Skocz do zawartości

Czy jest jakaś alternetywa dla podnoszenia lustra?


wiktor1012

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W najbliższym czasie chce zacząć z astrofoto. Przez pierwsze kilka miesięcy będę mieć tylko GSO 10” na dobsonie, dopiero pózniej zdobędę teleskop na montażu paralaktycznym. Czytałem, że w przypadku tego i kilku innych teleskopów lustrzanka po podłączeniu nie łapie ostrości. Rozwiązaniem jest podniesienie lustra. I tu jest moje pytanie, czy są na to jakieś alternatywne sposoby? (żeby nie trzeba było podnosić lustra, a lustrzanka łapała ostrość). Podobno barlow może załatwić sprawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W GSO 10" wyciag jest w zasadzie niskoprofilowy.  Pisalem w innym watku, ze jest rozwiazanie dla bezlusterkowca Sony Nex 5N, tez z wymiennym obiektywem. 

Poprostu skraca sie adapter bagnet sony e / t2 o ok. 30 mm i lapie sie ostrosc . Ale u  canonow czy nikonow nie ma juz czego skrocic, bo te adaptery 

to sa pierscienie. 

Podnosic wiec lustro o cca 30 mm  -  czy nadal cala wiazka swiatla zmiesci sie na LW ?  No i stabilnosc lustra ( kolimacja) bedzie oslabiona, gdy tak

duzo podniesie sie na srubach. Ale moze koledzy maja na ten temat swoje/inne zdanie. Niech napisza .  :) 

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, zbignieww napisał:

W GSO 10" wyciag jest w zasadzie niskoprofilowy.  Pisalem w innym watku, ze jest rozwiazanie dla bezlusterkowca Sony Nex 5N, tez z wymiennym obiektywem. 

Poprostu skraca sie adapter bagnet sony e / t2 o ok. 30 mm i lapie sie ostrosc . Ale u  canonow czy nikonow nie ma juz czego skrocic, bo te adaptery 

to sa pierscienie. 

Podnosic wiec lustro o cca 30 mm  -  czy nadal cala wiazka swiatla zmiesci sie na LW ?  No i stabilnosc lustra ( kolimacja) bedzie oslabiona, gdy tak

duzo podniesie sie na srubach. Ale moze koledzy maja na ten temat swoje/inne zdanie. Niech napisza .  :) 

Sam chcę focić i poruszałem już ten temat bo też mam Gso10. Zerknij na wątek "Jaka lustrzanka?". 

Bez podniesienia lustra raczej się nie obejdzie. Chyba że barlow. 

Edytowane przez Mariusz Psut
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, chawison napisał:

to ja podpytam czy masz goto do Dobsona czy będziesz walczył na krótkich czasach... pozdrowienia z Torunia :)

Nie mam goto. Tak jak pisałem w ciagu kilku miesięcy (do kwietnia, Ew. Do czerwaca) kupie coś na paralaktyku (pewnie SW150/750 na HEQ5). Do tego czasu zamierzam teleskopem robić co najwyżej zdjecia na których obiekty bedą wyglądały tak jak w wizualu  - wiem że na długie czasy nie mam co liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, chawison napisał:

to ja podpytam czy masz goto do Dobsona czy będziesz walczył na krótkich czasach... pozdrowienia z Torunia :)

Zwykły Dobson. Chciałbym spróbować Księżyca. Barlow+canon "Lucky imaging". Zrobiłem kilka smartfonem przez okular i choć "dupy nie urywa" to spodobało mi się. Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Pozdrówka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie lustra o 35mm załatwia sprawę.  LW jest na tyle duże że nie obcina stożka światła albo obcięcie jest pomijalne (widać łapki LG w LW). Koszt tulejek koło 50zł. Nie ma problemów z kolimacją,  wszystko sztywne. No i operacja w pełni odwracalna. Tak to wygląda tyle że ja mam 40mm:

received_893490707669580.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.