Skocz do zawartości

Operacja oka a astrohobby


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Ośmielony innym medyczno-optycznym wątkiem, odważam się na zadanie następującego pytania:
Czy ktoś z Was rozważał usunięcie krótkowzroczności poprzez operację oka?

Okulary na nosie podczas obserwacji bywają uciążliwe. A jak już z kimś współdzielisz okular to już zupełnie.
Sam zabieg mało inwazyjny i bezpieczny, efekt podobno "dobry", ale... wiadomo, że mamy trochę większe wymagania wobec układów optycznych niż większość społeczeństwa i jakieś skutki uboczne w postaci np. pogorszonej czułości oka, zdolności adaptacyjnych, zniekształceń w widzeniu czy większej wrażliwości mogłyby zabić całą radość z naszego hobby. Z drugiej strony rozmowa z o tym z okulistą jest jak rozmowa ze ślepym o kolorach ;-), kompletnie nie wie, o co mi chodzi :P.
Ma ktoś jakieś doświadczenia w tym temacie?

 

Pzdr,

Gajowy

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam dwie osoby, które sobie operacyjnie skorygowały wzrok (Optegra, Kraków) i są bardzo zadowolone, bo nie widzą (he he...) negatywnych skutków. Akurat krótkowzroczność bardzo łatwo się koryguje operacyjnie, w drugą stronę jest trudniej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w głowie taki pomysł (-1,75 na lewym oku, prawe idealne) ale po różnych rozmowach, również z okulistami stwierdziłem że przy takiej wadzie nie ma to sensu. Okulary noszę bardzo rzadko, głównie w pracy i przy dłuższych posiedzeniach przed monitorem/tv. 

Trochę nabyłem wiedzy na temat technik laserowej korekcji i na przestrzeni lat widzę, jak mocno temat poszedł do przodu z bezpieczeństwem :read:

Gdybym miał większa wadę, pewnie nie zastanawiałbym się długo :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paether napisał:

Miałem w głowie taki pomysł (-1,75 na lewym oku, prawe idealne) ale po różnych rozmowach, również z okulistami stwierdziłem że przy takiej wadzie nie ma to sensu.

bardzo dobry config - jak z wiekiem siądzie akomodacja to ciągle będziesz mieć jedno oko do czytania bez okularów i drugie do dali bez okularów :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem Lasek ok 15 lat temu majac ok -3 i cylinder w granicach 120' w obu oczach. Do dzis nie uzywam okularow, czytam, patrze przez teleskop itp. Czy jest roznica w obserwacjach astro nie moge sie wypowiadac z racji tego ze 15 lat temu nie mialem przyjemnosci obserwacji astro. Moja cora obecnie robi badania w celu korekcji laserowej. Wg mnie nie ma sie czego obawiac. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w obu - 2.75 w przyszłym roku robię operacje, chociaż trochę miałem obawy, ale również znam parę osób po i chwalą sobie.U mnie o tyle problem że jestem spawaczem i nie mógł bym wykonywać zawodu przez parę tygodni. Ale okularów mam już dość. 

Pozdrawiam 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zależy od wady kolega chciał laserowo 8000pln, badania ok 250zl. 

Niestety powiedzieli ze za duża wada (+5) i że będzie miał duży swiatlowstret. 

Ale jak minusy ponoc nie ma problemu. 

Tez robią przeszczep soczewki ponoć. 

 

Ja nosilem soczewki rok czasu przy wadzie l:-1 p-1.5 i teraz mam duży problem, ale nie ma reguły. 

Pozdro. 

 

Najlepiej zadzwoń do jakiejś kliniki i dowiedz się co i jak. 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zastosowaniach astro i nie tylko, jakiekolwiek operacje na oku to się robi bardziej z jakichś ważnych powodów, a są nimi upierdliwy astygmatyzm, deformacje rogówki albo (co najgorsze) zaćma.

 

Przy zwykłej wadzie dioptrycznej, nawet dość sporej, korygacje wady widzenia oka zrobimy bezproblemowo samym wyciągiem telepa i to wystarczy, bo to zwykła kompensacja ogniskowania taka sama jaką robią nam okulary na nosie.

 

A jak śpisz na pieniądzach i denerwują cię soczewki na nosie w życiu codziennym to z takiej jak dla mnie nieco fanaberii i wygodnictwa można sobie skorygować laserkiem dioptrie. Każdy może robić co chce ze swoim życiem i ciałem.

