Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
orlen

trailing - mini star adventurer

Question

Witajcie :) 

mam problem z SW mini star adventurer i chciałbym prosic o pomoc w ocenie czy problem lezy w interfejsie białkowym czy jednak zawiódł sprzęt wg Was ?

historia wygląda tak, że po zakupie kilkukrotnie uzylem go z satysfakcjonującymi rezultatami z obiektywem 24mm i pelnoklatkowym aparatem. 

Po piewszych udanych próbach postanowilem podniesc poprzeczke i sprobowac sił z 50mm:

50mm 79sec 27.10.2019 - ignorując różne inne wady brak wyraznego trailingu spełnił moje oczekiwania co do prowadzenia

Untitled-1.jpg.115845862ad1fc56ba0725b1983a0889.jpg

zachęcony tymi wynikami oraz materiałami znalezionymi w internecie postanowilem przetestować go z 70-200.

145mm 120sec 11.11.2019 - mimo braku ostrości oceniłem, że gwiazdki wyglądają calkiem niezle pod wzgledem prowadzenia

untitled-2.jpg.82ee394d78ed73e04a1a5b5d66d39d85.jpg

sytuacja zmieniła się w zeszłą sobotę, pojawił sie wyrazny trailing, który zrzuciłem na karb braku mozliwości dokladnego ustawienia na polarną (chmury zasłoniły mi pólnoc wiec ustawilem na "oko" z kompasem i wg szerokosci geograficznej)

135mm 120sec 16.11.2019

Untitled-3.jpg.d229ca9273693fe35c4f982330a7e617.jpg

kolejną próbę podjąłem juz z czystym niebem i wyraźną polarną, ustawione dokladnie co do jednej przedziałki w lunetce zgodnie z pozycją jaką pokazywała mi apka w telefonie,

i bez wyjmowania lunetki (z przeciwwaga jest otwór na lunetke) 

135mm 120sec 19.11.2019

Untitled-4.jpg.a52a9cc2613de641813688f7f14e221d.jpg

zawiedziony rezultatem, skrocilem czas migawki 

135mm 60 sec 19.11.2019 

Untitled-5.jpg.ee1008765e4ad8dc17dc4541a5920f18.jpg

po kolejnej porażce wrócilem do 50mm, zeby sprawdzic czy to ja czy jednak glowica nie daje rady, wiec zmienilem obiektyw, jeszcze raz poprawilem polarną 

i rezultat ponizej....

50mm 79sec 19.11.2019

Untitled-6.jpg.417ca2c134df436ca604dff2f8dc70fb.jpg

20 answers to this question

Recommended Posts

• 4

3 ostatnie zdjęcia są pojechane w osi RA, czyli słusznie podejrzewasz jakiś problem z napędem montażu. Nie jest to wina polarnej, bo kierunek ucieczki byłby inny. Pierwsze pytanie, czy na pewno miałeś prędkość gwiazdową a nie przypadkiem Słoneczną/Księżycową. Druga sprawa to stan baterii. Zwróć następnym razem uwagę, czy podczas pracy mrugają się przyciski ze strzałkami - to oznacza błędy enkodera, czyli utratę prawidłowej pozycji. Może to wynikać ze złego wyważenia, gdy silnik jest za słaby aby prawidłowo prowadzić.

• 1

Czy na pewno masz ustawioną prawidłową prędkość (gwiazdową)? Może niechcący przełączyłeś? No i baterie: czy są nowe ( a akumulatorki naładowane)?

• Like 1

• 1

w swa mini tez mruga dioda jak jest przeciazony lub sa slabe baterie :)

• 0
1 minutę temu, grztus napisał:

Czy na pewno masz ustawioną prawidłową prędkość (gwiazdową)? Może niechcący przełączyłeś? No i baterie: czy są nowe ( a akumulatorki naładowane)?

tak, predkosc gwiazdowa byla ok, akumulatorki tez sprawdzalem, na dwoch innych swiezych kompletach bylo to samo.

