Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa.


defaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów :)

Mars wraca na niebo po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem. Z racji, że obserwacje Czerwonej Planety od dawna mnie interesują, postanowiłem założyć ten temat i mam nadzieję, że wielu z was zachęci do wypowiedzi. 

Zacznijmy jednak od początku. Astronomią interesuje się już 10 lat. Przez te 10 lat zmieniłem kilkakrotnie sprzęt, miałem słabsze i lepsze momenty jeśli chodzi o motywacje do astronomii, ale chęć zerkania i wyciągania sprzętu zawsze wygrywa. Nie od dzisiaj bo od kiedy interesuje się astronomią Mars zawsze przykuwał moją uwagę. Sam fakt, że nie możemy go obserwować w dobrych warunkach co roku tylko co dwa lata sprawia, że tęsknimy (przynajmniej ja) za widokiem tej planety w teleskopie. 

Jeśli chodzi o czwartą planetę US, najlepsze obserwacje jakie wspominam to obserwacje z dnia 3.03.2012 podczas opozycji. Widok tamtego Marsa pamiętam do dzisiaj, kiedy to pierwszy i jak na razie ostatni raz widziałem największe wzniesienie na Marsie i najprawdopodobniej w Układzie Słonecznym czyli  Olympus Mons. Sam klimat tamtych obserwacji wprowadza w dobry nastrój: kultowa
SYNTA 8”, temperatura poniżej 0 stopni, Mars wysoko na niebie w gwiazdozbiorze Lwa, seeing pozwalający obserwować drobne detale i przede wszystkim sam zapał do obserwacji... Właśnie przez brak zapału po 2012 roku kolejne dwie opozycje czyli w 2014 i w 2016 roku praktycznie przegapiłem, a same obserwacje można policzyć na palcach jednej ręki. Kiedy już chęci wróciły zbliżała się  Wielka Opozycja Marsa w 2018 roku i to w towarzystwie innego pięknego zjawiska astronomicznego czyli Całkowitego Zaćmienia Księżyca (27.07.2018 r.) Zaćmienie było piękne to prawda, niestety nie mogę powiedzieć tego o obserwacjach Marsa w tamtym sezonie. Nie dosyć, że znajdował się on bardzo nisko nad horyzontem to w dodatku na Pomarańczowej Planecie szalały burze piaskowe, co uniemożliwiło obserwacje jakichkolwiek szczegółów na jego powierzchni. A jak będzie w tym sezonie obserwacyjnym ? Swoją wędrówkę do opozycji w październiku 2020 roku Mars rozpocznie w gwiazdozbiorze Panny, gdzie będziemy go mogli dostrzec kilka tygodni po wrześniowej koniunkcji ze Słońcem. Z każdym kolejnym miesiącem Czerwona Planeta będzie zmieniała położenie na tle gwiazd przemieszczając się po kolei przez gwiazdozbiór Wagi, Skorpiona, Strzelca, Koziorożca, Wodnika aż wreszcie wkroczy do Ryb, gdzie miejmy nadzieję ukaże nam wiele szczegółów swojej tarczy podczas październikowej opozycji.

Proszę o udzielanie się w tym temacie :) Napiszcie co wam najbardziej podoba się w Czerwonej Planecie. Czy chętnie ją obserwujecie czy raczej interesuje was jako potencjalna planeta, na której może istnieć życie ? Jakie macie doświadczenia z obserwacjami tej planety ? Jakiego sprzętu używacie by otrzymać jak najlepszy (oczywiście jeśli warunki pozwolą) obraz Marsa ? Czy korzystacie z filtrów (kolorowe lub inne) by podnieść kontrast niektórych detali np. czap polarnych lub kontynentów ?

Zapraszam do dyskusji :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, Mars powoli wraca co nawet niektórzy już uwiecznili na zdjęciach http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk19/m191111z.htm

Szkoda, że Mars ma taką orbitę jaką ma. Opozycja raz na ok 2 lata - nie lubię tego - wolałbym, aby opozycje Marsa były co roku przy średnicy ok. 19".