 

EDIT:

Nie wiem skąd te minki dziwne przy moim poście, ale jeszcze raz powtórzę - laser jest dla wygodnickich jeśli nie mamy poważnego powodu do wykonania zabiegu. Efekt zapewne nie jest trwały. Jak zresztą u okularnika wada też się zmienia z czasem wielokrotnie . A branie na siebie ryzyka sprawienia sobie dodatkowych wad oczu laserkiem (objawy jak przy zaćmie i inne przykre) jest dość spore.

Edytowane przez Rabbit
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaro666 napisał:

w miejscu gdzie robi moja córa koszt jednego oka to 'tylko' 3500. Cena zalezna pewnie jest od wady 

No to 7 za parę zawsze 1k w kiermanie.

Jak to jest wogle, jeżeli nosi się okulary to w telepie wyciąg wyostrzyc nam to idealnie?
(w tym sensie, że widzimy ten obiekt jak w okularach).

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Dasionek napisał:

Jak to jest wogle, jeżeli nosi się okulary to w telepie wyciąg wyostrzyc nam to idealnie?
(w tym sensie, że widzimy ten obiekt jak w okularach).

 

To zależy. Jeżeli wadą jest czysta blisko czy dalekowzroczność to tak. Jeżeli dojdzie jakiś astygmatyzm to już tak nie zadziała. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie wycenili na 3 tys. zł od oka a mam -1,25 i -1,5 w Białymstoku. Nie zdecydowałem się między innymi dlatego, że nie jest tak źle a ryzyko istnieje zawsze oraz dlatego że wada zmienia się z czasem- przez ostatnie parę lat nic a niedawno poszło mi o -0,5 w ciągu roku i znowu się zatrzymało.

Jak ktoś ma kasę i brak przeciwwskazań to OK, jego sprawa ale co jak za rok wada da o sobie znać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,5D to mała wada. Nawet takie 3D całkiem znośne jest, oczywiście gdy korygowane szkłami. Ujemne dioptrie nie korygowane mogą doprowadzić do tragedii. Nie wyobrażam sobie prowadzić auto bez okularów/soczewek nawet przy wadzie  -1D.

 

Co do zaćmy i jej zooperowania był kiedyś taki jeden na forach co był świeżo po operacji jej usunięcia i wstawienia sztucznej soczewki. Zaczął widzieć przejrzyście, ale dalszych testów chyba nie kontynuował, a jestem ciekaw, bo sztuczna soczewka wewnątrz oka nie pokrywa całej źrenicy oka i w ciemności punktowe źródła prawie napewno dadzą aberracje wpadając przestrzeniami wokół soczewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dasionek napisał:


Jak to jest wogle, jeżeli nosi się okulary to w telepie wyciąg wyostrzyc nam to idealnie?
(w tym sensie, że widzimy ten obiekt jak w okularach).

 

W zasadzie tak, ale np kiedy patrzę przez Naglera T4 12mm wyciąg w Syncie Flex 12" jest za krótki (mam -6 ) - ostrzy dopiero, kiedy wysunę okular ok. 4 mm z wyciągu przy maksymalnym wysunięciu tubusa. Z jakimś innym okularem z kolei (nie pamiętam jakim) wyciąg był za wysoki - nie ostrzył mimo maksymalnego wsunięcia. Problem robi się także z ER - jest wyraźnie mniejszy niż nominalny. Z tego powodu wymieniłem ES-y 82* na ES-y 68* - w tych pierwszych musiałem dosłownie przyklejać oko do soczewki okularu. Ale to wszystko dzieje się dopiero przy tzw masywnej krótkowzroczności, takiej jak moja.

Co do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku - warto wypytać lekarzy, czy taka korekcja zmniejsza ryzyko odklejenia siatkówki. Im większa krótkowzroczność, tym prawdopodobieństwo takiego zdarzenia jest większe.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony rozważałem takową operację, ale w końcu ją zarzuciłem - mam 34,5 roku i z czasem pojawi mi się tzw. nadwzroczność starcza. 

 

Na chwilę obecną w czasie obserwacji (jak i na co dzień w ogóle) używam okularów korekcyjnych. Co do okularów astronomicznych, to używam takich, które mają ER

na poziomie min. 20 mm. Przy takim sprzęcie daję radę prowadzić obserwacje w okularach korekcyjnych.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.