• 0
2 minuty temu, MateuszW napisał:

3 ostatnie zdjęcia są pojechane w osi RA, czyli słusznie podejrzewasz jakiś problem z napędem montażu. Nie jest to wina polarnej, bo kierunek ucieczki byłby inny. Pierwsze pytanie, czy na pewno miałeś prędkość gwiazdową a nie przypadkiem Słoneczną/Księżycową. Druga sprawa to stan baterii. Zwróć następnym razem uwagę, czy podczas pracy mrugają się przyciski ze strzałkami - to oznacza błędy enkodera, czyli utratę prawidłowej pozycji. Może to wynikać ze złego wyważenia, gdy silnik jest za słaby aby prawidłowo prowadzić.

predkosc "sidereal" mam domyslnie w apce, ale sprawdzilem tez 2x i 0,5x sidereal, wynik jeszcze gorszy.

żadnego tez migania, wywazone w punkt, z dwoma innymi swiezymi kompletami baterii (2,6v) dawalo te same rezultaty 

• 0

Ustaw na jasne gwiazdy, daj czas 1 sek, kursor na jedną z nich i obserwuj co się w czasie rzeczywistym.

• 0
4 minuty temu, HAMAL napisał:

Ustaw na jasne gwiazdy, daj czas 1 sek, kursor na jedną z nich i obserwuj co się w czasie rzeczywistym.

ucięło, ale pewnie miales na myli stellarium ? 

• 0

Nie, chodzi o obserwację w czasie rzeczywistym zachowania się montażu, tylko pytanie czy Ty używasz laptopa czy tylko gołego aparatu?Ale jeśli nawet tylko aparatu to też możesz pokombinować jakoś. Szukasz tak jasnych gwiazd że już przy 1-2 sek dadzą Ci swój obraz i robiąc je na krótkich czasach dokonujesz obserwacji ich zachowania i analizując to co widzisz wyciągasz wnioski co psoci montaż.

Wiesz tez że montaże wolą ciągnąc zestaw niż popuszczać?

Edited by HAMAL

• 0

Tego typu problem w dużym Star Adventurer pojawiał się przy niedokreconym sprzęgle.

Nie znam jednak wersji "mini" czy tam też jest to sprzęgło.

• 0
9 minut temu, grztus napisał:

Tego typu problem w dużym Star Adventurer pojawiał się przy niedokreconym sprzęgle.

Nie znam jednak wersji "mini" czy tam też jest to sprzęgło.

jest pokretlo, dokręcałem po wywazeniu 

Zrzut ekranu 2019-11-21 o 20.51.30.png

• 0
35 minut temu, orlen napisał:

żadnego tez migania

A przepraszam, miganie to jest w dużym Adventurerze, mały tego nie ma.

Ja miałem przez pewien czas SAM i właściwie miałem podobnie - montaż jakby pracował z minimalnie złą prędkością. Nie znalazłem rozwiązania. Ale u Ciebie ten problem się pojawił w trakcie, nie był od razi, bo wcześniej prowadził Ci ok.

Zasadniczo w tym montażu jest mały silniczek DC z enkoderem i praktycznie nic się z tym zrobić nie da.

• Like 1

• 0

Sprawdzałeś osiowość lunetki? Wypoziomowanie klina (czy głowicy kulowej - nie wiem co masz)? Czy masz równo wyważony L-adapter (czy silnik popycha, ciągnie czy  jest zrównoważony w trakcie obrotu)? Czy napęd zrobił już pełne 360 st. (może smar lub zanieczyszczenia dają opór na zębatce i ślimaku)?

Pozdr.

M.

• 0

Na Astrotrac'u taki efekt występował gdy o ramie opierał się luźno zwisający pasek aparatu.

Ale co do samego AT miałem znacznie poważniejsze zastrzeżenie, bo podobnie jak SW SA u Mateusza:

21 godzin temu, MateuszW napisał:

montaż jakby pracował z minimalnie złą prędkością. Nie znalazłem rozwiązania.