Przyszła opozycja zapowiada się rzeczywiście obiecująco. Pomimo że także długo patrzę w niebo Mars, pod względem obserwacyjnym, ma dla mnie jeszcze w sobie dużo potencjału do odkrywania nowych szczegółów swej tarczy. 

Filtry czerwony #W23A i #W80A rzeczywiście potrafią pomóc w wydobyciu pewnych szczegółów na tarczy tej planety.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym chciał zobaczyć coś więcej niż małą pomarańczową kropkę, jednak mieszkam w takim dole i często zbiera się jakaś mgła czy inne rzeczy

Jakoś od początku wydawał mi się najciekawszą z planet, mimo że jowisza czy saturna widać o wiele lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mariusz Psut napisał:

Obserwuję dopiero od kilku miesięcy i Marsa jeszcze nie widziałem. Czekam na tą opozycję jak żaba na deszcz:haha:

Będę tu zaglądał. 

A skąd przyszło Ci do głowy że żaba czeka na deszcz, jest dokładnie odwrotnie, jeżeli już na coś czeka to właśnie na słoneczną pogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kompas napisał:

A skąd przyszło Ci do głowy że żaba czeka na deszcz, jest dokładnie odwrotnie, jeżeli już na coś czeka to właśnie na słoneczną pogodę.

Żaba! Na słoneczną pogodę??? 

A to dobre:hysterical:

Chyba raczej jaszczurka... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mariusz Psut napisał:

Żaba! Na słoneczną pogodę??? 

A to dobre:hysterical:

Chyba raczej jaszczurka... 

Tak właśnie żaba która jest zwierzęciem lądowym i żeruje na lądzie. Do wody wchodzi ona w okresie rozrodu i gdy pada deszcz, po prostu w czasie deszczu żaba po prostu głoduje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anatol napisał:

Jest powiedzeniu "czekać jak kania dżdżu", czymkolwiek ta kania jest (grzybem ?) Ale może żaba czeka na deszcz jednak, trzeba by spytać którąś. 

W tym powiedzeniu to raczej chodzi o ptaka, chociaż o grzyba też, a co do żab to nie trzeba pytać, wystarczy je trochę poobserwować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając żaby, ptaki i grzyby bo temat dotyczy Marsa to tak: Mars wraca powoli na niebo. Oczywiście narazie jego rozmiaey nie pozwola na satysfakcjonujące obserwacje, jednak z każdym miesiącem warunki będą coraz lepsze i korzystniejsze. To prawda, że opozycja zapowiada się interesująco, ponieważ rozmiary kątowe będą spore, ale przede wszytskim Mars będzie wyżej na niebie niż w 2018 roku.. Miejmy nadzieję, że żadnej burzy piaskowej nie będzie. 

Jeśli chodzi o sprzęt to nie miałem okazji używać filtrów kolorowych, ale na pewno w tym sezonie osobiście przetestuję i sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mars jest obiektem, który u mnie i na pewno u wielu innych Obserwatorów wywołuje zjawisko, które określam mianem „czerwonej  gorączki”, nie mylić  z  „blue clearingiem”. Chociaż na temat obserwacji Marsa napisano już wiele i nic nowego nie wymyślę podzielę się jednak moimi niektórymi szkicami z przed lat.

Moje pierwsze obserwacje Czerwonej Planety  prowadziłem kultowym MTO1000 w 1995 roku. Bez trudu widziałem czapę polarną i jakieś „nieidentyfikowalne”  plamy na tarczy planety.  Zbyt wiele  tych obserwacji nie było, ale wiedziałem już wtedy, że to jest „To”!!!

