Skocz do zawartości
  • 0

trailing - mini star adventurer


orlen

Pytanie

Witajcie :) 

mam problem z SW mini star adventurer i chciałbym prosic o pomoc w ocenie czy problem lezy w interfejsie białkowym czy jednak zawiódł sprzęt wg Was ?

 

historia wygląda tak, że po zakupie kilkukrotnie uzylem go z satysfakcjonującymi rezultatami z obiektywem 24mm i pelnoklatkowym aparatem. 

Po piewszych udanych próbach postanowilem podniesc poprzeczke i sprobowac sił z 50mm:

50mm 79sec 27.10.2019 - ignorując różne inne wady brak wyraznego trailingu spełnił moje oczekiwania co do prowadzenia

Untitled-1.jpg.115845862ad1fc56ba0725b1983a0889.jpg

 

zachęcony tymi wynikami oraz materiałami znalezionymi w internecie postanowilem przetestować go z 70-200.

145mm 120sec 11.11.2019 - mimo braku ostrości oceniłem, że gwiazdki wyglądają calkiem niezle pod wzgledem prowadzenia

untitled-2.jpg.82ee394d78ed73e04a1a5b5d66d39d85.jpg

 

sytuacja zmieniła się w zeszłą sobotę, pojawił sie wyrazny trailing, który zrzuciłem na karb braku mozliwości dokladnego ustawienia na polarną (chmury zasłoniły mi pólnoc wiec ustawilem na "oko" z kompasem i wg szerokosci geograficznej)

135mm 120sec 16.11.2019

Untitled-3.jpg.d229ca9273693fe35c4f982330a7e617.jpg

 

kolejną próbę podjąłem juz z czystym niebem i wyraźną polarną, ustawione dokladnie co do jednej przedziałki w lunetce zgodnie z pozycją jaką pokazywała mi apka w telefonie,

i bez wyjmowania lunetki (z przeciwwaga jest otwór na lunetke) 

135mm 120sec 19.11.2019

 

Untitled-4.jpg.a52a9cc2613de641813688f7f14e221d.jpg

 

zawiedziony rezultatem, skrocilem czas migawki 

135mm 60 sec 19.11.2019 

Untitled-5.jpg.ee1008765e4ad8dc17dc4541a5920f18.jpg

 

po kolejnej porażce wrócilem do 50mm, zeby sprawdzic czy to ja czy jednak glowica nie daje rady, wiec zmienilem obiektyw, jeszcze raz poprawilem polarną 

i rezultat ponizej....

50mm 79sec 19.11.2019

Untitled-6.jpg.417ca2c134df436ca604dff2f8dc70fb.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4

3 ostatnie zdjęcia są pojechane w osi RA, czyli słusznie podejrzewasz jakiś problem z napędem montażu. Nie jest to wina polarnej, bo kierunek ucieczki byłby inny. Pierwsze pytanie, czy na pewno miałeś prędkość gwiazdową a nie przypadkiem Słoneczną/Księżycową. Druga sprawa to stan baterii. Zwróć następnym razem uwagę, czy podczas pracy mrugają się przyciski ze strzałkami - to oznacza błędy enkodera, czyli utratę prawidłowej pozycji. Może to wynikać ze złego wyważenia, gdy silnik jest za słaby aby prawidłowo prowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, grztus napisał:

Czy na pewno masz ustawioną prawidłową prędkość (gwiazdową)? Może niechcący przełączyłeś? No i baterie: czy są nowe ( a akumulatorki naładowane)?

tak, predkosc gwiazdowa byla ok, akumulatorki tez sprawdzalem, na dwoch innych swiezych kompletach bylo to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, MateuszW napisał:

3 ostatnie zdjęcia są pojechane w osi RA, czyli słusznie podejrzewasz jakiś problem z napędem montażu. Nie jest to wina polarnej, bo kierunek ucieczki byłby inny. Pierwsze pytanie, czy na pewno miałeś prędkość gwiazdową a nie przypadkiem Słoneczną/Księżycową. Druga sprawa to stan baterii. Zwróć następnym razem uwagę, czy podczas pracy mrugają się przyciski ze strzałkami - to oznacza błędy enkodera, czyli utratę prawidłowej pozycji. Może to wynikać ze złego wyważenia, gdy silnik jest za słaby aby prawidłowo prowadzić.

predkosc "sidereal" mam domyslnie w apce, ale sprawdzilem tez 2x i 0,5x sidereal, wynik jeszcze gorszy.

żadnego tez migania, wywazone w punkt, z dwoma innymi swiezymi kompletami baterii (2,6v) dawalo te same rezultaty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie, chodzi o obserwację w czasie rzeczywistym zachowania się montażu, tylko pytanie czy Ty używasz laptopa czy tylko gołego aparatu?Ale jeśli nawet tylko aparatu to też możesz pokombinować jakoś. Szukasz tak jasnych gwiazd że już przy 1-2 sek dadzą Ci swój obraz i robiąc je na krótkich czasach dokonujesz obserwacji ich zachowania i analizując to co widzisz wyciągasz wnioski co psoci montaż.