Tyle że ja to rozwiązanie znalazłem na grupie na Yahoo dot. AT. Mój egzemplarz robił przebieg ramienia za długo o około 15 sek (błąd prędkości prowadzenia ~0,2%). Odesłałem go do producenta, napisałem dokładnie w czym rzecz, a oni.... zamiast przeprogramować prędkość silnika, to przesmarowali napęd :D . Co oczywiście nic nie pomogło....

• 0
2 godziny temu, mawmarecki napisał:

Sprawdzałeś osiowość lunetki? Wypoziomowanie klina (czy głowicy kulowej - nie wiem co masz)? Czy masz równo wyważony L-adapter (czy silnik popycha, ciągnie czy  jest zrównoważony w trakcie obrotu)? Czy napęd zrobił już pełne 360 st. (może smar lub zanieczyszczenia dają opór na zębatce i ślimaku)?

Pozdr.

M.

osiowosc i wypoziomowanie klina było. wywazony był tak ze nie leciał na zadną stronę.

odesłany do serwisu, zobaczymy co powiedzą :)

• 0

Miałem podobną sytuację, tzn często przestawało mi  prowadzić  (mrugała dioda choć baterie były nowe a montaż nie przeciążony) i okazało się, że przyczyną był ślimak który by łza mocno dociśnięty do ślimacznicy. Niestety w Swa Mini mnie ma nic do regulacji jego docisku, ale można dać cieniutkie podkładki pod śrubki które dociskają ślimaka i problem rozwiązany :) Przynajmniej mi  kiedyś pomogło :)

• 0

Mam maly update, moze komus przyda sie na przyszłość. 

Moj SAM został wymieniony na nową sztukę, wykonałem kilka testów i wg mnie ten montaz nie nadaje sie do fotografowania z przeciwwagą. 

Przetestowane konfiguracje:

1. 5dmk2 + 135mm + adapter L + przeciwwaga = 3kg 

Klatka 120s - gwiazdy pojechane

2. 5dmk2 + 50mm + adapter L przeciwwaga = ~2kg

Klatka 120s - gwiazdy pojechane

3. 5dmk2 + 50mm + głowica kulowa < 2kg

Klatka 120s - gwiazdy punktowe

4.  5dmk2 + 135mm + głowica kulowa ~ 2kg 

Klatka 120s - gwiazdy punktowe

Jestem ciekaw z czego moze to wynikać, wg oficjalnej instrukcji nośność wynosi 3kg bez oraz 4kg z przeciwwaga...

• 0
16 minut temu, orlen napisał:

Jestem ciekaw z czego moze to wynikać, wg oficjalnej instrukcji nośność wynosi 3kg bez oraz 4kg z przeciwwaga...

Ja go czasami używam z nikonem D90 + 50mm (waga zestawu 1.6kg na ballheadzie bez przeciwwagi) i zdarza się, że sygnalizuje mi diodą, że silnik nie daje rady. Wydaje mi się, że znaczenie ma też stan / rodzaj baterii.

• 0
1 minutę temu, ziebol1 napisał:

Ja go czasami używam z nikonem D90 + 50mm (waga zestawu 1.6kg na ballheadzie bez przeciwwagi) i zdarza się, że sygnalizuje mi diodą, że silnik nie daje rady. Wydaje mi się, że znaczenie ma też stan / rodzaj baterii.

uzylem powerbanka, apka pokazywala ponad 4v, a dioda nie migala, zastanawiam sie czy nie powinienem znowu reklamowac...

• 0

Dane fabryczne są moim zdaniem przesadzone. Jak testowałem ten montażyk dla Delty to wieszałem 2 kg i było ok. do 200 mm. I to jest wszystko.

• 0

Ja swojego czasu zwróciłem SWSA, nie radził sobie z ogniskową 135mm, błąd PE miał rzędu 150-170". 

W montazykach tego typu liczy się sztuka, a otrzymanie dobrego egzemplarza to loteria.