Kolejną opozycję z 1997 roku, obserwowałem już „wypasionym” Newtonem (235 mm, f/5), używając okularów składanych przez śp. Janusza Płeszkę. W tym przypadku po raz pierwszy zobaczyłem szczegóły na tarczy planety /Syrtis  Major, Mare Acidalium, Sinus Sabeus, Mare Cimmerianum/. Widoczne było również zjawisko zwane  „blue clearingiem”, chociaż wtedy nie miałem o tym pojęcia /po prostu niebieskawa Syrtis Major i tyle/.  Ta opozycja była pierwszą udaną obserwacyjnie i niezapomnianą.  Nie sposób w tym miejscu nie wspomnieć o komecie Hale-Bopp, która również była atrakcją w tamtym czasie.

image.png.edd1299fadb566de575d36219d3284e5.png

20191121_203448.jpg

20191121_203719.jpg

20191121_203745.jpg

20191121_203828.jpg

20191121_203843.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

…aż do 2018 kiedy kupiłem Mak-a 127 i wróciłem do tego co było kiedyś. Szkice Marsa z ostatniej opozycji  dostępne na Forum.

https://astropolis.pl/topic/64151-mars-2018-szkice/?tab=comments#comment-732209

Mam nadzieję, że nadchodząca opozycja będzie bardziej udana niż zeszłoroczna ze względu na położenie Marsa. Byleby tylko pogoda pozwoliła na obserwacje.

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mega szkice!!! 

Sam prowadzę dziennik obserwacji od początku przygody z astronomia i kiedy zobaczyłem Twoje szkice znalazłem zeszyt i na dniach na pewno dodam coś od siebie. Chociaż daleko im do Twoich ale zawsze coś :D

Jestem bardzo ciekawy Twoich obserwacji planetarnych, bo wspomniałeś, że posiadasz teraz Maka 127, a sam mam w planach na przyszłość wymianę Maka 90 na 127 jako dodatek do GSO 8". 

Moim zdaniem jeśli chodzi o obserwacje planet przez teleskop Mars jest planeta, która oferuje naprawdę zróżnicowany obraz, który widzimy w teleskopie. Jeśli chodzi o Merkurego i Wenus obserwujemy jedynie zmieniające się fazy tych planet. Dwie ostatnie planety US czyli Uran i Neptun to jedynie obserwacje małych, niebieskawych tarczek. Jedynie obraz Jowisza i Saturna ulega zmianie. W przypadku Jowisza w 2010 roku jeden z jego pasów głównych był praktycznie niewidoczny, natomiast w przypadku Saturna zmiany dotycza pochylenia się pierścienia względem Ziemi. 

Dlatego chetnie się obserwuje Marsa, który jednak oferuje trochę zróżnicowany detal :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz przez teleskop spojrzałam w czasie wielkiej opozycji w 2003 roku. Teleskop zabawka z marketu, Mars wyglądał jak rozmazana gwiazdka z czerwoną obwódką. Pięknie wtedy było, a te szkice mi to przypomniały.

Aż się zachciało popatrzeć na planetki. Moim ulubieńcem jednak jest Saturn. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, defaa napisał:

Jestem bardzo ciekawy Twoich obserwacji planetarnych, bo wspomniałeś, że posiadasz teraz Maka 127

Na Astropolis w dziale szkice są tematy założone przeze mnie dotyczące  Wenus, Jowisza i Marsa. Są również Kratery księżycowe. Wszystkie wykonane Makiem 127. Niestety seeing nie pozwala na pełne wykorzystanie jego możliwości /I hope/.

 

 

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku do obserwacji Marsa w Maku 127 korzystałem z filtra pomarańczowego GSO 21. Ograniczał niekorzystny wpływ seeingu, pomagał tym samych dostrzec nieliczne ciemniejsze i jaśniejsze obszary na tarczy planety. Lepiej uwidaczniał  czapę polarną. 80A nie znalazł zastosowania. Jeśli ktoś korzystał w tym Maku z innych filtrów proszę podzielić się swoimi refleksjami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadchodzi grudzień, ostatni miesiąc w tym roku. Jak zmieni się położenie Marsa w nadchodzącym miesiącu ? Czerwona planeta wstąpi do gwiazdozbioru Wagi, gdzie pozostanie do

8 stycznia przyszłego roku. Delikatnie zwiększy się jasność planety. 12 grudnia Mars znajdzie się bardzo blisko gwiazdy Zubenelgenubi  (Alfa (α) Librae), która w rzeczywistości tworzy układ podwójny gwiazd o składnikach trzeciej i piątej wielkości gwiazdowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.