 81zł opłaty to aż 21% wartości zamawianego produktu.

 

Finalnie paczka dotarła bardzo szybko, a sklep FLO mogę polecić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.