Skocz do zawartości

Lekka lornetka Leidory 20x80 LW


lumen

Rekomendowane odpowiedzi

Z powodu zaplanowanych zmian sprzętowych, w celu ich sfinansowania, zastanawiam się nad sprzedażą mojej największej obecnie lornetki, tj. Leidory 20x80 LW (Light Weight), z polem widzenia 3,5*,  optyką opartą na dobrym szkle Bak-4 (a nie BK-7 jak wiele lornetek o tych parametrach) i korekcją dioptrii przy prawym okularze. Jak samo jej oznaczenie wskazuje, ten model ma obniżoną wagę w stosunku do standardowych lornetek o tych parametrach. Dzięki temu, że jej waga według specyfikacji wynosi „zaledwie” 1,6 kg (czyli niewiele więcej niż dużo mniejszego Celestrona SkyMaster 15x70 o wadze 1,3 kg) z reguły była przeze mnie używana jako mobilny sprzęt do obserwacji z ręki (a zapewniam, że Pudzianem nie jestem). Korzystałem z niej w ten sposób głównie przy obserwacjach samolotów na wysokościach przelotowych oraz do krajobrazu i przyrody. Sporym plusem jest tutaj centralna regulacja ostrości, a nie indywidualna przy każdym z okularów, jak w wielu dużych lornetkach. Natomiast do gwiazdozbiorów oraz Księżyca (który również ładnie się w niej prezentuje, ukazując kratery) ze względu na jej duże powiększenie oraz wagę, aby ograniczyć drgania obrazu, w mojej ocenie wskazany jest już statyw. Ja jednak z niego rzadko korzystałem, ponieważ do gwiazd wolę małe powiększenia w szerokim polu, natomiast do Księżyca mam teleskop i nasadkę bino. No i ogólnie nie przepadam za noszeniem ze sobą statywu, tak samo jak zginaniem karku i klęczeniem pod statywem, aby obserwować obiekty położone w okolicach Zenitu ;-)  Ale mocowanie na statyw oczywiście w tej lornetce jest, schowane pod zaślepką.  

 

Jest to model produkowany chyba przez United Optics (BA1) i sprzedawany pod różnymi markami (identycznie wygląda np. Oberwerk 20x80 LW). Z tego co się orientuję, te lornetki nie były natomiast sprzedawane w Polsce. Jej jakość optyczną mniej więcej oceniam na poziomie porównywalnym z lornetkami z serii Celestron SkyMaster 20x80, które jednak ważą ok. 2,7kg, a więc są o ponad kilogram cięższe. Natomiast jakość wykonania wydała mi się nieco lepsza niż w SkyMasterze. Fujinon to jednak nie jest, co ma odzwierciedlenie w dziesięciokrotnie niższej cenie. Ale optycznie i pod względem wykonania jest całkiem przyzwoita. Kto patrzył przez SkyMastery, ten mniej więcej wie, czego się spodziewać, a bonusem jest tutaj niska waga lornetki (1,6 kg vs prawie 3 kg  w przypadku SM to prawdziwa przepaść jeżeli chodzi o mobilność i komfort użytkowania). Na jednym ze zdjęć porównanie Leidory 20x80 LW z podobnie ważącym Celestronem Skymaster 15x70 oraz z „Lidletką” 10x50, które również kiedyś miałem. Sprzedawana lornetka przez kilka lat jej posiadania dostarczyła mi wielu niezapomnianych wrażeń. Dwuoczny widok M42 w Orionie pod ciemnym niebem w sporym jak na lornetkę powiększeniu naprawdę wymiata. Sprzęt ogólnie w dobrym stanie wizualnym i mechanicznym. Kolimacja OK, normalnie pracujące pokrętło regulacji ostrości, mostek metalowy, odpowiednio sztywny, bez efektu opadających tubusów.   

 

Co zaś do minusów, to nie ma zaślepek, ale jest oryginalny pokrowiec oraz firmowe pudełko. Kolejny minus to niestety lekkie wyszczerbienie jednego z obiektywów (lewego patrząc od przodu). Jest ono widoczne na jednym ze zdjęć (po lewej stronie obiektywu), a zainteresowanym mogę przesłać dokładniejsze fotki. Ta usterka nie ma jednak wpływu na obraz, a przynajmniej ja tego nigdy nie zauważyłem, ponieważ wyszczerbienie nie jest duże i znajduje się przy samej celi obiektywu, na samym jego obrzeżu. Lornetkę w tym stanie już kupiłem z drugiej ręki, ze świadomością tej wady i przez kilka lat użytkowania nie miałem z tym problemów. Jednak z uwagi na powyższe, aby nie było ewentualnych nieporozumień, oficjalnie sprzedaję ją jako uszkodzoną. Ponieważ nie znalazłem żadnego odnośnika do lornetki Leidory 20x80 LW, podaję linki do specyfikacji bliźniaczo wyglądającego Oberwerka 20x80 LW:

 

https://www.amazon.com/OBERWERK-20x80LW-Oberwerk-20x80-Binocular/dp/B003P8K5F4

 

Ze względu na opisane mankamenty stosunkowo niewysoka cena 359 zł, do której należy doliczyć koszty przesyłki. 

      

 

P1050335.JPG

P1050337.JPG

post-3346-0-37630800-1423744126.jpg

P1050378.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem otwarty na oferty cenowe, więc propozycje mile widziane. Oczywiście w granicach rozsądku. :happy: Odprysk na soczewce (widoczny na zdjęciu jako łezka na górze obiektywu, choć tak naprawdę z boku) nie jest duży i tak jak wspominałem, moim zdaniem nie ma wpływu na obraz, ponieważ jest umiejscowiony zupełnie z brzegu, przy samej celi obiektywu. 

P1050766.JPG

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.