Skocz do zawartości

Obserwacje Marsa.


defaa

Rekomendowane odpowiedzi

Jest dość nisko nad horyzontem, wiec seeing musiałby być jakis superidealny. Z drugiej strony ze zdjęć widać, że czapa polarna jest obecnie bardzo duża, wiec moze i błyska na biało na tle czerwonej tarczy.

Trzeba sprawdzić samemu :)

 

EDIT

Dyspersja atmosferyczna może mocno przeszkadzać w dojrzeniu tej białej czapy...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj tj. 16 - ego maja testowałem moją nową zabawkę, MAK - a 150 SW na EQ5 z prowadzeniem w osi RA. Około 4 - ej skierowałem go na Marsa. W BCO10 z filtrem GSO #21 widoczna faza, południowa czapa polarna oraz skośne pociemnienie na półkuli południowej przy seeingu w skali Antonadiego IV /naciągane/.

 

Pozdrawiam

Jarek

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mars z 11-ego czerwca, godz. 04:00. MAK 150 SW, bino SW + BCO10, #21. Ant. IV. Jest coraz lepiej, chociaż średnica tarczy i seeing nie pozwalają jeszcze na identyfikację formacji albedowych na tarczy planety, widok wspaniały. Ogniskową zestawu oceniam na nieco więcej niż 2500 mm, co daje powiększenie około 250 razy z BCO10. Myślę, że to rozsądne maksimum dla tego MC. Prowadzenie na EQ5 tego teleskopu to bajka. Poniżej graficzna interpretacja tego co wyzerkałem przy teleskopie.

Pozdrawiam Jarek

20200611_155110.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać, ale wykadrował bym samą tarczę, bo pusta przestrzeń kartki nic nie przedstawia, a zwiększa plik. Używaj palca do zmiękczania kresek, bo taki chropowaty rysunek tworzy nieistniejące artefakty.  No i sam rysunek przy kopiowaniu powinien być równomiernie oświetlony, bo dobra jakość jest lepsza w odbiorze. Najprościej zrobić drugi rysunek w większej skali i w lepszym wykończeniu.

 

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lemarc napisał:

Wykadrował bym samą tarczę, bo pusta przestrzeń kartki nic nie przedstawia, a zwiększa plik.

Tarczę Marsa rysuję w kółku o średnicy zależnej od wielkości tarczy. W tym wypadku 20 mm /np. 10 sekund × 2, itp./ Zdjęcia robię w tej samej skali, żeby zobrazować zmiany wielkości planety.

 

11 minut temu, lemarc napisał:

Używaj palca do zmiękczania kresek, bo taki chropowaty rysunek tworzy nieistniejące artefakty. 

Trudno się nie zgodzić z powyższą uwagą. Jak zwykle jest dużo do poprawienia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mars z 30-ego czerwca, godz. 04:00. MAK 150 SW, bino SW + BCO10, #21. Ant. IV. Stosowanie filtra #21 GSO na pewno poprawia seeing i kontrast, ale przy lepszych warunkach najkorzystniej będzie bez filtra /filtrów/. Mars, Jowisz i Saturn najpiękniej prezentują się w naturalnych kolorach.

 

c.d.n.

 

20200630_102847.jpg

Edytowane przez megrez23
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wczorajszy Mars 11.5" z MAK 102/1300, ZWO ADC, ASI 120mc, UV IR Cut-L na AZ3. Bardzo dobry seeing. Czapa polarna widzialna podczas avikowania. Jakiś detal na powierzchni też majaczy. To pierwsze podejście w tym roku i cieszy, bo Mars był jedynie 15-16° nad horyzontem i wciąż do opozycji sporo czasu. Derotacja Winjupois 8 tys klatek. 

Pozdrawiam,

Robert

InShot_20200702_002327801.jpg

PSX_20200702_002029.jpg

PSX_20200702_002800.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć.

Posiadam teleskop Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900. Dzisiaj w nocy około godz. 01:00 obserwowałem Marsa, ale widziałem tylko jasną dużą kropkę, która przypominała bardziej gwiazdę :/ Czy tak powinien wyglądać Mars w moim teleskopie? Dodam tylko że kilka dni wcześniej bez problemu widziałem Jowisza i Saturna z pierścieniami.

Pozdrawiam

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marsjanin

Jeśli Mars jest już dość wysoko na niebie (powyżej 10...15 stopni), to po prostu kropnij mu większe powiększenie. Akurat wczoraj o 1.00 były widoczne najbardziej ciemne struktury powierzchni Syrtis Major Planum/Tyrrhena Terra (taki charakterystyczny bumerang). To chyba jest w zasięgu tego teleskopu, bo ja to widziałem w 80mm refraktorze. Dzisiaj tez te obszary będą widoczne. Zwróć uwagę na biegun - tam powinna mocno błyszczeć czapa polarna - mały biały punkcik.

Na Calsky sprawdzasz co kiedy będzie/jest widoczne.

 

PS

Nie obserwuj np. przez otwarte okno, albo tuz ponad dachami budynków.

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JSC Dzięki za odpowiedź. Do obserwacji miałem założony okular Super 10mm i soczewkę Barlowa 2x co razem daje powiększenie 180x. Podobno ten teleskop przy powiększeniu 195x zaczyna już rozmazywać obraz. Obserwuję z balkonu nad drzewami, niestety przed balkonem mam latarnię:/ Na szczęście jak objekty są już wysoko to latarnia nie przeszkadza.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marsjanin napisał:

Czy na początek warto kupić jeszcze jakieś inne filtry?

warto to mieć wszystkie możliwe, jednak kupować lepiej już tylko te ściśle dobrane pod miejscówkę, teleskop i obiekt :)zmienny polaryzacyjny, albo dwa pojedyncze polaryzacyjne przydadzą się też do Księżyca, Wenus i Jowisza. To dość uniwersalny filtr do wizuala. Co do reszty... musisz już sam przemyśleć co chcesz odfiltrować, co uwidocznić.

Możesz też za darmo (o ile masz takie wyposażenie) zrobić trick obserwując w powiększeniach >2*D, obraz ciemnieje skutecznie (kosztem utraty ostrości oczywiście), ewentualnie zasłonić część apertury. To z darmowych opcji, bo jednak lepiej założyć filtr :D

 

19 minut temu, krzkrz napisał:

z tego co pamiętam to w tym teleskopie obraz będzie sie pogarszał (rozmazywał)  od powiekszenia powyżej 56x , a to co napisałeś to maxymalne uzyteczne powiekszenie

aż tak źle to nie powinno być... no chyba że ten konkretnie egzemplarz prezentuje takie możliwości :) dla zwierciadlaków przyjmujemy 1.5*D, czyli dla apertury 130 będzie 195x. Jest tylko jedno ale - seeing i wychłodzenie tuby, ale to dotyczy każdego teleskopu. Ja przy 8" bez problemu wyjeżdżam poza 2*D, przy dobrych warunkach nawet powyżej  3*D przy Jowiszu, i obecnym Marsie właśnie, żeby przyciemnić i się przyjrzeć przez bino. Jeśli i dla was bardziej powiększony jest wygodniejszy pomimo nieostrości, to nie bójcie się rozmazania :D to tylko wizual

Edytowane przez lkosz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, lkosz napisał:

 Jeśli i dla was bardziej powiększony jest wygodniejszy pomimo nieostrości, to nie bójcie się rozmazania :D to tylko wizual

Jak masz dobry sprzęt, to możesz sobie powiększać, powiekszać i powiększać, a obraz jest ciagle ostry, a robi sie jedynie ciemniejszy :movingtongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.