 

Wiesz tez że montaże wolą ciągnąc zestaw niż popuszczać?

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
35 minut temu, orlen napisał:

żadnego tez migania

A przepraszam, miganie to jest w dużym Adventurerze, mały tego nie ma.

Ja miałem przez pewien czas SAM i właściwie miałem podobnie - montaż jakby pracował z minimalnie złą prędkością. Nie znalazłem rozwiązania. Ale u Ciebie ten problem się pojawił w trakcie, nie był od razi, bo wcześniej prowadził Ci ok.

Zasadniczo w tym montażu jest mały silniczek DC z enkoderem i praktycznie nic się z tym zrobić nie da.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdzałeś osiowość lunetki? Wypoziomowanie klina (czy głowicy kulowej - nie wiem co masz)? Czy masz równo wyważony L-adapter (czy silnik popycha, ciągnie czy  jest zrównoważony w trakcie obrotu)? Czy napęd zrobił już pełne 360 st. (może smar lub zanieczyszczenia dają opór na zębatce i ślimaku)?

Pozdr.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na Astrotrac'u taki efekt występował gdy o ramie opierał się luźno zwisający pasek aparatu.

 

Ale co do samego AT miałem znacznie poważniejsze zastrzeżenie, bo podobnie jak SW SA u Mateusza:

21 godzin temu, MateuszW napisał:

montaż jakby pracował z minimalnie złą prędkością. Nie znalazłem rozwiązania.

Tyle że ja to rozwiązanie znalazłem na grupie na Yahoo dot. AT. Mój egzemplarz robił przebieg ramienia za długo o około 15 sek (błąd prędkości prowadzenia ~0,2%). Odesłałem go do producenta, napisałem dokładnie w czym rzecz, a oni.... zamiast przeprogramować prędkość silnika, to przesmarowali napęd :D . Co oczywiście nic nie pomogło....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, mawmarecki napisał:

Sprawdzałeś osiowość lunetki? Wypoziomowanie klina (czy głowicy kulowej - nie wiem co masz)? Czy masz równo wyważony L-adapter (czy silnik popycha, ciągnie czy  jest zrównoważony w trakcie obrotu)? Czy napęd zrobił już pełne 360 st. (może smar lub zanieczyszczenia dają opór na zębatce i ślimaku)?

Pozdr.

M.

osiowosc i wypoziomowanie klina było. wywazony był tak ze nie leciał na zadną stronę.

odesłany do serwisu, zobaczymy co powiedzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Miałem podobną sytuację, tzn często przestawało mi  prowadzić  (mrugała dioda choć baterie były nowe a montaż nie przeciążony) i okazało się, że przyczyną był ślimak który by łza mocno dociśnięty do ślimacznicy. Niestety w Swa Mini mnie ma nic do regulacji jego docisku, ale można dać cieniutkie podkładki pod śrubki które dociskają ślimaka i problem rozwiązany :) Przynajmniej mi  kiedyś pomogło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam maly update, moze komus przyda sie na przyszłość. 

Moj SAM został wymieniony na nową sztukę, wykonałem kilka testów i wg mnie ten montaz nie nadaje sie do fotografowania z przeciwwagą. 

Przetestowane konfiguracje:

1. 5dmk2 + 135mm + adapter L + przeciwwaga = 3kg 

Klatka 120s - gwiazdy pojechane

2. 5dmk2 + 50mm + adapter L przeciwwaga = ~2kg

Klatka 120s - gwiazdy pojechane

3. 5dmk2 + 50mm + głowica kulowa < 2kg

Klatka 120s - gwiazdy punktowe

 

4.  5dmk2 + 135mm + głowica kulowa ~ 2kg 

Klatka 120s - gwiazdy punktowe

 

Jestem ciekaw z czego moze to wynikać, wg oficjalnej instrukcji nośność wynosi 3kg bez oraz 4kg z przeciwwaga...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minut temu, orlen napisał:

Jestem ciekaw z czego moze to wynikać, wg oficjalnej instrukcji nośność wynosi 3kg bez oraz 4kg z przeciwwaga...

Ja go czasami używam z nikonem D90 + 50mm (waga zestawu 1.6kg na ballheadzie bez przeciwwagi) i zdarza się, że sygnalizuje mi diodą, że silnik nie daje rady. Wydaje mi się, że znaczenie ma też stan / rodzaj baterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, ziebol1 napisał:

Ja go czasami używam z nikonem D90 + 50mm (waga zestawu 1.6kg na ballheadzie bez przeciwwagi) i zdarza się, że sygnalizuje mi diodą, że silnik nie daje rady. Wydaje mi się, że znaczenie ma też stan / rodzaj baterii.

uzylem powerbanka, apka pokazywala ponad 4v, a dioda nie migala, zastanawiam sie czy nie powinienem znowu reklamowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.